SRBI OSNOVALI FK GALATASARAJ! Vojnici i braća Bakić, Turci ih nikada nisu zaboravili! (VIDEO)
Turski fudbalski klub Galatasaraj iz koga je kasnije proizašla i košarkaška sekcija osnovali su između ostalih i Milija "Milo" i Pavle Bakić, koji su bili poreklom iz sela Zabrđe kod Andrijevice.

Braća Milo i Pavle Bakić su poreklom iz plemena Vasojevića, a početkom 20. školovali su se u inostranstvu u istanbulskom Liceju 1905. godine.
Pavle i Milo su sa još 11 drugova osnovali Fudbalski klub Galatasaraj, a među njima je bio i Albanac Ali Sami Jen po kojem je stadion u Istanbulu dobio ime, ali Galatasaraj ne igra na njemu nekoliko godina.
Printscreen
Njih dvojica su sa uspehom igrala u ovom klubu do 1910. godine. Milo i Pavle su živeli kod strica Mitra Bakića, koji je bio konzul u Osmanskom carstvu.
Braća su završila vojnu školu, dobila oficirski čin, a onda su se vratila na Cetinje i postali članovi Treće armije pod komandom Janka Vukotića. Osnivači Galatasaraja su imali problem da nađu boje dresova kluba.
Za prvu boju izabrali su kombinaciju crvene i bele, boje koje ima i turska zastava. Međutim, pod pritiskom vlasti morali su da promene boju."Pošto smo pogledali mnogo radnji, stigli smo do dućana Debelog Janko i videli dva predivna materijala. Jedan je bio crven, ali kao višnja, dok je drugi bio žute boje, sa možda jednom malom nijansom zlatne pomorandže. Kombinacija je izgledala kao krila i glava prelepog češljugara (vrsta ptice). Kao da se boje igraju u plamenu. Zamislili smo taj plamen nad glavama naših igrača, kako ih nosi iz prvenstva u prvenstvo", rekao je Sami Jen.
Da Turci nisu zaboravili ova dva momka, dokazala je poseta delegacije Turske i Galatasaraja Andrijevici i selu Zabrđe gde je otkrivena spomen ploča Bakićima.
Na njoj piše:
"U znak ličnog sećanja na crnogorske učenike gimnazije Galatasaraj, dvojicu prvih igrača i osnivača prvog turskog fudbalskog kluba Galatasaraj Mila i Pavla Bakića, s neizmjernim poštovanjem Fudbalski klub Galatasaraj".

BOLJE DA UMREMO JUNAČKI, KAO LJUDI: Da je Karađorđe prihvatio ovo istorija Srbije izgledala bi potpuno drugačije
Povratkom od sultana odmetnutih dahija u Beogradski pašaluk (Smederevski sandžak), početkom 19. veka, položaj Srba postaje nepodnošljiv i oni počinju pripreme za oružani otpor. Početkom 1803. godine, 12 knezova sastaju se u Bogovađi i dogovaraju se da se obrate sultanu za pomoć ali i da za osam meseci podignu ustanak.

ČUVENI BORA STANKOVIĆ SE OŽENIO ZAHVALJUJUĆI SUJEVERJU Svoju Angelinu video u izlogu, pa se SUDBINA OVAKO poigrala sa njima!
31.03. 1876. godine u Vranju rođen je čuveni srpski pisac Borisav Bora Stanković. Stanković je jedan od najznačajnijih pisaca srpskog realizma.

PRE JEDNOG VEKA: Srbija je imala najviše STOGODIŠNJAKA na svetu, a evo šta su tada pisali o nama!
Da li smo pre jednog veka držali svetski rekord u dugovečnosti? Srbija je 1915. smatrana zemljom stogodišnjaka.Ako je verovati tadašnjim američkim novinama, u Srbiji je pre jednog veka živelo 575 stanovnika starijih od 100 godina – tri i po puta više nego danas.

SRBI SU NA PROSTORU LUGANSKA I DONJECKA IMALI SVOJE DVE DRŽAVE Dva Jovana povela su Srbe u seobe, pa postali KRVNI NEPRIJATELJI!
Kriza u Ukrajini tema je koja interesuje ceo svet. Sve oči uprte su u poteze Rusije, NATO pakta, međunarodne zajednice, Ukrajine i svih ostalih bitnih političkih faktora u svetu.

Kad su kneza Mihaila iskasapili na Košutnjaku, on je došao da se uveri da je mrtav: Lovci na njegovu glavu spremili su odmazdu, a ceh je platio Karađorđev sin
Gotovo sva ubistva srpskih državnika povezuje jedna činjenica, a to je da su pred atentat kao po pravilu svi oni ostajali bez podrške velikih sila. Pošto nije bilo nijedne od tih najmoćnijih država koja bi ih zaštitila, oni bi bili prepušteni određenim činiocima unutar zemlje, koji su ionako želeli njihovo uklanjanje.
Komentari(0)