KAKO DA VAM PETUNIJE CVETAJU U SLAPOVIMA? Iskusni baštovani imaju 4 tajne za saksiju punu pupoljaka
Osim muškatli, petunije su najpopularnije od proleća do pozne jeseni. Ovo cveće voli sunce i vodu, ali postoje 4 uslova da petunije raskošno cvetaju u slapovima.

Petunije su veoma popularno cveće u našim baštama, rastu kao letnje jednogodišnje biljke, većina ima velike cvetove, ali da bi saksije bile bujne i raskošne, morate da poslušate 4 saveta iskusnih baštovana, te pročitati savete pejzažne arhitektkinje o tome šta se sve sadi u junu.
Nađite im dobro mesto
U saksije u koje treba da posadite petunije dodajte oko 20 cm zemlje i to pokrijte sa oko 5 cm komposta. Nađite im dobro mesto i dobro drenirano zemljište. Petunije moraju biti na mestu koje najmanje šest sati dnevno dobija direktnu sunčevu svetlost.
Zalivajte ih umereno
Zalivajte petunije jednom nedeljno, ali tako što sipate vodu oko biljke i da dovoljno navlažite gornjih 15 cm zemlje. Izbegavajte zalivanje iznad biljke jer to može smanjiti broj cvetanja. Zalivajte blizu osnove biljaka tako da cvetovi i latice ostanu suvi.
Uklanjajte im gornje listove
Skidajte listove i zaperke na petunijama nakon što porastu preko 15 cm, osim kod sorti milliflora. Skidanjem gornjih listova podstičete formiranje stabljike i cvetnih pupoljaka, te pravite mesta za stvaranje pupoljaka. Odrežite cvetove nakon što uvenu ili precvetaju da biste podstakli da se formiraju novi pupoljci.
Nahranite ih
Bilo koji tip ili sortu petunije da odlučite da gajite, potrebna im je prihrana, ako želite da imate raskošne saksije pune cveća. Đubrivo treba dodati odmah čim se poseje seme, ali treba sa tim nastaviti i nakon što biljka poraste. Nanesite balansiranu mešavinu vodorastvorivih đubriva u saksiju svake tri nedelje, počevši od sredine jula, ili onda kada petunije počnu da cvetaju i šire se, piše agromedia.rs. Odrasle biljke đubrite azotnim i fosfatnim đubrivima, naizmenično sa običnim zalivanjem. Đubrivo koje sadrži gvožđe u sebi koristi se kada lišće petunija počne da dobija žutu boju, a radi se sa 5 do 7 dana pauze. Fosfati se koriste za poboljšanje izgleda petunija. Sa ovim đubrivima ona postaje šarenija i bujnija.

ZAŠTO JE SVETA GORA ZABRANJENA ZA ŽENE I KOJE SRPKINJE SU JE POSETILE: Kazna za kršenje zabrane je SUROVA, a ovo je razlog za to
Poznato je svima da na Svetu Goru i u manastir Hilandar ne smeju da idu žene. Ipak, malo je poznat razlog koji stoji iza ove zabrane. Postoji legenda koja rasvetljava čitav slučaj, ali i svetovno objašnjenje.

Tajna srpskog Notr Dama: Najvoljenija svetiteljka kod Srba na fresci prikazana obnaženih grudi, a oko crkve nalazi se 70 grobova
Crkva Presvete Bogorodice izgrađena je u prvoj polovini 14. veka, ali je njen ktitor nepoznat. Na osnovu ktitorske kompozicije zna se da je crkvu podigao Mihailo, a srpski istraživači misle da je crkvica zadužbina Mihaila Anđelovića, velikog vojvode despota Lazara Brankovića.

ISKOPAN NEVEROVATAN PRIMERAK Mineral pronađen u Srbiji dobio ime po čuvenom srpskom vladaru Milošu Obrenoviću!
Novopronađeni mineral nazvao "milošin" u kneževu čast!

PRVA SRPKINJA SA LETAČKOM DOZVOLOM Zapisi komisije pred kojom je polagala svedoče da je ona bila najbolja u svojoj klasi
Prva je žena sa pilotskom dozvolom u Kraljevini Jugoslaviji.

VELIKA BORBA ZA KONAČNO OSLOBOĐENJE Dan kada je cela Evropa pričala o Srbiji i podvizima srpskih junaka!
Deligrad - mesto gde se odigrao jedan od najčuvenijih bojeva u Prvom srpskom ustanku.
Komentari(0)