DNEVNA DOZA PRAVOPISA Spasen ili spašen pitanje je sad, enigma oko koje ratuju jezički stručnjaci, a evo i zašto
Otkonićemo Vam nedoumicu vezanu za ovaj glagol.
Piše se i jedno i drugo! Naime, jezički stručnjaci se još uvek nisu usaglasili oko toga da li se oblik SPASITI (SPAŠEN) može smatrati književnim, te se kod njega u priručnicima i rečnicima nalazi upućivanje na bolji oblik: spasti (spasen).
Jednom je u kvizu „Slagalica“ bilo pitanje kako glasi trpni pridev od glagola spasiti, a traženi odgovor bio je spasen. Takmičar je pogodio ono što se očekivalo, iako je trpni pridev od spasiti zapravo – spašen.
Dva su oblika ovog glagola – spasti i spasiti. Razlika u tom jednom slovu pravi im različite osnove (infinitivna i prezentska), pa će i oblici koji se od tih osnova građe biti drugačiji. Prezent glagola spasti biće spasem, spaseš…, perfekat – spasao sam, a trpni pridev – spasen, dok će prezent od spasiti biti spasim, perfekat spasio sam, a trpni pridev – spašen. (Ovo š je nastalo jotovanjem u spoju prezentska osnova spasi + en, za koje u prvom slučaju nema uslova, jer se -en dodaje na drugačiju osnovu – spase.)
Možda vas zanima:
DNEVNA DOZA PRAVOPISA Kako se pravilno piše: "Počeci" ili "početci"?
Samo je jedno pravilno.
Možda vas zanima:
DNEVNA DOZA PRAVOPISA Kako se pravilno piše: "Počeci" ili "početci"?
Samo je jedno pravilno.
Možda vas zanima:
DNEVNA DOZA PRAVOPISA Kako se pravilno piše: "Počeci" ili "početci"?
Samo je jedno pravilno.
Svi ovi oblici se normalno u jeziku koriste, a nedoumice koje se često u vezi s njima javljaju podstakla je jezička norma, koja kaže – bolje je spasti nego spasiti. Otud se prednost daje i ostalim derivatima „ispravnijeg“ oblika – spasem, spasen, spasavati, a nesvršeni vid spašavati, i to je čudno, uopšte se ne prihvata.
Zbog čega se normativistima više sviđa spasti, nemamo pojma. Valjda je u pitanju težnja da se zadrži ista osnova od koje su i reči spasilac, spasonosni, spasilački. Međutim, frekventnije su forme spasiti, spašen, spašavati, pa nema svrhe da ih norma potiskuje ili odbacuje. Neretko se u testovima iz srpskog traži od učenika da podvuku pravilan oblik, a među ponuđenim se nađu spašavati i spasavati.
Ako je nabubao gramatiku, znaće, ali ako se osloni na svoje jezičko osećanje, misleći pritom da je bolji onaj oblik koji se u govoru najčešće čuje, veća je verovatnoća da će se opredeliti za spašavati. Ispravno razmišljanje, ali oduzima poene na testu.
Lepote Srbije su i na Viberu gde vam donosimo razne priče, pridružite se našoj zajednici.
BONUS VIDEO:
Nekada su ih koristili stari Srbi: 30 zaboravljenih reči kojima retko ko danas zna značenje
Ovo su 30 zaboravljenih srpskih reči o kojima retko ko danas zna značenje.
Život Čiča Dražine žene frapira, 1 noć sve preokrenula: Ovako muža ispratila u smrt, preživela pakao i skončala sramno
Žena Draže Mihailovića izdržala je na svojim leđima stvari koje je teško i zamisliti, kao da je snašla sva nesreća ovog sveta.
HOĆETE DA VAM SIN IMA PRAVO SRPSKO IME Simbolika imena je jako važna, zato su baš OVA nosili NAJSNAŽNIJI SRBI!
Ako je istinita ona latinska izreka da je ime znak, onda obratite pažnju koje ime ćete dati svom detetu.
OVAJ SRPSKI GRAD SU ZVALI MALI PARIZ Nećete verovati koliko je kafana imao još u doba Obrenovića
Zahvaljujući naprednim shvatanjima obor-kneza Jevrema Obrenovića, Šabac se tokom 19. veka razvija u veoma naprednu varoš. U priči koja sledi saznaćete zašto se ovaj grad naziva „Mali Pariz“
Svadbena SUJEVERJA i PREDZNACI: Šta donosi LOŠU sreću, a ovo otkriva da će partner biti NEVERAN
Svadbena sujeverja, iako ih većina nas ne shvata ozbiljno, često se dešavaju da pre venčanja počnu da dobijaju sasvim drugo značenje. Svaki par koji namerava da se venča nada se da će njihova veza biti trajna i uspešna. Neki ljudi veruju da je za sreću potrebna mala pomoć, zbog čega obraćaju pažnju na razna sujeverja i predznake vezane za venčanje .
Komentari(0)