Spasovdan je slava grada Beograda, koju je ustanovio još despot Stefan Lazarević, a litija u kojoj se građani zajedno sa sveštenstvom mole i šetaju ulicama grada tradicija negovana vekovima.

Ove godine, 2. juna, na praznik Vaznesenja - Spasovdan - još jednom će se Beograđani i njihovi gosti okupiti u molitvenoj šetnji od Vaznesenjske crkve i Ulice kneza Miloša, pa do Hrama Svetog Save.
Svoj doprinos ovom događaju ove godine daće i nekoliko javnih ličnosti, pevač Dušan Svilar, glumac Andrej Šepetkovski, muzičar Zoran Kostić Cane, voditeljka Dragana Kosjerina, koje će učestvovati i u kulturno-umetničkom delu programa, a promotivno lice proslave je i vaterpolista Stefan Mitrović, olimpijski šampion. U programu će učestvovati i dečji hor „Čarolija“ koji će izvoditi pesme o Beogradu, orkestar „Stanislav Binički“, KUD „Abrašević“.
Obeležavanje gradske slave počeće liturgijom u Vaznesenjskoj crkvi u 9 sati, potom sledi rezanje slavskog kolača, dok će u 18 sati početi Spasovdanska litija. Prema rečima Dušana Stokanovića iz SPC, svečana povorka će se kretati preko Trga Slavija.
Možda vas zanima:

PORTAL KOJI PRUŽA POGLED NA UŠĆE Defterdarova kapija nastala je u vreme Prve velike seobe Srba (VIDEO)
U XII veku, tu se nalazila kapija romejskog (vizantijskog) kastela, u sklopu njegovog bedema, manja, uvučena, savršeno prilagođena potrebama odbrane utvrđenja.

ZA NJEGA SE VEZUJU LEGENDE Seljake iz Jagnjila zadesile nepogode kad su pokušali da premeste ovaj spomenik (VIDEO)
Priča kaže da su mladi ratnici iz čitave Evrope “hrlili” u Srbiju kako bi ih baš Stefan Lazarević proglasio za viteza, i to su smatrali najvećom čašću. Najstariji javni spomenik u Beogradu svedoči o smrti despota Stefana Lazarevića.

6 stvari koje svaka pravoslavna kuća treba da ima: Jedna biljka uvek treba da vam je pri ruci
Najbitnije obeležje jednog hrišćanskog i pravoslavnog doma, pre svega, jeste da je dom osvećen. Pored toga, hrišćanski dom treba da ima: ikonu, kandilo, čirak i sveću, slovo, kadionicu, bosiljak i tamjan, Sveto pismo i Molitvenik.

Zvali su ga Srbožder: Majka mu bila Srpkinja, pisao je hvalospeve o našem narodu, a onda promenio ploču i zabranio sopstvenu knjigu o našoj istoriji
Benjamin je kao konzul više godina živeo u Srbiji, pa je imao prilike da se upozna i istražuje istoriju Srba. Međutim, njegovi stavovi se radikalno menjaju od 1882. godine, pa je danas na ovim prostorima upamćen kao jedna od najnegativnijih ličnosti u novijoj istoriji.

Zašto se nekad „so nije davala iz ruke“ – narodna pravila oko hrane i stola
Za stolom se nije samo jelo – tu se pokazivalo poštovanje, prenosila vera i pazilo da se ne naruši poredak sveta

Troskot iz Gornjeg Milanovca: Zaboravljena lekovita biljka sa livada Rudnika
Na proplancima planine Rudnik raste biljka koju su nekada nosile bake u maramama, a danas je traže fitoterapeuti iz inostranstva

IDEJA VITEŠTVA U SRBIJI NIKAD NIJE UMRLA Jedan mladić pravi oklope kakve je imao despot Lazarević ZNATE LI ŠTA SU BRNJE i BASINET?
Ako ste se pitali kako su se pravili oklopi u srednjem veku, i kako su se osećali vitezovi u njemu, otkrio je upravo Aleksandar Urošević.
Komentari(0)