TAJNE NARODNE MUZIKE Duga tradicija ovog instrumenta u Srbiji, iznedrila je jedan od najpoznatijih festivala u regionu
Prvi vojni trubački orkestar formiran je 1831. godine po naredbi kneza Miloša Obrenovića i od tada pa sve do današnjeg dana truba se odomaćila kod stanovništva i postala deo njihove kulture i tradicije

Dragačevski sabor je godišnji trubački festival i festival folklora i narodnog stvaralaštva koji se održava u Guči, u regionu Dragačevo. Svakog leta, ovo maleno selo u centralnoj Srbiji postaje epicentar limene muzike na Balkanu. Legendarni Sabor trubača u Guči dočekuje oko 600.000 turista za nedelju dana kampovanja, igranja i, naravno, mnogo truba.

shutterstock
Možda vas zanima:

JEDNA ULICA U PRESTONICI TRUBE NOSIĆE NJEGOVO IME On je osnivač manifestacije po kojoj Srbiju prepoznaje čitav svet
Pre pola veka prvi put je održan Sabor trubača u Guči i od lokalne postao manifestacija za koju je čuo čitav svet.

NAJCEĆA MISTERIJA DRAGAČEVA LEŽI OVDE Dok se jedni u njemu kupaju, drugi ga zaobilaze
U brdovitom Dragačevu opasano gustom šumom, na samo 17 kilometara od centra Guče nalazi se jezero Goli Kamen
Možda vas zanima:

JEDNA ULICA U PRESTONICI TRUBE NOSIĆE NJEGOVO IME On je osnivač manifestacije po kojoj Srbiju prepoznaje čitav svet
Pre pola veka prvi put je održan Sabor trubača u Guči i od lokalne postao manifestacija za koju je čuo čitav svet.

NAJCEĆA MISTERIJA DRAGAČEVA LEŽI OVDE Dok se jedni u njemu kupaju, drugi ga zaobilaze
U brdovitom Dragačevu opasano gustom šumom, na samo 17 kilometara od centra Guče nalazi se jezero Goli Kamen
Zvuk srpske trube obišao je svet i postao razlog da svakog avgusta poseti ovaj jedinstveni praznik limenih instrumenata u selu Guča u Dragačevu. Duga tradicija ovog instrumenta u Srbiji dala je jedan od najpoznatijih simbola srpske muzike.
Više od 50 godina je prošlo od prvog festivala održanog u porti crkve Svetog Arhangela Gavrila, kada su nastupila samo četiri benda, a festival u Dragačevu mami posetioce svojom jedinstvenom atmosferom sjajnog zvuka i zabave. Ovaj masivni letnji muzički festival nadmašuje sve ostale, a istovremeno čuva srpsku tradiciju i običaje na jedinstven i originalan način.

shutterstock
Orkestri iz cele zemlje, regiona i inostranstva upućuju u Guču kako bi se nadmetali sa drugim učesnicima za nagradu najboljeg orkestra i najboljeg solo izvođača. Na takmičenju su učestvovala svetski poznata imena i orkestri Bobana i Marka Markovića, Fejata Sejdića, Dejana Petrovića i Nenada Mladenovića. Festival prate brojni kulturno -umetnički programi, ali je svakako centralni događaj manifestacije proglašenje pobednika.

shutterstock
Vrhunac saborskog programa predstavlja nadmetanje trubačkih orkestara, koje već 59 godina počinje himnom „Sa Ovčara i Kablara“ koju izvode svi takmičarski orkestri. Pored himne, tu je i čuveni saboraški pozdrav: „Sviraj, trubo, svirala zadugo, za veselje i ni za šta drugo.“
U Guči je sve u znaku trube. Zanimljivo je da truba u Guči ima svoj muzej, kao i spomenik na ulazu u varoš, a u centru Guče postoji i Spomenik trubaču.

shutterstock
Konkurencijsku vrevu prate brojne etno i istorijske izložbe. Posetioci mogu učestvovati na brojnim mnogobrojnim takmičenjima, poput takmičenja u zdravici, tradicionalnog višeboja ili u izboru najlepše narodne nošnje. Povrh svega, tu su i slani specijaliteti tradicionalne srpske kuhinje koje se ne smeju zanemariti. Pa čak i ako ne volite ovu vrstu muzike, nezaboravno iskustvo će vas naterati da se sledeće godine sigurno vratite.
Dragačevski sabor trubača u Guči na predlog Centra za kulturu i sport opštine Lučani 2020. godine, upisan je na listu Nematerijalnog kulturnog nasleđa Srbije.
Ukoliko ste voljni da vidite još neke prelepe krajeve u blizini Guče, ne propustite priliku da posetite Zlatibor, jednu od najlepših planina Srbije sa brojnim atrakcijama. Ova planina udaljena je 43 km od Guče, a ako se odlučite za put, putem koji prolazi kroz prelepe krajeve, trebalo bi da posetite Mokru Goru i Drvengrad, etno selo koje je projektovao filmski reditelj Emir Kusturica.
Guča na mapi:

Guča – festival trube koji svake godine okuplja ceo svet
Najveći trubački spektakl Balkana gde muzika, tradicija i veselje ne prestaju

Nisu samo maline - i zlatiborska pršuta je pravi srpski brend: Ovo selo je prestonica suvomesnatih proizvoda, još jedna čuvena "Pršutijada" zakazana u Mačkatu
Ovogodišnja čuvena i tradicionalna Pršutijada u zlatiborskom selu Mačkat biće održana od 14. do 16. februara u porti crkve Svetog Proroka Ilije . Zlatiborska Pršutijada datira od 2001. godine kada je u crkvenom domu u Mačkatu održana izložba na prvom Sajmu užičke pršute kako je tada manifestacija nazvana, da bi kasnije dobila sadašnji popularni naziv.

Sjajna slika iz srpskog sela: Nakon tri decenije u Žaočane stiglo lutkarsko pozorište, mališani oduševljeni pričom o pravoslavlju
U čačanskom selu Žaočani, meštanke su se udružile iz tri podjelička sela i osnovale Udruženje „Ljubav na seoski način", a u seoskom Domu kulture uz podršku Centra za negovanje tradicije organizovano je lutkarsko pozorište na kome su nastupali glumci iz Kragujevca.

Pokažite da ste hrabri, odani veri i tradiciji: Počele prijave za plivanje na Bogojavljenje u Čačku, manifestacija započinje prazničnom liturgijom i litijama
U susret velikom pravoslavnom prazniku Bogojavljenju u nedelju 19. januara u Čačku biće održano tradicionalno plivanje za zaleđeni Bogojavljenski krst.

Ovo je najbolja turistička manifestacija u Srbiji ove godine: Drinska regata okitila se laskavim priznanjem, desetine hiljada posetilaca dođe u Bajinu Baštu samo zbog nje
Bajinobaštanska „30. Drinska regata” proglašena je za zvanično najbolju turističku manifestaciju u Srbiji za 2024. godinu u tradicionalnom izboru koji pri kraju svake godine organizuje Turistička organizacija Srbije. „Turistički cvet”, najprestižniju turističku nagradu, bajinobaštanski karneval na vodi dobio je po drugi put za 39. godina koliko se ova nagrada dodeljuje najboljima u turizmu.
Komentari(0)