Ove stvari Ognjena Marija nikako ne prašta vernicima: Evo šta žene nikako ne treba sutra da rade kako ne bi učinile greh
Pravoslavni vernici u utorak 30. jula, obeležavaju praznik svete veliko mučenice Marine

U narodnom predanju čuvaju se primeri o vatri ili gromovima koji su u vrele praznične dane spalili žito, seno i domove ljudi koji su se ogrešili radeći na praznik Ognjene Marije.
Pravoslavni vernici u utorak 30. jula, obeležavaju praznik svete veliko mučenice Marine, u narodu poznat kao Ognjena Marija, koja se poštuje kao borac za hrišćansku veru i zaštitnica žena.
Ognjena Marija, sveta mučenica Marina, bila je rodom iz Antihije. Krstila se u 12. godini i zbog vere u Isusa Hrista stradala je u vreme cara Dioklecijana.
Prema narodnom verovanju, Sveta Marina pali i kažnjava ognjem i kao Sveti Ilija koji kažnjava gromom ona spada u “ognjevite” svece. Običaj je da se na ovaj praznik, kada zbog velike vrućine “gori nebo i zemlja”, ne rade nikakvi poslovi.
Čudni običaji kod Srba
U narodnom predanju čuvaju se primeri mnogih nesrećnih slučajeva koji su se dogodili na dan Ognjene Marije, kada su se neoprezni plivači udavili u rekama i jezerima. Zato se veruje da na Ognjenu Mariju takođe treba izbegavati kupanje u “velikim vodama”.
U nekim delovima Istočne Srbije uvreženo je mišljenje da devojke na ovaj dan treba da poklone ogledalce mladiću koji im se sviđa i da će taj zauvek u njih gledati kao “u svoj odraz u ogledalu”.
Prema hrišćanskom predanju, sveta veliko mučenica Marina posečena je mačem u 16. godini, u doba cara Dioklecijana. U nekim pravoslavnim crkvama slavi se kao Margarita Antiohijska, koja je postradala zbog vere u Hrista.
Lažna trudnica, kupovina mlade, mrtvačka svadba
Mošti su joj se nalazile u Carigradu do dolaska krstaša, a danas se njena ruka nalazi u svetogorskom manastiru Vatopedi. U manastiru Svete Marine u Albaniji, na planini Longa iznad Ohridskog jezera, počivaju njene čudotvorne i svete mošti, koje posećuju i pravoslavni i muslimani.
Svetiteljka se i u istočnom i u zapadnom slikarstvu predstavlja sa krstom i palmom, simbolom mučeništva u rukama, sa zmajem pod nogama i često sa kućama u plamenu u njenoj pozadini.

Dobre vesti stižu iz grada na Lepenici: Ukida se vanredna situacija u Kragujevcu, stanje se nakon razornog požara stabilizovalo
Na predlog Štaba za vanredne situacije, gradonačelnik Kragujevca Nikola Dašić doneo je odluku o ukidanju vanredne situacije na celoj teritoriji grada. Ova odluka usledila je nakon što je stanje na terenu stabilizovano, a opasnost po život i zdravlje građana, kao i po materijalna dobra, procenjeno da je prestala.

Ovo ni Tarabići nisu mogli da predvide: Ere se pobratimile sa Kinezima, ovekovečeno prijateljstvo između dva naroda
Opština Čajetina ozvaničila je bratimljenje sa glavnim gradom kineske provincije Hubei, Shijazhuangom, jednom od najrazvijenijih i energetski najmoćnijih regija Narodne Republike Kine.

Vozači naoružajte se strpljenjem, ovo morate da znate: Velike gužve na granicama, radovi na putevima usporavaju saobraćaj kroz zapadnu Srbiju
Zbog velikih radova na saobraćajnicama, ali i povećanog broja vozila na putevima, saobraćaj kroz zapadnu Srbiju ovih dana odvija se usporeno. Vozači se pozivaju na dodatno strpljenje i oprez, jer je na više deonica uvedena privremena regulacija saobraćaja.

Danas slavimo Sisoja Velikog: Zaštitnik dece, ove običaje bi trebalo ispoštovati
Srpska pravoslavna crkva danas slavi i obeležava Svetog prepodobnog Sisoja Velikog.

Do sada molili Boga da padne kiša, a sada samo klik na daljinski: Vlade iz Čačka na svom imanju več zasadio treću kulturu za ovu sezonu
Da nije sistema za navodnjavanje ništa od toga ne bi bilo
Komentari(0)