JEDINA FRESKA PRVOG SRPSKOG KRALJA Sveti Sava je na ovom mestu 1219. godine osnovao Eparhiju Humsku ili današnju Eparhiju Zahumsko-Hercegovačku
Ima mnogo nepoznanica iz srpske istorije. Nažalost 1941. godine u bombardovanju Beograda je spaljena biblioteka gde je uništeno 300 000 dragocenih knjiga i uništeni su mnogi pisani tragovi. Međutim poneki su i ostali.

U maloj crkvi na Pelješcu, u blizini nekadašnjeg Stona, sačuvan je jedini portret nekog od srpskih monarha pre dinastije Nemanjića.
Zadužbina srpskog kralja Mihaila Vojislavljevića, koji je vladao Travunijom, Zahumljem, Dukljom i Raškom, podignuta je u starom Stonu krajem 11. veka, a freska je živopisana oko 1080. godine.
Ktitorski portret kralja Mihaila nalazi se u maloj niši koja se nalazi levo od ranijeg ulaza u crkvu. Iznad nje se nalazila još jedna freska, koja je danas samo delimično sačuvana. Stručnjaci smatraju da je na njoj bio prikazan neko od apostola ili sam Isus.
Mihailo drži u rukama svoju zadužbinu, a njegovo lice na fresci je izduženo, sa velikim očima, iznad kojih su naglašene obrve, dok je na čelu naslikana duboko urezana horizontalna bora. Kosa mu je duža, proseda i dopire do potiljka, poput njegove brade. Na glavi nosi kraljevski venac zapadnog tipa koji se sreće širom srednjovekovne Evrope.
Vojislavljević je bio prvi srpski kralj. Vladao je srpskim srednjovekovnim oblastima Dukljom, Travunijom, Zahumljem i Raškom, od 1050. do 1081. godine. U početku je vladao kao knez, a svoju državu je oko 1077. godine uzdigao na rang kraljevine za šta je dobio potvrdu od pape Grgura VII.
Crkva je bila malih dimenzija, dužine šest, a širine četiri metra. Ipak, bila je neobično visoka, više od sedam metara, a bogato je bila ukrašena kamenom ornamentikom.
Sveti Sava je na ovom mestu 1219. godine osnovao Eparhiju Humsku ili današnju Eparhiju Zahumsko-Hercegovačku.
Danas na Pelješcu i u Stonu nema ni srpske crkve ni srpskog popa.
Izvor: volimdaznam

BOLJE DA UMREMO JUNAČKI, KAO LJUDI: Da je Karađorđe prihvatio ovo istorija Srbije izgledala bi potpuno drugačije
Povratkom od sultana odmetnutih dahija u Beogradski pašaluk (Smederevski sandžak), početkom 19. veka, položaj Srba postaje nepodnošljiv i oni počinju pripreme za oružani otpor. Početkom 1803. godine, 12 knezova sastaju se u Bogovađi i dogovaraju se da se obrate sultanu za pomoć ali i da za osam meseci podignu ustanak.

ČUVENI BORA STANKOVIĆ SE OŽENIO ZAHVALJUJUĆI SUJEVERJU Svoju Angelinu video u izlogu, pa se SUDBINA OVAKO poigrala sa njima!
31.03. 1876. godine u Vranju rođen je čuveni srpski pisac Borisav Bora Stanković. Stanković je jedan od najznačajnijih pisaca srpskog realizma.

PRE JEDNOG VEKA: Srbija je imala najviše STOGODIŠNJAKA na svetu, a evo šta su tada pisali o nama!
Da li smo pre jednog veka držali svetski rekord u dugovečnosti? Srbija je 1915. smatrana zemljom stogodišnjaka.Ako je verovati tadašnjim američkim novinama, u Srbiji je pre jednog veka živelo 575 stanovnika starijih od 100 godina – tri i po puta više nego danas.

SRBI SU NA PROSTORU LUGANSKA I DONJECKA IMALI SVOJE DVE DRŽAVE Dva Jovana povela su Srbe u seobe, pa postali KRVNI NEPRIJATELJI!
Kriza u Ukrajini tema je koja interesuje ceo svet. Sve oči uprte su u poteze Rusije, NATO pakta, međunarodne zajednice, Ukrajine i svih ostalih bitnih političkih faktora u svetu.

Kad su kneza Mihaila iskasapili na Košutnjaku, on je došao da se uveri da je mrtav: Lovci na njegovu glavu spremili su odmazdu, a ceh je platio Karađorđev sin
Gotovo sva ubistva srpskih državnika povezuje jedna činjenica, a to je da su pred atentat kao po pravilu svi oni ostajali bez podrške velikih sila. Pošto nije bilo nijedne od tih najmoćnijih država koja bi ih zaštitila, oni bi bili prepušteni određenim činiocima unutar zemlje, koji su ionako želeli njihovo uklanjanje.
Komentari(0)