Kad imam dobar šešir sve mi dobro stoji: Jedinstvena izložba u Čačku, nekada se bez njih nije izlazilo iz kuće i predstavljali su statusni simbol a danas ih retko ko nosi
U građanskoj kulturu šešir je oduvek predstavljao statusni simbol, a nekadašnje čačanske dame su govorile „Kada imam dobar šešir sve mi lepo stoji”. U GalerijI Etnološkog muzeja - Hadžića kući otvara se Izložba kolekcije šešira iz perioda dvadesetih i tridesetih godina prošlog veka iz etnološke zbirke Narodnog muzeja i trajaće do 22. aprila.

- Ova kolekcija predstvlja jedno vreme kada su šeširi bili obavezni deo garderobe jednog građanskog Čačka, a to su šeširi iz dvadesetih i tridwesetih godina prošlog veka. Ima ih devetnaest i govore zapravo priču o modi toga doba i uopšte o vremenu kada se bez šešira nije izlazilo iz kuće, bio to muškarac, žena ili dete i to je bilo do nekih pedesetih godina obavezan deo aksesora. Od nekih sedamdesetih godina oni počinju da služe samo za zaštitu od sunca, a nekada su bili obavezni”, rekla je za RINU Ivana Ćorjaković, etnolog Narodnog muzeja u Čačku.
Izložba se održava u okviru projekta ‘Prestonica kulture’ Republike Srbije iz 2023. godine, nastavljena je u 2024. Godini i ovo je prva izložba koja će se odigrati u novom galerijskom prostoru u Čačku koji je otvoren krajem prošle godine.
rina
- Veoma interesantan predmet, među svim ovim šeširima je cilindar Raše Gavrovića, koji je bio predsednik opštine između dva svetska rata i jedna veoma poznata ličnost u Čačku, tako da je to jedan veoma interesantan detalj za sve Čačane”, zaključila je Ćirjaković.
Inače, šeširi su najčešće nabavljani u trgovinama i zanatskim radnjama, nošeni su svakodnevno, ali i u svečanim prilikama.
Ovom izložbom se predstavlja deo gradske nošnje koja je u minulim vremenima krasila čačanske ulice, kafane i trgove. Deo te lepote sačuvan je u muzeju i predstavlja plod višedecenijskog rada etnologa.

Guča – festival trube koji svake godine okuplja ceo svet
Najveći trubački spektakl Balkana gde muzika, tradicija i veselje ne prestaju

Nisu samo maline - i zlatiborska pršuta je pravi srpski brend: Ovo selo je prestonica suvomesnatih proizvoda, još jedna čuvena "Pršutijada" zakazana u Mačkatu
Ovogodišnja čuvena i tradicionalna Pršutijada u zlatiborskom selu Mačkat biće održana od 14. do 16. februara u porti crkve Svetog Proroka Ilije . Zlatiborska Pršutijada datira od 2001. godine kada je u crkvenom domu u Mačkatu održana izložba na prvom Sajmu užičke pršute kako je tada manifestacija nazvana, da bi kasnije dobila sadašnji popularni naziv.

Sjajna slika iz srpskog sela: Nakon tri decenije u Žaočane stiglo lutkarsko pozorište, mališani oduševljeni pričom o pravoslavlju
U čačanskom selu Žaočani, meštanke su se udružile iz tri podjelička sela i osnovale Udruženje „Ljubav na seoski način", a u seoskom Domu kulture uz podršku Centra za negovanje tradicije organizovano je lutkarsko pozorište na kome su nastupali glumci iz Kragujevca.

Pokažite da ste hrabri, odani veri i tradiciji: Počele prijave za plivanje na Bogojavljenje u Čačku, manifestacija započinje prazničnom liturgijom i litijama
U susret velikom pravoslavnom prazniku Bogojavljenju u nedelju 19. januara u Čačku biće održano tradicionalno plivanje za zaleđeni Bogojavljenski krst.

Ovo je najbolja turistička manifestacija u Srbiji ove godine: Drinska regata okitila se laskavim priznanjem, desetine hiljada posetilaca dođe u Bajinu Baštu samo zbog nje
Bajinobaštanska „30. Drinska regata” proglašena je za zvanično najbolju turističku manifestaciju u Srbiji za 2024. godinu u tradicionalnom izboru koji pri kraju svake godine organizuje Turistička organizacija Srbije. „Turistički cvet”, najprestižniju turističku nagradu, bajinobaštanski karneval na vodi dobio je po drugi put za 39. godina koliko se ova nagrada dodeljuje najboljima u turizmu.
Komentari(0)