PRVA JUGOSLOVENKA KOJA JE PREPLIVALA LAMANŠ U čast ovog podviga snimljen je film "Ispravi se, Delfina"
Dana 9. septembra 1969. godine tačno u 20 časova i 5 minuta Atina Bojadži je, više daveći se nego plivajući, isplivala na drugu obalu Lamanša kao prva jugoslovenka koja je preplivala ovaj kanal (pre nje Lamanš je preplivao jedini Jugosloven Niko Nestor još 1959. godine).

U čast ovog podviga 1977. snimljen je film "Ispravi se, Delfina" sa Nedom Arnerić u glavnoj ulozi. Bojadži je bila jedan od saradnika na filmu i u nekim scenama je plivala umesto Nede.
Za taj podvig joj je trebalo 13 časova plivanja. Nije bilo dovoljno stati na kopno već je trebalo izaći na suvo i stati sa obe noge na tlo i to tako da joj talasi ne zapljuskuju noge. Taj zadnji deo skoro da nije ispunila. Ispuzala je na rukama, bauljala je i jedva se uspravila. Onda je odmah pala u nesvest. Dok su je na tlu tresli napadi groznice, drugi su se radovali. Ali ne i ona.
U to vreme ona je bila udana, majka sina (4 godine), sa osrednjim porodičnim budžetom, mnogo je toga žrtvovala trenirajući punih godinu dana da postigne ovaj uspeh.
Printscreen
U jednom momentu je i sama povikala da ne može više, a kako je vreme odmicalo to su krize bile češće i jaće. Čak je i jecala iz mora da ne može više pa su se mnogo plašili da bi ona možda mogla u očaju da pokuša da se uhvati za čamac, čime bi bila odmah diskvalifikovana.
U štampi su nakon Atininog uspeha na par mesta izašle stravično potresne fotografije na kojima se vidi kako baulja po obali, izraz njenog lica je bio užasno bolan. Uspeh je to bio zaista, ali, da li je to zaista vredelo tolikog truda i patnje?

Glava mu bila iskasapljena, njegovo krvavo odelo i danas se čuva: Za atentat na kneza Mihaila osuđen je i Karađorđev sin, a ovo su mu bile poslednje reči
Mnogima je bilo u interesu da Mihailo bude ubijen. Engleskoj koja je bila protiv samostalnosti Srbije, Austriji koja je u Srbiji videla prepreku ka širenju na Bosnu i Hercegovinu, kao i zbog saveza koji je Mihailo sklopio sa Mađarima neposredno pre atentata.

BRAT SE SA BRATOM MIRI, PRESTAĆE SVAĐA: Osmanove reči odjekuju vekovima OVO JE PRIČA O MUSLIMANIMA KOJI SU ZADUŽILI SRBIJU
"Brat je mio ma koje vere bio", kaže stara srpska izreka, koja se pripisuje i vernim pastirima naše SPC.

ZABORAVLJENA SRPSKA ISTORIJA: Mnogi su za njih čuli MILION puta, a da li zapravo znate ko su bile DELIJE!
Gotovo da svakodnevno možemo da čujemo reč "Delije", međutim, mnogi građani, kako najmlađi, pa tako i stariji gotovo da ne znaju ko su zapravo bile Delije.

BOLJE DA UMREMO JUNAČKI, KAO LJUDI: Da je Karađorđe prihvatio ovo istorija Srbije izgledala bi potpuno drugačije
Povratkom od sultana odmetnutih dahija u Beogradski pašaluk (Smederevski sandžak), početkom 19. veka, položaj Srba postaje nepodnošljiv i oni počinju pripreme za oružani otpor. Početkom 1803. godine, 12 knezova sastaju se u Bogovađi i dogovaraju se da se obrate sultanu za pomoć ali i da za osam meseci podignu ustanak.

ČUVENI BORA STANKOVIĆ SE OŽENIO ZAHVALJUJUĆI SUJEVERJU Svoju Angelinu video u izlogu, pa se SUDBINA OVAKO poigrala sa njima!
31.03. 1876. godine u Vranju rođen je čuveni srpski pisac Borisav Bora Stanković. Stanković je jedan od najznačajnijih pisaca srpskog realizma.
Komentari(0)