FOLKLORNI INSTRUMENT SVETSKI POPULARAN Veoma je prisutna u tradicionalnoj i novokomponovanoj muzici Srbije
Harmonika je instrument koji je veoma zastupljen u našoj tradiciji. Najvažniji folklorni instrument, ali je takođe veoma prisutna u novokomponovanoj muzici.

Prva harmonika je nastala 1822. godine u Berlinu, a njen tvorac je bio Kristijan Fridrih Ludvig Bušman.
Preteča harmonike je kineski instrumet, stariji od 2000 godina, koji se naziva Cheng (Sheng). Cheng je koristio samu vibraciju trske za nastajanje zvuka, što je metod koji se kasnije iskoristio kod harmonike.

Proces nastanka zvuka kod ovog folklornog instrumenta je sledeći. Muzičar rukama razvlači telo harmonike, koje je sastavljeno iz dve drvene kutije povezane mehom. Prilikom ponovnog skupljanja tela, meh strujanjem vazduha koji prolazi kroz ventile proizvodi zvuk.
Meh su prvi koristili egipćani davne 1500 godine p.n.e. za raspaljivanje vatre u pećnicama.
Dirke na drvenim kutijama harmonike, ne utiču na sam volumen zvuka. Zavisno od tipa dirki (klavijatura ili dugmići), imamo četiri tipa harmonike:
Klavirska harmonika, harmonika sa dugmićima (dugmetara), koncertna i dijatonska harmonika.
Dugmetara ili hromatska harmonika je nastala 1850. godine. Tada se na njoj moglo odsvirati 46 nota hromatske skale. Ime je dobila po dugmićima na drvenim kutijama koji mogu biti postavljeni u 3-6 redova, sa desne strane. Šesti red tonova je specifičan za naše krajeve te je takva harmonika poznata kao „srpska harmonika“.
Dijatonska harmonika sa 10 dugmića je u stanju da proizvede 20 različitih tonova i može biti dvoreda i troreda.
Izvor: putopija

Tesla je iznenađujuće precizno opisao šta nas sve čeka u 2035. godini: Pogledajte šta je predvideo
Pogledajte šta je sve predvideo.

NEDELJOM SE RAĐAJU GOSPODA: Šta dan rođenja govori o vama?
U našem narodu postoji verovanje da dan rođenja može da odredi karakteristike osobe, čak i mnoge naše izreke imaju utemeljenje u danima u sedmici.

Trener pasa otkriva koje popularne rase nikada ne bi udomio ili kupio: „Nisu dobri ljubimci“
Iako su neke rase popularne, to ne znači da su lake „za održavanje“ ili da odgovaraju svakom vlasniku

Bogata Kanađanka borila se u srpskoj vojsci kao muško: Na ratište došla kao dobrovoljac sa samo 22 godine, a pucala je bolje od muškaraca
Kako je krenula okupacija, tako su se njena spretnost sa oružjem i veštine na otvorenom pokazale vitalnijim nego ikada ranije. Kako su se često nalazile na meti krađa očajnih meštana, ratnih zarobljenika i neprijatelja, bolnice za škotske žene regrutovale su Vajthedovu kao "čuvarku" kako bi sprečila svakodnevne pljačke resursa i zaliha.

MISTERIJA TITOVE SAHRANE: Sumnja se da u sanduku uopšte nije bilo njegovo telo, nego nešto sasvim bizarno! (VIDEO)
Tog dana zemlja je bila zavijena u crno
Komentari(0)