FOLKLORNI INSTRUMENT SVETSKI POPULARAN Veoma je prisutna u tradicionalnoj i novokomponovanoj muzici Srbije
Harmonika je instrument koji je veoma zastupljen u našoj tradiciji. Najvažniji folklorni instrument, ali je takođe veoma prisutna u novokomponovanoj muzici.

Prva harmonika je nastala 1822. godine u Berlinu, a njen tvorac je bio Kristijan Fridrih Ludvig Bušman.
Preteča harmonike je kineski instrumet, stariji od 2000 godina, koji se naziva Cheng (Sheng). Cheng je koristio samu vibraciju trske za nastajanje zvuka, što je metod koji se kasnije iskoristio kod harmonike.

Proces nastanka zvuka kod ovog folklornog instrumenta je sledeći. Muzičar rukama razvlači telo harmonike, koje je sastavljeno iz dve drvene kutije povezane mehom. Prilikom ponovnog skupljanja tela, meh strujanjem vazduha koji prolazi kroz ventile proizvodi zvuk.
Meh su prvi koristili egipćani davne 1500 godine p.n.e. za raspaljivanje vatre u pećnicama.
Dirke na drvenim kutijama harmonike, ne utiču na sam volumen zvuka. Zavisno od tipa dirki (klavijatura ili dugmići), imamo četiri tipa harmonike:
Klavirska harmonika, harmonika sa dugmićima (dugmetara), koncertna i dijatonska harmonika.
Dugmetara ili hromatska harmonika je nastala 1850. godine. Tada se na njoj moglo odsvirati 46 nota hromatske skale. Ime je dobila po dugmićima na drvenim kutijama koji mogu biti postavljeni u 3-6 redova, sa desne strane. Šesti red tonova je specifičan za naše krajeve te je takva harmonika poznata kao „srpska harmonika“.
Dijatonska harmonika sa 10 dugmića je u stanju da proizvede 20 različitih tonova i može biti dvoreda i troreda.
Izvor: putopija

"Nudim svoju glavu i molim da budem streljana ja": Ženi koja je svojim životom branila Dražu, život je loše vratio
Danas, u vreme kada su informacije dostupne na svakom koraku i kada nas samo klik deli od mnogih znanja i novih svetova ipak neki velikani naše istorije i zanimljivi događaji za koje bi mnogi trebalo da znaju - ostaju skriveni.

Slavka Nešić iz Zaječara je preživela udar groma: Dete palo sa kreveta, dever se valjutao po podu, a kad sam digla glavu...
Najbolje je, kaže, zatvoriti prozore i vrata i skloniti se u ugao sobe

Bio je najbogatiji Srbin kog je venčao kralj, a skončao jezivo u crkvi: Njegova žena da bi preživela "prosila" na pijaci
Na pomen prezimena Dunđerski mnogi prvo pomisle na tragičnu ljubavnu priču Lenke i Laze Kostića.

Evo kako da se ponašate ukoliko se sretnete sa medvedom: Jedan postupak može biti koban
Brojnost populacije u samom nacionalnom parku Tara je oko 60-70 medveda, ali procena je da u Srbiji ima oko 120 jedinki

Negovala bolesnog muža, a bila ljubavnica srpskom kralju koji je pravio najveće skandale: Kad je izgustirao, zaveo njenu sestru i terao je da ostavi muža i decu
Malo ko zna da su Milan Obrenović i Dženi Džerom imali romansu koja se burno završila, te je čuveni Srbin zaveo i njenu sestru u koju je bio zaljubljen do ušiju!
Komentari(0)