DA LI ZNATE PO ČEMU JE ZELENI VENAC DOBIO IME? Centar Beograda “krstila” je jedna Nemica

Lepote Srbije

13:00

Kultura 1

Tuda ste prošli sigurno bezbroj puta. Ime “Zeleni venac” nosila je jedna kafana, a danas se tako zove ne samo pijaca koja se tu nalazi već i čitav deo centra Beograda. Ipak, malo ljudi zna ko je “kumovao” svima njima i gde je bio taj - zeleni venac.

DA LI ZNATE PO ČEMU JE ZELENI VENAC DOBIO IME? Centar Beograda “krstila” je jedna Nemica
Politikin zabavnik

Urbano naselje Zeleni venac, žargonski "Zelenjak" nalazi se na teritoriji opštine Savski venac i manjim delom Stari grad u samom centru glavnog grada. Povezuje ga Prizrenska ulica sa Terazijama i Brankov most sa Novim Beogradom.

Čitav kraj ime je dobio po kafani koja se nalazila na mestu današnjeg restorana Mekdonalds. A i ta kafana je imala neobičnu priču - prvi zakupac je bila jedna Nemica, gospođa Herman. Ona je sa mužem šeširdžijom i troje dece došla u Srbiju u potrazi za boljim životom.

DA LI ZNATE PO ČEMU JE ZELENI VENAC DOBIO IME? Centar Beograda “krstila” je jedna Nemica Shutterstock
 

Nažalost, muž joj se usput razboleo i umro. Hrabra i jaka, gospođa Herman ga je sahranila i nastavila dalje. Kako je od muža naučila šeširdžijski zanat, pokušala je da se od toga izdržava u Beogradu. Nije joj išlo, pa je zakupila kafanu od poznatog političara i ustavobranitelja – Alekse Simića.

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

DA LI ZNATE PO ČEMU JE ZELENI VENAC DOBIO IME? Centar Beograda “krstila” je jedna Nemica Shutterstock

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

 

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Po prirodi vredna, ova Nemica je od kafane napravila ugledno mesto koje su posećivali svi beogradski boemi, ali i mnoge značajne ličnosti tog vremena. Na spratu je držala sobe za noćenje. Umesto naziva, ona je istakla limenu tablu sa vencem od zeleno obojenog lišća. I, tako je “rođen” - Zeleni venac.

O tome zašto je gospođa Herman izabrala baš venac postoji nekoliko legendi, ali jedna od najlogičnijih ima veze sa grobljem koje se nekada nalazilo blizu nje. Vojin Puljević piše: “Na mestu gde je nekada bilo groblje, na Zelenom vencu, ostala samo stara grobljanska kafana, koja je i dobila ime po vencima, kojima su kićeni grobovi“.

DA LI ZNATE PO ČEMU JE ZELENI VENAC DOBIO IME? Centar Beograda “krstila” je jedna Nemica Shutterstock
 

Kada je 1920. pored otvorena jedna od najmodernijih pijaca tog vremena bilo je logično da je “krsti” obližnja kafana, a isto ime poneo je i čitav kraj.

Kafana je preživela oba svetska rata, a srušena je tek šezdesetih godina prošlog veka da bi se tu podigla autobuska okretnica, a kasnije i Mekdonalds.

Lepote Srbije su i na Viberu gde vam donosimo razne priče, pridružite se našoj zajednici.

BONUS VIDEO:

Komentari(1)

Loading
DRAGOLJUB

18.11.2022 22:52

Ову причу већ дуже времена препричавају дођоши у Београд! Гробље које је било мешовито и србско и других нарида који су живели у њему је било на простору некадашње зграде "Енергопројекта", касније "Беобанке", а данас ту зврји грађевина коју никако и нико да приведе намени! Госпођа Херман је уместо натписа окачила венац изнад врата, али не због гробља! А и Пијаца није добила име зато што се ту продаје зелениш!! На месту данашње пијаце је у неко доба била баруштина, шикара, језерце, Зелена оаза, коју су Београђани звали "Зелени Венац" због мноштва зеленила које је расло око језера - баре. Језером су чак пловили чамчићи и било је излетиште Београђана, оних који су живели у тврђави, и у околини Калемегдана! До недавно је на углу Краљице Наталије и Каменичке улице била кафана "Златна Моруна"! У њој су се скупљали "Младобосанци". А у тој зеленој оази - Зеленом Венцу су вежбали да пуцају! Ако је цео крај, како дођоши кажу, добио име Зелени Венац по кафани на којој је био окачен зелени метални мртвачки венац, онда се поставља питање, како цео крај није добио име "Златна моруна" по кафани која се налазила непосредно поред баре - језера?? Да моја прича није без везе потврђује и чињеница да је на том месту било предвиђено да се зида "Народно позориште". Оно је и почело да се зида али пошто су извори који су били ту и били јако издашни нису дозвољавали у оно доба изградњу темеља па ни самог позоришта, одустало се од те намере и позориште је назидано на данашњем тргу Републике! Вода из језера је отицала Каменичком улицом у Саву. Да резимирам: Цео крај се не зове "Златна моруна" по истоименој кафани у непосредној близини, АЛИ! И не ни по кафани, на чијем улазу је био окачен метални мртвачки венац! Већ по томе што се тај крај тако звао и пре настанка гробља, и пре настанка кафана. Назив Зелени Венац потиче због језерцета и зеленог растиња около њега у круг па се због тога цео крај звао Зелени венац по том округлом зеленом призору - венцу око језерцета!! Чак се и фијакер станица у тој околини, која је касније постала и такси станица звала Зелени венац јер се налазила у околини зелене оазе, језера које је окруживао зелениш разних биљака и дрвећа!!