PRVA JUGOSLOVENKA KOJA JE PREPLIVALA LAMANŠ U čast ovog podviga snimljen je film "Ispravi se, Delfina"
Dana 9. septembra 1969. godine tačno u 20 časova i 5 minuta Atina Bojadži je, više daveći se nego plivajući, isplivala na drugu obalu Lamanša kao prva jugoslovenka koja je preplivala ovaj kanal (pre nje Lamanš je preplivao jedini Jugosloven Niko Nestor još 1959. godine).

U čast ovog podviga 1977. snimljen je film "Ispravi se, Delfina" sa Nedom Arnerić u glavnoj ulozi. Bojadži je bila jedan od saradnika na filmu i u nekim scenama je plivala umesto Nede.
Za taj podvig joj je trebalo 13 časova plivanja. Nije bilo dovoljno stati na kopno već je trebalo izaći na suvo i stati sa obe noge na tlo i to tako da joj talasi ne zapljuskuju noge. Taj zadnji deo skoro da nije ispunila. Ispuzala je na rukama, bauljala je i jedva se uspravila. Onda je odmah pala u nesvest. Dok su je na tlu tresli napadi groznice, drugi su se radovali. Ali ne i ona.
U to vreme ona je bila udana, majka sina (4 godine), sa osrednjim porodičnim budžetom, mnogo je toga žrtvovala trenirajući punih godinu dana da postigne ovaj uspeh.
Printscreen
U jednom momentu je i sama povikala da ne može više, a kako je vreme odmicalo to su krize bile češće i jaće. Čak je i jecala iz mora da ne može više pa su se mnogo plašili da bi ona možda mogla u očaju da pokuša da se uhvati za čamac, čime bi bila odmah diskvalifikovana.
U štampi su nakon Atininog uspeha na par mesta izašle stravično potresne fotografije na kojima se vidi kako baulja po obali, izraz njenog lica je bio užasno bolan. Uspeh je to bio zaista, ali, da li je to zaista vredelo tolikog truda i patnje?

PRE JEDNOG VEKA: Srbija je imala najviše STOGODIŠNJAKA na svetu, a evo šta su tada pisali o nama!
Da li smo pre jednog veka držali svetski rekord u dugovečnosti? Srbija je 1915. smatrana zemljom stogodišnjaka.Ako je verovati tadašnjim američkim novinama, u Srbiji je pre jednog veka živelo 575 stanovnika starijih od 100 godina – tri i po puta više nego danas.

SRBI SU NA PROSTORU LUGANSKA I DONJECKA IMALI SVOJE DVE DRŽAVE Dva Jovana povela su Srbe u seobe, pa postali KRVNI NEPRIJATELJI!
Kriza u Ukrajini tema je koja interesuje ceo svet. Sve oči uprte su u poteze Rusije, NATO pakta, međunarodne zajednice, Ukrajine i svih ostalih bitnih političkih faktora u svetu.

Kad su kneza Mihaila iskasapili na Košutnjaku, on je došao da se uveri da je mrtav: Lovci na njegovu glavu spremili su odmazdu, a ceh je platio Karađorđev sin
Gotovo sva ubistva srpskih državnika povezuje jedna činjenica, a to je da su pred atentat kao po pravilu svi oni ostajali bez podrške velikih sila. Pošto nije bilo nijedne od tih najmoćnijih država koja bi ih zaštitila, oni bi bili prepušteni određenim činiocima unutar zemlje, koji su ionako želeli njihovo uklanjanje.

Rusi su neko vreme u Beogradu, ali na ovih 10 stvari nikako ne mogu da se naviknu: To ne postoji čak ni u Rusiji
Bez obzira koliko dugo žive u našoj zemlji, Rusi su i dalje šokirani zbog ovih 10 stvari!

Glava mu bila iskasapljena, njegovo krvavo odelo i danas se čuva: Za atentat na kneza Mihaila osuđen je i Karađorđev sin, a ovo su mu bile poslednje reči
Mnogima je bilo u interesu da Mihailo bude ubijen. Engleskoj koja je bila protiv samostalnosti Srbije, Austriji koja je u Srbiji videla prepreku ka širenju na Bosnu i Hercegovinu, kao i zbog saveza koji je Mihailo sklopio sa Mađarima neposredno pre atentata.
Komentari(0)