DA LI STE ZNALI? Evo kako je Zeleni venac dobio ime
U pitanju je jedan od simbola glavnog grada Srbije.

Zeleni venac, beogradsko naselje, predstavlja pravi sinonim prestoničkog grada, a za dobijanje, sada već kultnog imena, odgovorno je nekoliko osoba, kao i neuspeli poslovni poduhvat.
Shodno razvoju glavnog grada Srbije, odlučeno je da se isušivanjem bare, koja se nalazila na današnjem "Zelenjaku", omogući prostor na kojem će se nalaziti novo pozorište, a za taj projekat Aleksandar Karađorević i Miša Atanasijević doveli su italijanskog arihitektu.
Saradnja se okončala nakon godinu dana radova, s obzirom na to da se projekat nalazio na izrazito nepovoljnoj lokaciji, uzevši u obzir broj podzemnih voda i jačinu njihovih struja.
Printscreen
Beogradsko naselje dobilo je naziv po nekadašnjoj kafani koja se nalazila u lokalu koji trenutno zauzima Mekdonalds.
Kao prvi zakupac objekta navodi se gospođa Herman, Nemica koja je na ove prostore došla sa porodicom, ne bi li našli bolje životne uslove.
Novo životno poglavlje za pomenutu porodicu nije imao lep početak, s obzirom na to da se gospodin Herman, koji je inače bio šeširdžija, razboleo i umro.
Kako bi prehranila troje dece, ona je nastavila suprugov posao, međutim, bezuspešno.
Kako bi se izborila za egzistenciju, povukla je naredni potez - zakupila je kafanu od proslavljenog političara i ustavobranitelja Alekse Simića.
Kafana, koja je imala i sobe za noćenje, brzo je postala poznata u narodu, a tome je doprinela radna etika i urednost Nemice.
Na ulazu u ugostiteljski objekat bila je istaknuta tabla sa vencem od zelenog lišća, te je na taj način kafana, pa kasnije i njeno orkuženje, dobila naziv "Zeleni venac".
Kafana je radila nakon oba globalna sukoba, a zbog izgradnje autobuske okretnice je srušena šezdesetih godina.

ZABORAVLJENA SRPSKA ISTORIJA: Mnogi su za njih čuli MILION puta, a da li zapravo znate ko su bile DELIJE!
Gotovo da svakodnevno možemo da čujemo reč "Delije", međutim, mnogi građani, kako najmlađi, pa tako i stariji gotovo da ne znaju ko su zapravo bile Delije.

BOLJE DA UMREMO JUNAČKI, KAO LJUDI: Da je Karađorđe prihvatio ovo istorija Srbije izgledala bi potpuno drugačije
Povratkom od sultana odmetnutih dahija u Beogradski pašaluk (Smederevski sandžak), početkom 19. veka, položaj Srba postaje nepodnošljiv i oni počinju pripreme za oružani otpor. Početkom 1803. godine, 12 knezova sastaju se u Bogovađi i dogovaraju se da se obrate sultanu za pomoć ali i da za osam meseci podignu ustanak.

ČUVENI BORA STANKOVIĆ SE OŽENIO ZAHVALJUJUĆI SUJEVERJU Svoju Angelinu video u izlogu, pa se SUDBINA OVAKO poigrala sa njima!
31.03. 1876. godine u Vranju rođen je čuveni srpski pisac Borisav Bora Stanković. Stanković je jedan od najznačajnijih pisaca srpskog realizma.

PRE JEDNOG VEKA: Srbija je imala najviše STOGODIŠNJAKA na svetu, a evo šta su tada pisali o nama!
Da li smo pre jednog veka držali svetski rekord u dugovečnosti? Srbija je 1915. smatrana zemljom stogodišnjaka.Ako je verovati tadašnjim američkim novinama, u Srbiji je pre jednog veka živelo 575 stanovnika starijih od 100 godina – tri i po puta više nego danas.

SRBI SU NA PROSTORU LUGANSKA I DONJECKA IMALI SVOJE DVE DRŽAVE Dva Jovana povela su Srbe u seobe, pa postali KRVNI NEPRIJATELJI!
Kriza u Ukrajini tema je koja interesuje ceo svet. Sve oči uprte su u poteze Rusije, NATO pakta, međunarodne zajednice, Ukrajine i svih ostalih bitnih političkih faktora u svetu.
Komentari(0)