VESELE PASULJIJADE Dolazi se iz svih krajeva Srbije ali i okolnih zemalja
Ova sada već tradicionalna gastronomska dešavanja okupljaju sve veći broj vrhunskunskih kulinara i ljubitelja domaće kuhinje i dobrog druženja. Tokom manifestacije najviše kulinara okupi gradištanac, koji je najpoznatija vrsta pasulja u Srbiji, kao i vojnički pasulj koji pripremaju pripadnici Vojske Srbije.

Krčka se, krčka… Treba imati kalendar i podsetnik za zabavne i ukusne manifestacije posvećene pasulju, a one nisu uopšte retkost kod nas. U julu su bile u Kosančiću u Opštini Vrbas i Somboru, u avgustu u naselju Tavankut u Subotici, u Velikom Gradištu, a „Bean festival“ u Temerinu. 5. septembra održana je i čuvena „Levačka Pasuljijada“ u Sekuriču. I to je tek mali deo njih.
Ova sada već tradicionalna gastronomska dešavanja okupljaju sve veći broj vrhunskunskih kulinara i ljubitelja domaće kuhinje i dobrog druženja. Dolazi se iz svih krajeva Srbije ali i okolnih zemalja od Republike Srpske do Makedonije i Crne Gore.

Printscreen: Youtube
Pasulj je jednogodišnja biljka iz porodice bobova (mahunarke). Poreklom je iz Južne Amerike, a u Evropi se prvi put spominje 1542. Na Balkan je pasulj donesen iz Italije u 17. veku. Najzastupljenije sorte pasulja u Srbiji danas su galeb, dvadesetica, biser, panonski gradištanac, panonski tetovac, poboljšani gradištanac, zlatko, sremac. Spada u povrće visoke biološke vrednosti. Postoje mnoge poznate sorte pasulja. Boje i oblici mahuna i semena variraju u širokom spektru.
View this post on Instagram
Jesen još traje pa nas očekuju i druga slična druženja. Zavirite preko ramena, ispričajte se sa kuvarima i njihovim ekipama, dobro se provedite, obradujte nepca i stomake i zapišite neku tajnu i trik onih koji su najveći majstori u spremanju ovog tako omiljenog tradicionalnog jela, koje se može zgotoviti na toliko raznovrsnih načina.

Printscreen: Youtube
Koliko je omiljeno i često jelo na meniju, govori upravo i ova činjenica da postoje mnoge specijalne manifestacije i takmičenja koje su posvećene baš pasulju.
View this post on Instagram

Guča – festival trube koji svake godine okuplja ceo svet
Najveći trubački spektakl Balkana gde muzika, tradicija i veselje ne prestaju

Nisu samo maline - i zlatiborska pršuta je pravi srpski brend: Ovo selo je prestonica suvomesnatih proizvoda, još jedna čuvena "Pršutijada" zakazana u Mačkatu
Ovogodišnja čuvena i tradicionalna Pršutijada u zlatiborskom selu Mačkat biće održana od 14. do 16. februara u porti crkve Svetog Proroka Ilije . Zlatiborska Pršutijada datira od 2001. godine kada je u crkvenom domu u Mačkatu održana izložba na prvom Sajmu užičke pršute kako je tada manifestacija nazvana, da bi kasnije dobila sadašnji popularni naziv.

Sjajna slika iz srpskog sela: Nakon tri decenije u Žaočane stiglo lutkarsko pozorište, mališani oduševljeni pričom o pravoslavlju
U čačanskom selu Žaočani, meštanke su se udružile iz tri podjelička sela i osnovale Udruženje „Ljubav na seoski način", a u seoskom Domu kulture uz podršku Centra za negovanje tradicije organizovano je lutkarsko pozorište na kome su nastupali glumci iz Kragujevca.

Pokažite da ste hrabri, odani veri i tradiciji: Počele prijave za plivanje na Bogojavljenje u Čačku, manifestacija započinje prazničnom liturgijom i litijama
U susret velikom pravoslavnom prazniku Bogojavljenju u nedelju 19. januara u Čačku biće održano tradicionalno plivanje za zaleđeni Bogojavljenski krst.

Ovo je najbolja turistička manifestacija u Srbiji ove godine: Drinska regata okitila se laskavim priznanjem, desetine hiljada posetilaca dođe u Bajinu Baštu samo zbog nje
Bajinobaštanska „30. Drinska regata” proglašena je za zvanično najbolju turističku manifestaciju u Srbiji za 2024. godinu u tradicionalnom izboru koji pri kraju svake godine organizuje Turistička organizacija Srbije. „Turistički cvet”, najprestižniju turističku nagradu, bajinobaštanski karneval na vodi dobio je po drugi put za 39. godina koliko se ova nagrada dodeljuje najboljima u turizmu.
Komentari(0)