NAJDUŽA PANORAMSKA GONDOLA DOBIJA NOVO RUHO: Početna stanica od nove godine znatno izmenjena, turisti će biti zaštićeni od vetra, snega i kiše

Kiza R

12:00

Kultura 0

Najduža panoramska gondola na svetu, uveliko se priprema za predstojeću zimsku sezonu u kojoj će ljubitelje zlatiborskih pejzaža sačekati u znatno komfornijim uslovima.

NAJDUŽA PANORAMSKA GONDOLA DOBIJA NOVO RUHO: Početna stanica od nove godine znatno izmenjena, turisti će biti zaštićeni od vetra, snega i kiše
Rina

U toku je postavljanje noseće konstrukcije nadstrešnice na početnoj stanici koja će svim turistima  pružiti komforniji ambijent.

- Naizgled veoma atraktivna građevina, nadstrešnica visine 11,5 metara i dužine 32 metra, krasiće početnu stanicu u kojoj će pored dela za prodaju karata, biti i prateći sadržaji, trogvinsko-ugostiteljski i pomoćni objekti. Projektom nadstrešnice se težilo ka očuvanju prirodnog ambijenta kako bi se što bolje iskoristile vizure u odnosu na teren i uklapili svi sadržaji u izgled buduće upravne zgrade Gold gondole. Izgled novog objekta upravne zgrade biće prilagođen planinskom ambijentu. Zidovi će biti obloženi masivnim kamenim plačama u kombinaciji sa pločama u drvodekor dezenu - kazala je Bojana Božanić, direktorka JP „Gold gondola Zlatibor“.

Putnici će na jednom mestu moći da kupe karte i uđu u kabine u prostoru koji je potpuno zaštićen od vetra, snega i kiše, a zaposleni u JP „Gold gondola Zlatibor“ će raditi u dosta prijatnijim uslovima.

Iako sama po sebi atraktivna i jedinstvena u regionu, Gold Gondola na Zlatiboru, i u narednom periodu nastaviće da pomera sve granice. Nakon što je ugrađeno još dvadeset kabina, planirano je i dodatno priširenje i to u vidu kraka prema Čigoti.

Početna stanica, u novom izgledu, biće puštena u rad do kraja godine.

Lepote Srbije su i na Viberu gde vam donosimo razne priče, pridružite se našoj zajednici.

BONUS VIDEO:

radijator

ŠTA JE "ŽIVA VATRA": Kako su Srbi nekada ritualno palili vatru bez šibica i zašto se verovalo da ima isceliteljsku moć?

Kultura

12:00

17 maj, 2025

U prošlosti, širom Srbije, postojao je običaj ritualnog paljenja "žive vatre" bez korišćenja šibica ili kresiva, posebno tokom velikih praznika poput Đurđevdana, Ivanjdana ili Petrovdana. Ovaj ritual je imao mnogo dublju svrhu od pukog grejanja ili svetlosti – narod je verovao da ova vatra poseduje moć da leči, štiti i donosi blagostanje.

Komentari(0)

Loading