TESNO SU POVEZANE SA SVETOM MRTVIH Sve što je rekla rusalja uskoro će se, veruju Vlasi, i ostvariti (FOTO/VIDEO)
Rusalka je jedna od vodenih vila iz narodnih verovanja slovenskih naroda, a kod Vlaha rusalja je žena u koju se uselila ista na Duhove ili Trojice.

Literatura o rusalkama prilično je velika, i ona je dokazala neslovensko poreklo imena rusalki. Narodna etimologija dovela je rusalke u vezu sa rečju ruslo (potok), te nam je tako mnogo doprinela za izučavanje rusalki.
Možda vas zanima:

7 TAJNI I OBREDA VLAŠKE MAGIJE Vlasi su uvereni da njihove žene ili ljubavnice mogu da upravljaju njihovom polnom moći (VIDEO)
U Timočkoj Krajini ima rituala koji su preživeli iz drevnih vremena i u koje se još veruje

MOŽE DA IH "ODVEŽE" SAMO VRAČARA Vlasi su uvereni da žene mogu da upravljaju njihovom polnom moći (FOTO/VIDEO)
U Timočkoj Krajini česti su slučajevi da muškarci budu sposobni za ljubavni čin samo s jednom ženom, a da u pokušaju da vode ljubav sa nekom drugom – ispoljavaju impotenciju.
Naslednice vila kod Rusa izgleda da su bile rusaljke. Ovo ime novijeg je datuma, i postalo je od rimskog rosaria ili pascha rosarum. Zamena imena vila u rusalke izvršilo se u doba primanja hrišćanstva (ili možda nešto ranije), pa se onda naziv rusalka raširio po mnogim slovenskim zemljama i van Rusije, iako je prapostojbina vila u Rusiji.
Tako imamo u Bugarskoj: rusalna grobišta; u Srbiji: crkva Svete Bogorodice Rusalije ili Svete Trojice Rusalije u okolini Niša; u Sloveniji (blizu hrvatske granice) kod Metlike tri crkve jedna do druge pod imenom Rosalnice.
Svojstva vila i rusalki su ista, i rusalke kao i vile žive u vodi, poljima i šumama. I njih se Rusi boje, kao i Srbi svojih vila ili Bugari svojih samovila. Mitska bića slična vilama i rusalkama kod Čeha bi bila Vodni Panny; kod Slovaka – Vodopanenky, koje izlaze katkad iz svojih kristalnih dvorova na zabave mladeži; kod Lužičana – Wodne jugfry; kod Poljaka – Bogunki, koje opet vuku nesmotrene u vodne dubine.
U mitologiji Istočnih Slovena to su natprirodna bića zamišljana u obliku dugokosih lepih mladih devojaka, koje u noćima mladog meseca igraju na proplancima, ovenčane zelenim vencima. Neprijateljski su raspoložene prema ljudima. Često mame prolaznike, zadaju im različite zagonetke ili ih ubijaju glasnim smehom.
To su, u stvari, duše umrlih devojaka, prvenstveno utopljenica ili onih koje su umrle nasilnom smrću. U nedelju posle Duhova one izlaze iz vode, hodaju po polju ili se penju na drveće. Opasno je da se te nedelje bilo ko kupa u reci ili jezeru, jer ga rusalke mogu odvući u dubinu. Razni običaji pokazuju da su rusalke tesno povezane sa vodom i rastinjem, ali i sa svetom mrtvih.

Po predanju, večito su mlade i lepe, sa dugim raspletenim riđim kosama spuštenim niz leđa. Ako bi neko čuo pesmu rusalki, ili ako bi ih kako ugledao pri igri, namah bi onemeo. Rusalke takođe primamljuju i dave ljude, kojima nisu baš naklonjene. Najjače sredstvo protiv rusalki je pelin, a koristan je i beli luk.
Rusalke obitavaju sa vodenjacima, a katkad i same u manjim rekama i jezerima gde vodenjaka nema.
Imaju svoju kraljicu koja ih doziva trubom i podređena je kralju vodenjaka.

