SVAKA ČAST Ovaj srpski grad je nekada bio opština sa velikim zagađenjem vazduha, danas situacija dosta bolja - evo i zbog čega

17:00

Aktuelno 0

Jedna od opština Zlatiborskog okruga koja se poslednjih godina uhvatila u koštac sa velikim problemom aerozagađenja, svakako je Kosjerić.

kosjerić
rina

 Neretko se zbog svoje specifične klime i geografskog položaja u kotlini Kosjerić nalazio na vrhu lestvice najzagađenijih opština i gradova u Srbiji. Ljudi su i pre pandemije korona virusa na ulice izlazili sa maskama ili su šalovima prekrivali usta i nos. Danas je situacija ipak bolja i drugačija i to najviše zahvaljujući uspešno realizovanim projektima.

- Kosjerić je smešten u kotlini i onda po samom svom položaju je jako podložan da se u gradskom području skoncentriše zagađen vazduh. Lokalna samouprava sistemski je pristupila rešavanju ovog problema. Mapirali smo sve kritične tačke, locirani naveći zagađivači. U slučaju Kosjerića to su bila mahom individualna ložišta. Uz pomoć resornih ministarstava zaštite životne sredine i energetike, uloženo je oko 60 miliona dinara za realizaciju ključnih projekata. Preko 150 domova zamenilo je svoj izvor grejanja, i prešlo mahom na pelet. Gradska kotlarnica je prebačena na prirodni gas. Sve to je doprinelo poboljšanju kavliteta vazduha na teritoriji opštine Kosjerić, rekla je za RINU Milica Jović  iz lokalne samouprave.

Ministarstvo zaštite životne sredine je u realizaciju projekata za poboljašanje kvaliteta vazduha u Kosjeriću uložilo do sada oko 40 miliona dinara, sa učešćem opštine od 18 miliona. To je iskoriščeno za zemenu energentana u domaćinstvima. Takođe, ministarstvo energetike izdvojilo je sredstva uz učešće opštine za zamene fasada, termičkih omotača, stolarije, kupovinu solarnih panela i toplotnih pumpi.

- Nastavljamo i dalje sa realizovanjem mera energetske efikasnoti, koje su do sada donela jako dobre rezultate. Da je zagađenst vazduha ove zimske sezone manje u odnosu na prethodne, pokazuju i konkretni podaci sa mernih stanica, ističe Jović.

Opstina Kosjerić u saradnji sa dva već pomenuta resorna ministarstva, ali i sa JP Srbijagas, Ministarstvom lokalne samouprave izdvojila oko 100.000.000 dinara za  rekonstrukciju gradske kotlarnice i konverziju sa mazuta na prirodni gas.

- Tako su ugašena tri velika individualna ložišta, osnovna škola sa halom, srednja škola sa halom i dom zdravlja, a i priključena stambena zgrada na sistem daljinskog grejanja. Mi ćemo u budućnosti težiti da do svih domaćinstava dovedemo gas, kako bi smo što više kotlova na drva i ugalj zamenili kotlovima koji će koristiti energent koji ne zagađuje životnu sredinu. Svi realizovani projekti mnogo znače za našu opštinu, kako bi maksimlano smanjili aerozagađenje, poručio je predsednik opštine Kosjerić Žarko Đokić.

Komentari(0)

Loading