Istorija manastira beleži i da je u njemu izdata povelja jednog vlaškog vojvode.

Prvi pomen manastira Rakovica datira sa početka 16. veka u jednom putopisu Feliksa Petančića. Za manastir se smatra da je stariji i da ga je podignut u vreme srpskih kraljeva Dragutina i Milutina. Istorija manastira beleži i da je u njemu izdata povelja jednog vlaškog vojvode.
U tom dokumentu vlaški vojvoda Konstantin Brankovean-Besaraba navdi da je manastir izgradio Radule vojvoda. Pošto nema bližih odrednica, a vojvoda pod tim imenom je bilo mnogo, sumnja se da je taj Radule koji se pominje u povelji zet kneza Lazara koji je vladao Vlaškom od 1377. do 1385. godine. Manastir Rakovica se nekad nalazio na drugom mestu, ali je zbog čestog prolaska turske vojske manastir premešten na današnju skrovitiju lokaciju.
View this post on Instagram
Za Rakovicu se vezuje porodica Obrenović. Knez Miloš Obrenović je obnavljao i gradio mnoge crkve, a pomagao je i darivao Rakovicu iz razloga što je njegov ranopreminuli sin Todor počivao u manastiru. Pored Miloša manastiru su pomagali i njegova žena Ljubica, po kojoj se danas zove „Ljubičin konak“, kao i knez Mihailo Obrenović i Tomanija Obrenović, žena Jevrema Obrenovića.
Valja pomenuti da se u ovom manastiru 1909. godine, na praznik Svetog Nikole, zamonašio Nikolaj Velimirović.
Rakovica je znamenit manastir i zbog činjenice da mnoge istorijske ličnosti počivaju u njemu. Pored Todora Obrenovića i Jevrema i Tomanije Obrenović u Rakovici počivaju Milivoj Blaznavac, ustanik Vasa Čarapić, partijarh Dimitrije, a od 2009. godine, prema sopstvenoj želji, i patrijarh Pavle.
View this post on Instagram

Večeras pred spavanje svaka žena obavezno treba da urade 1 stvar: Naše bake taj običaj nikako nisu kršile, jer se veruje da ćete tako predvideti svoju sudbinu
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas obeležavaju Veliki petak, najtužniji dan u hrišćanskoj istoriji, kada je prema verovanju, Isus Hrist osuđen i razapet na Golgoti, gde je i umro.

Ne zatvaraj vrata odmah: Zašto se soba u kojoj je neko umro ostavljala otvorena sedam dana
Drevni običaj otvaranja prostora za dušu – da ne ostane zarobljena među zidovima

Kad crkveno zvono zazvoni samo: Narodni strah od nevidljivog gosta
U srpskoj tradiciji, neobjašnjivo zvonjenje označava smrt, opomenu ili dolazak duše

Kad petao zapeva: Zašto je njegov glas granica između svetova
U srpskom narodnom verovanju, petao ne budi samo ljude – on tera demone i označava povratak svetlosti

Kada ptica udari u prozor: Upozorenje iz narodnog predanja ili slučajnost?
Zašto su naši preci smatrali da je ptica na prozoru znak smrti, bolesti ili velike promene
Komentari(0)