Narodna biblioteka Srbije (National Library of Serbia) je jedna od brojnih zgrada koja je stradala u bombardovanju nemačke avijacije 6. aprila 1941. Tog dana, 484 nemačka bombardera izvršila su četiri naleta i zasula prestonicu kraljevine Jugoslavije sa 440 tona bombi. U tom razornom napadu, Narodna biblioteka je pretrpela ogromne gubitke.

Zgrada broj 14 na Kosančićevom vencu, tadašnja Narodna biblioteka Srbije, bila je glavna meta nacističkog bombardovanja.
Zgrada je pogođena zapaljivim bombama u 16 časova, a požar je trajao nekoliko dana. Ruševine su se pušile mesecima.
Uništeni su do temelja sama zgrada, svi inventari i katalozi, knjižni fond od 500.000 svezaka, zbirka od 1.424 ćirilska rukopisa i povelja od 12. do 17. veka, kartografska i grafička zbirka, zbirke časopisa i novina, turskih dokumenata o Srbiji, inkunabule i stare štampane knjige, kao i celokupna prepiska značajnih ličnosti iz kulturne i političke istorije Srbije i Jugoslavije.
Nestali su i kompleti svih srpskih časopisa, almanaha i kalendara, kao i zbirka srpskih i stranih novina.
Ovo je bio pravi primer kulturnog genocida.
Uništenje Narodne biblioteke Srbije od strane nacista predstavlja jedan od najvećih pojedinačnih zločina učinjenih nad kulturnom baštinom u Drugom svetskom ratu na teritoriji Evrope.
Nestalo je neprocenjivo kulturno blago, sakupljano i čuvano vekovima.
Tokom bombardovanja Beograda u Prvom svetskom ratu, deo fonda Narodne biblioteke Srbije takođe je stradao. Knjige su potom preseljene na više mesta u Beogradu, Nišu i Kosovskoj Mitrovici. Deo fonda dospeo je čak i do Sofije, ali je posle rata vraćen.
Ovaj tragičan događaj ostavio je dubok trag na kulturnu baštinu Srbije, a uništenje Narodne biblioteke i dalje se pamti kao jedan od najtužnijih trenutaka u istoriji Beograda i cele zemlje.
NEPRESUŠNA MUDROST NAŠEG NARODA! Ljudi smišljali, Vuk skupljao: Ovo su najbolje SRPSKE narodne poslovice!
Vuk Stefanović Karadžić (1787. - 1864.) bio je srpski filolog, reformator srpskog jezika, sakupljač narodnih umotvorina i pisac prvog rečnika srpskog jezika. Imao je toliki uticaj da su miu se divila i čuvena braća Grim, Vilhem i Jakob.

Pečenje hleba ispod sača u selima Homolja: Miris detinjstva koji se ne zaboravlja
U zabitim domaćinstvima istočne Srbije, hleb se i danas mesi ručno, sa sopstvenim kvascem, i peče pod užarenim sačem – kao pre sto godina

"Ruganje pokojnicima": Otac Predrag istakao 1 običaj koji Srbi praktikuju na sahrani, a zapravo nije u skladu sa crkvom
Otac Predrag Popović ukazao je na običaj koji se u mnogim krajevima Srbije poštuje, a koji nikako nije u skladu ca crkvenim učenjem i liturgijskim životom.

Uroš Predić i njegovi zapisi o srpskom selu: delo slikara koji je pisao kao hroničar
Iako je najpoznatiji kao slikar koji je oslikao lice srpskog naroda, Uroš Predić je iza sebe ostavio i pisane tragove o svakodnevici, verovanjima i običajima sela iz kojih je crpeo inspiraciju. Njegovi zapisi iz Orlovata i Banata, danas sačuvani u beleškama, pisamima i memoarima, prava su književnost u zrnima.

Izrada gajdi u selu Kamenica kod Knjaževca: poslednji čuvar zvuka starog Istoka
Na obroncima Stare planine, u selu Kamenica nadomak Knjaževca, još uvek postoji radionica u kojoj nastaju gajde – tradicionalni duvački instrument koji je vekovima bio pratnja svadbi, praznika i pastirskih priča. Sve se pravi ručno, od prirodnih materijala, bez šablona i mašina.
Komentari(0)