NAJSTARIJA CRKVA U SRBIJI Nalazi se u blizini Novog Pazara, u njoj se Stefan Nemanja krstio
Do osnivanja prve srpske arhiepiskopije u Žiči, manastir sa crkvom sv. Petra bio je centar crkvenog života u Srbiji. Za sve vreme samostalnosti države ovde je bilo sedište raškog episkopa.
Crkva Svetog apostola Petra nalazi se na jednom uzvišenju jugozapadno od Raške, nedaleko od Novog Pazara.
Ovaj hram je jedan od najstarijih crkvenih objekata i od izuzetnog je značaja za dalji razvoj srpskog crkvenog graditeljstva. U arhitektonskom sklopu ove crkve sačuvano je nekoliko epoha.
U ovom tumulu, koji potiče iz 5. veka pre Hrista, pronađene su grčke vaze, srebrno posuđe, zlatni nakit, predmeti od stakla i ćilibara i ukrasi izuzetne lepote ali i velike istorijske i umetničke vrednosti. Ovde je Stefan Nemanja primio monaški postrig od episkopa Kalinika. Sveti Sava je odredio (1219) crkvu Svetog Petra za sedište Raške episkopije. U 15. veku episkopija je uzdignuta na stepen mitropolije.
Građevina ima oblik rotonde u koju je upisan krst -četvorolist.
Njenu masivnu kupolu pridržavaju iznutra četiri jaka pilastra; prelaz od donjih zidova ka kubetu izveden je pomoću trompa. Uz glavni, kružni deo crkve sagrađen je istovremeno polukružni hodnik i priprata sa galerijom oko potkupolnog prostora. Dozidani deo na južnoj strani je iz mnogo mlađeg vremena.
Arhitektonski tipovi crkava slični ovome nalaze se na nekim mestima u Dalmaciji i potiču takođe iz ranog srednjeg veka. U Srbiji je crkva sv. Petra jedini primer ovoga tipa.
Bila je kraljica bez zemlje i naroda, a svi su je voleli: Kad su joj ubili muža ni suzu nije pustila, pa skončala u bedi
Savremenici kažu da je ona bila sve što je narod u tom trenutku želeo od vladarke – dobra supruga, požrtvovana majka, vredna domaćica i dostojanstvena kraljica koja je za svakoga imala blagu reč
Gradovi koji su bili prestonice Srbije kroz istoriju
Od Stare Raske do Beograda – vodič kroz mesta koja su oblikovala našu državu.
Ovo je najvažniji običaj uoči Božića: Ujedinjuje porodicu i oslobađa dušu
Božić je za pravoslavce najvažniji praznik, obeležen ljubavlju, mirom i porodičnom srećom.
Danas je Badnji dan: Običaji na Badnji dan, veče i Božić
Srpska pravoslavna crkva slavi danas Badnji dan koji je neizostavan deo božićnih običaja.
Neobične tradicije Srbije koje i dalje žive
Kako su običaji poput spaljivanja badnjaka i koledarske pesme opstali kroz vekove.
Komentari(0)