NUKLEARNI INCIDENT U VINČI Pročitajte ko je bio Pavle Savić, tihi HEROJ o kome malo znamo! (FOTO)
Akademik Pavle Savić je imao ključnu ulogu u sanaciji nuklearnog incidenta u Vinči 1958. godine i spašavanju ozračenih. Tokom ovog incidenta, radioaktivni materijal je procurio iz reaktora Instituta za nuklearne nauke u Vinči, što je dovelo do izloženosti šest mladih istraživača: Radojka Maksića, Roksande Dangubić, Draška Grujića, Stjepka Hajdukovića, Živorada Bogojevića i Živote Vranića.

Kako nije bilo moguće adekvatno lečenje u beogradskim bolnicama, Akademik Pavle Savić je uspešno organizovao prevoz ozračenih istraživača u Pariz radi tretmana u Institutu Kiri. Tamo su prošli eksperimentalnu terapiju, ovo je bio prvi slučaj presađivanja koštane srži i svi osim Vranića su preživeli. Incident je istražen, a Savić je optužio istraživače za nemar i nedovoljnu zaštitu eksperimentalnog reaktora. Vinčanski incident je relativno slabo bio prikazan u medijima bivše Jugoslavije, a istraživački program, ponekad tumačen kao pokušaj Jugoslavije da razvije sopstveno nuklearno oružje, ubrzo je obustavljen.
U popularnoj kulturi, događaji oko Vinče i tretman naučnika su prikazani kroz par filmskih ostvarenja.
Printscreen/Youtube
Pavle Savić je rođen 10. januara 1909. godine u Solunu, tada deo Osmanskog carstva. Njegov otac, Petar Savić, radio je kao službenik pri slobodnoj carinskoj zoni. Pavlov otac bio je ubeđeni socijalista i studirao je veterinu u Francuskoj. Majka Ana, nesuđena glumica i pesnička duša, bila je izuzetno privržena svojoj deci. Porodica se često selila zbog službe Pavlovog oca, a Pavle je završio osnovnu školu u Svilajncu i Drugu beogradsku gimnaziju. Tokom gimnazijskih dana, pokazao je veliko interesovanje za matematiku, fiziku i hemiju. Postao je svetski poznat kada je sa Irenom Žolio Kiri otkrio izotope poznatih elemenata bombardovanjem atoma urana sporim neutronima. Bio je prvi direktor Instituta “Vinča”, koji je tada bio zvan Institut “Boris Kidrič”. Takođe je bio dugogodišnji šef Katedre za fizičku hemiju na Prirodno-matematičkom fakultetu u Beogradu, danas Fakultetu za fizičku hemiju. Od 1971. do 1981. godine bio je predsednik Srpske akademije nauka i umetnosti. I možda najznačajnije od svega, bio je čovek koji je spasao pet mladih života. Škola u Mirijevu nosi njegovo ime, ali ljudi i dalje malo znaju o ovom velikom čoveku!

REČI NIKOLE TESLE KOJE PLAŠE: Evo kako će izgledati svet u budućnosti, sudeći prema mišljenju čuvenog GENIJA
Nikola Tesla je bio genijalni pronalazač i naučnik koji je napravio revoluciju u svetu električne energije. Nazivali su ga sanjarom, rugali se njegovim idejama, ali vreme je sve postavilo na svoje mesto.

Zašto je svetac u srpskom manastiru oslikan sa PSEĆOM GLAVOM
Manastir Sukovo kod Pirota krije dve izuzetno zanimljive freske, jedinstvene u hrišćanskom svetu. Zvuči neverovatno, ali u manastiruse nalazi freska sveca koji je prikazan sa životinjskom glavom. U pitanju je Sveti Hristofor, a o tome odakle mu, kako neki misle magareća glava, postoje razne legende.

BIO JE KARAĐORĐEVA DESNA RUKA: Ko je vojvoda čije je mišljenje vožd cenio i bio mu tumač u pregovorima sa Turcima?
Na tajni sabor viđenijih Srba koji je u jaruzi kod Orašca, skrivenoj od Turaka, knez Teodosije Marićević sazvao za Sretenje 1804. stigli su samo oni srpski prvaci koji su uspeli da umaknu osmanlijskim mačevima u Seči knezova.

NAJSREĆNIJA SRPSKA IMENA: Ne zna se koje ima moćnije značenje
Biranje imena za dete jedan je od najuzbudljivijih životnih zadataka. U srpskoj i mnogim drugim kulturama, dosta se gleda na značenje imena.

"NEMOJTE DA SE UVREDITE, ALI..." Ruskinja koja živi u Beogradu objasnila zašto se RUSI NE DRUŽE SA SRBIMA i snimak je EKSPLODIRAO
Aljona je Ruskinja koja živi u Beogradu i uči srpski, a u videu, koji je postao viralan, pokušava da ponudi odgovor na pitanje: Zašto su Rusi tako zatvoreni i nezainteresovani za kontakt sa Srbima?
Komentari(0)