NUKLEARNI INCIDENT U VINČI Pročitajte ko je bio Pavle Savić, tihi HEROJ o kome malo znamo! (FOTO)
Akademik Pavle Savić je imao ključnu ulogu u sanaciji nuklearnog incidenta u Vinči 1958. godine i spašavanju ozračenih. Tokom ovog incidenta, radioaktivni materijal je procurio iz reaktora Instituta za nuklearne nauke u Vinči, što je dovelo do izloženosti šest mladih istraživača: Radojka Maksića, Roksande Dangubić, Draška Grujića, Stjepka Hajdukovića, Živorada Bogojevića i Živote Vranića.
Kako nije bilo moguće adekvatno lečenje u beogradskim bolnicama, Akademik Pavle Savić je uspešno organizovao prevoz ozračenih istraživača u Pariz radi tretmana u Institutu Kiri. Tamo su prošli eksperimentalnu terapiju, ovo je bio prvi slučaj presađivanja koštane srži i svi osim Vranića su preživeli. Incident je istražen, a Savić je optužio istraživače za nemar i nedovoljnu zaštitu eksperimentalnog reaktora. Vinčanski incident je relativno slabo bio prikazan u medijima bivše Jugoslavije, a istraživački program, ponekad tumačen kao pokušaj Jugoslavije da razvije sopstveno nuklearno oružje, ubrzo je obustavljen.
U popularnoj kulturi, događaji oko Vinče i tretman naučnika su prikazani kroz par filmskih ostvarenja.
Pavle Savić je rođen 10. januara 1909. godine u Solunu, tada deo Osmanskog carstva. Njegov otac, Petar Savić, radio je kao službenik pri slobodnoj carinskoj zoni. Pavlov otac bio je ubeđeni socijalista i studirao je veterinu u Francuskoj. Majka Ana, nesuđena glumica i pesnička duša, bila je izuzetno privržena svojoj deci. Porodica se često selila zbog službe Pavlovog oca, a Pavle je završio osnovnu školu u Svilajncu i Drugu beogradsku gimnaziju. Tokom gimnazijskih dana, pokazao je veliko interesovanje za matematiku, fiziku i hemiju. Postao je svetski poznat kada je sa Irenom Žolio Kiri otkrio izotope poznatih elemenata bombardovanjem atoma urana sporim neutronima. Bio je prvi direktor Instituta “Vinča”, koji je tada bio zvan Institut “Boris Kidrič”. Takođe je bio dugogodišnji šef Katedre za fizičku hemiju na Prirodno-matematičkom fakultetu u Beogradu, danas Fakultetu za fizičku hemiju. Od 1971. do 1981. godine bio je predsednik Srpske akademije nauka i umetnosti. I možda najznačajnije od svega, bio je čovek koji je spasao pet mladih života. Škola u Mirijevu nosi njegovo ime, ali ljudi i dalje malo znaju o ovom velikom čoveku.
ISTERIOZNI KOVČEŽIĆ SA FRUŠKE GORE: U njemu se čuva jedna od NAJVEĆIH TAJNI, ali i svetinja Srbije (FOTO)
Pored duhovne, svi manastiri Fruške gore okruženi su i velikim prirodnim lepotama.
Nered u kući privlači nesreću: Pretrpan hodnik ne da novcu da uđe u dom, ako želite da smršate red u ovoj prostoriji je bitan
Ako izbacite smeće, staru obuću, složite jakne i kišobrane, popravite bicikle, "očistićete put" sreći, i ona će moći da pokuca na vaša vrata.
Tekst Mirjane Bobić Mojsilović koji treba pročitati odmah: "Ako hoćeš da ostaneš normalan, ugledaj se na srpsku ženu"
Niko kao Mirjana Bobić Mojsilović ne zna da oboji dan. Njen opis prosečne srpske žene morate da pročitate
KAKO I KADA SE TREBA PRIČESTITI: Potrebna je priprema, a postoji jedno važno pravilo koje se odnosi na žene
Na sajtu Manastira Klisina objašnjeno je kako se pravilno pričestiti.
Znamo za pse, ali da li se mačke obraduju kada se vratimo kući?
Mnogi misle da mačkama uopšte ne nedostajemo kao psima kada napustimo dom.
Komentari(0)