NUKLEARNI INCIDENT U VINČI Pročitajte ko je bio Pavle Savić, tihi HEROJ o kome malo znamo! (FOTO)
Akademik Pavle Savić je imao ključnu ulogu u sanaciji nuklearnog incidenta u Vinči 1958. godine i spašavanju ozračenih. Tokom ovog incidenta, radioaktivni materijal je procurio iz reaktora Instituta za nuklearne nauke u Vinči, što je dovelo do izloženosti šest mladih istraživača: Radojka Maksića, Roksande Dangubić, Draška Grujića, Stjepka Hajdukovića, Živorada Bogojevića i Živote Vranića.

Kako nije bilo moguće adekvatno lečenje u beogradskim bolnicama, Akademik Pavle Savić je uspešno organizovao prevoz ozračenih istraživača u Pariz radi tretmana u Institutu Kiri. Tamo su prošli eksperimentalnu terapiju, ovo je bio prvi slučaj presađivanja koštane srži i svi osim Vranića su preživeli. Incident je istražen, a Savić je optužio istraživače za nemar i nedovoljnu zaštitu eksperimentalnog reaktora. Vinčanski incident je relativno slabo bio prikazan u medijima bivše Jugoslavije, a istraživački program, ponekad tumačen kao pokušaj Jugoslavije da razvije sopstveno nuklearno oružje, ubrzo je obustavljen.
U popularnoj kulturi, događaji oko Vinče i tretman naučnika su prikazani kroz par filmskih ostvarenja.

Pavle Savić je rođen 10. januara 1909. godine u Solunu, tada deo Osmanskog carstva. Njegov otac, Petar Savić, radio je kao službenik pri slobodnoj carinskoj zoni. Pavlov otac bio je ubeđeni socijalista i studirao je veterinu u Francuskoj. Majka Ana, nesuđena glumica i pesnička duša, bila je izuzetno privržena svojoj deci. Porodica se često selila zbog službe Pavlovog oca, a Pavle je završio osnovnu školu u Svilajncu i Drugu beogradsku gimnaziju. Tokom gimnazijskih dana, pokazao je veliko interesovanje za matematiku, fiziku i hemiju. Postao je svetski poznat kada je sa Irenom Žolio Kiri otkrio izotope poznatih elemenata bombardovanjem atoma urana sporim neutronima. Bio je prvi direktor Instituta “Vinča”, koji je tada bio zvan Institut “Boris Kidrič”. Takođe je bio dugogodišnji šef Katedre za fizičku hemiju na Prirodno-matematičkom fakultetu u Beogradu, danas Fakultetu za fizičku hemiju. Od 1971. do 1981. godine bio je predsednik Srpske akademije nauka i umetnosti. I možda najznačajnije od svega, bio je čovek koji je spasao pet mladih života. Škola u Mirijevu nosi njegovo ime, ali ljudi i dalje malo znaju o ovom velikom čoveku.

BRAT SE SA BRATOM MIRI, PRESTAĆE SVAĐA: Osmanove reči odjekuju vekovima OVO JE PRIČA O MUSLIMANIMA KOJI SU ZADUŽILI SRBIJU
"Brat je mio ma koje vere bio", kaže stara srpska izreka, koja se pripisuje i vernim pastirima naše SPC.

ZABORAVLJENA SRPSKA ISTORIJA: Mnogi su za njih čuli MILION puta, a da li zapravo znate ko su bile DELIJE!
Gotovo da svakodnevno možemo da čujemo reč "Delije", međutim, mnogi građani, kako najmlađi, pa tako i stariji gotovo da ne znaju ko su zapravo bile Delije.

BOLJE DA UMREMO JUNAČKI, KAO LJUDI: Da je Karađorđe prihvatio ovo istorija Srbije izgledala bi potpuno drugačije
Povratkom od sultana odmetnutih dahija u Beogradski pašaluk (Smederevski sandžak), početkom 19. veka, položaj Srba postaje nepodnošljiv i oni počinju pripreme za oružani otpor. Početkom 1803. godine, 12 knezova sastaju se u Bogovađi i dogovaraju se da se obrate sultanu za pomoć ali i da za osam meseci podignu ustanak.

ČUVENI BORA STANKOVIĆ SE OŽENIO ZAHVALJUJUĆI SUJEVERJU Svoju Angelinu video u izlogu, pa se SUDBINA OVAKO poigrala sa njima!
31.03. 1876. godine u Vranju rođen je čuveni srpski pisac Borisav Bora Stanković. Stanković je jedan od najznačajnijih pisaca srpskog realizma.

PRE JEDNOG VEKA: Srbija je imala najviše STOGODIŠNJAKA na svetu, a evo šta su tada pisali o nama!
Da li smo pre jednog veka držali svetski rekord u dugovečnosti? Srbija je 1915. smatrana zemljom stogodišnjaka.Ako je verovati tadašnjim američkim novinama, u Srbiji je pre jednog veka živelo 575 stanovnika starijih od 100 godina – tri i po puta više nego danas.
Komentari(0)