Foto: WikimediaCommons/Jacek_Malczewski
RUSALJE KOD VLAHA
U neke žene se na Duhove ili Trojice usele vile i odvedu ih na putovanje u svet mrtvih. One tada znaju šta će se dogoditi u budućnosti.
U Timočkoj Krajini žene uoči Silaska Svetog duha na apostole, odnosno Duhove ili Trojice, obuzima strepnja. U neke od njih tada će se useliti vile i odvesti ih na jedinstveno putovanje - u svet mrtvih. Kroz te će žene govoriti pokojnici, a kad se vrate iz nesvesti, sporo i u bolovima, znaće šta će se desiti u budućnosti. To su rusalje ili rusaljke, koje se pominju u nekim pisanim spomenicima još iz 13. veka! Ovaj obred u tesnoj je vezi s prastarim verovanjem u zagrobni život.
Pomane, daće mrtvima, čak direktno prethode rusaljama - daće su obilne u dva po podne, a padanje u trans dešava se u pet.
Pomane
Na stolovima iznetim napolje ređaju se jela za dušu umrlih: kvasan hleb ukrašen znakom krsta i „zmijama“; pogača azima (od grčke reči, što znači presan hleb), proja, so, vino, rakija, pečenje, ofarbana jaja, kuvano žito i voštana sveća savijena u kolut, koja stalno gori. Obavezni su i strukovi belog luka (usturoj), koji rasteruju zle duhove.
Posle daće, iznenada, uz vrisak koji ledi krv u žilama, i bolni jauk koji cepa srce, rusalja kao proštac pada na zemlju. Tada je bez svesti i ne reaguje na bol - 1934. godine jedan beogradski akademik rusalji je zabijao igle pod nokte istražujući taj fenomen, ali ona nije reagovala...
Kad je zaposedne duh, dakle, rusalja pada na zemlju, i tada se na nju bacaju svi prisutni, da je uhvate za ruke i ne dozvole joj da se udara u grudi i ubije se. Po nekoliko muškaraca drži joj tada jednu ruku, jer rusalja u tom stanju raspolaže natprirodnom snagom. Oči su joj zatvorene, a pesnice grčevito stegnute. Govori naizgled nepovezano, ponekad pljuje na one što je drže, a narod što stoji okolo zapomaže: „A luvato rusalji! A luvato!“ Na vlaškom to znači: „Uzeli su je duhovi! Uzeli su je!“.
Prastara melodija
Posle pada rusaljke, iz grupe okupljenih izdvoje se tri muškarca - tri kralja, i tri mlade, lepo obučene devojke - kraljice. Njih šestoro uhvati se u kolo oko pale rusaljke („odigravaju joj bolest“), a gajdaš „karabaš“ ponavlja jednu istu određenu prastaru i žalosnu melodiju.
Prvi kralj u rukama ima nož, beli luk, pelin i belu radu, i izgovara mistične reči. Rusaljku pomeraju na poljani, prenose je na tri, pet ili devet različitih mesta, i svaki put oko nje igraju dok ne se ne probudi i ne ustane.
Kad se rusalja vrati svesti, počinje da plače. Ne seća sa šta se dešavalo s njom ni šta je govorila, ali oni koji su je držali zapamtili su svaku reč. Jer sve što je rekla uskoro će se, veruju Vlasi, i ostvariti.
Lepote Srbije su i na Viberu gde vam donosimo razne priče, pridružite se našoj zajednici.
BONUS VIDEO:

Rođena s 24 prsta, trpela je veliku bol zbog ismevanja, a onda je u 16. godini svu tugu pretvorila u moć: Sad studira 2 fakulteta i cela Srbija plače zbog nje
Tamara nam otkriva kako se suočavala sa podsmehom drugara jer je imala 24 prstiju, koji je ključni momenat bio u njenom život kada je počela da ostvaruje snove, a opisala nam je i najteži slučaj sa kojim se susrela kroz svoj dosadašnji humaniratni rad.

KRALJICA SRPSKE TRPEZE: Karađorđeva je nastala slučajno, a priča o njenom imenu IZNENADIĆE VAS!
Srpska kuhinja poznata je nadaleko i na široko po svojim fantastičnim jelima, a jedno od najomiljenijih svakako je i Karađorđeva šnicla.

DANAŠNJI SRBI NE BI RAZUMELI SREĆU SRBA NEKADA Istoričar otkriva nepoznate detalje naše istorije DAN KADA SU SE SVI SRBI OKUPILI
Istoričar Marko Aleksić otkrio je koliko je Srbima značilo oslobođenje od Turaka, ali se osvrnuo na april 1867. kada su Turci konačno otišli iz Beograda i Srbije, rekavši da Srbi danas ne bi razumeli sreću i polet Srba nekada. Takođe, ovaj dan bio je dan kada su se svi Srbi okupili u Beogradu.

SRPSKI PUKOVNIK KOJI JE SAHRANJEN U ODRPANOJ UNIFORMI Misterija govora Dragutina Gavrilovića ZAVRŠIO U LOGORU, VRATIO SE I UMRO
25. maja 1882. godine U Čačku rođen je jedan od najpoznatijih srpskih majora - Dragutin Gavrilović.

Glava mu bila iskasapljena, njegovo krvavo odelo i danas se čuva: Za atentat na kneza Mihaila osuđen je i Karađorđev sin, a ovo su mu bile poslednje reči
Mnogima je bilo u interesu da Mihailo bude ubijen. Engleskoj koja je bila protiv samostalnosti Srbije, Austriji koja je u Srbiji videla prepreku ka širenju na Bosnu i Hercegovinu, kao i zbog saveza koji je Mihailo sklopio sa Mađarima neposredno pre atentata.
Komentari(0)