Megahit na Tviteru: Srpska istorija ima SVOJU DENERIS i pokorila je internet

Teodora Tojagić

14:00

Zanimljivosti 0

Odvajkada je poznato da priča nije zanimljiva ako je pripovedač ne dočara baš onako i onoliko da drži pažnju publici. Danas ne sedimo oko vatre, ne pripovedamo uz gusle i sve se više okrećemo pripovedačima sa društvenih mreža.

igra prestola
ilustracija

Jedan od njih, Predrag Jokić, istoričar i autor knjige "Svetkovina I deo", zaokupio je pažnju tviteraša sjajnim povezivanjem delova naše istorije i scena iz jedne nod najpopularnijih serija današnjice.

Predrag je na savršen način ukomponovao reči i sliku, te je legendu o ženi kralja Uroša Velikog, Jeleni "Anžuskoj", ilustrovao kroz mimove iz planetarno popularne serije Igra prestola, odnosno kroz likove majke zmajeva Deneris i Džona Snoua.

"Došla je iz ugarskih ravnica. Bila je mlada, ali spremna na zahtevnu ulogu koja joj je predstojala. U Srbiji 13. veka od bivanja kraljem bilo je teže kada ste srpska kraljica kraljica. Jelenine prethodnice nisu ostale u lepoj uspomeni..."

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

"Po predanju Jelenu Anžujsku je dočekao njen budući suprug, kralj Uroš, na ulasku u dolinu jorgovana. Međutim norme srednjovekovnih diplomatskih odnosa ukazuju da je.."

"Buduća kraljica i njena svita dočekana je na prelasku sa ugraske na srpsku teritoriju. Uroša su pratili majka, Ana Dandolo, polubrat bivši kralj Vladislav, njegova žena Beloslava, srpska vlastela i sveštenstvo..."

"Na osnovu događaja koji će uslediti, nova, mlada kraljica Jelena je uspela sve da ih očara. Zluradi bi rekli: stavila ih je sve pod papuču..."

"Prvih godina o kraljici Jeleni Anžujskoj se malo toga zna, sem da se po svemu sudeći neverovatno lako (za razliku od nekolicine svojih prethodnica) navikla na kulturološki drugačiju sredinu."

"Zna se da su Jelena i Uroš imali prvenca po imenu Stefan. Sreća mladog para nije trajala dugo. Stefan je preminuo sa dve godine. Njegov grob je u Studenici, obležen mermernom pločom..."

"Smrtnost dece u srednjem veku je na sumoran način bila uobičajena. Iako su Uroš i Jelena sigurno bili slomljeni od bola zbog gubitna prvenca, kao vladarski par imali su obavezu da obezbede naslednike krune..."

"Jelena i Uroš će ubrzo dobiti kćer Brnču i svima dobro poznat prinčevski dvojac: Dragutina i Milutina..."

"Vladavina Uroša I predstavlja dinamičan period pregovora, ratovanja, prekinutih savzništava, vazalstvo prema ugarskom kralju, jedno propalo svadbeno veselje, otvaranje rudnika srebra, zadužbinu koja se kupala u zlatu..."

"Uroševi susedi - krunisane glave, članovi šire i uže familije i na kraju članovi porodice su imali silne glavobolje zbog njegove politike. Kad si srednjovekovni kralj cela država je tvoje igralište..."

"Za života Uroš je nazivan ''Velikim''. Međutim, potomstvo će ga nadmašiti. Ipak, Uroš je imao još jedan nadimak: ''Hrapavi''. Verovatno zbog ne naročito prijatnog glasa - Urošev portret u Sopoćanima otkriva čoveka izrazito teške naravi."

"Jedine dve osobe prema kojima je Uroš imao nežan odnos su supruga Jelena i njegova majka: prva srpska kraljica stara Ana Dandolo..."

"Često se polemiše da li je i u kojoj meri Jelena imala uticaj na Uroševu politiku prema Rimu. Mnogi zastupaju stanovište da je Uroš bio njena marioneta, pošto je Jelena Anžujska bila revna katolkinja..."

"Pod pretpostavkom i da je bila revna katolkinja, Jelena je znala da je kraljica u Srbiji, a njeni postupci će govoriti o ženi koja je svoje želje suprotsavljala višem cilju za koji je imala smisao jednak učenju Svetog Save."

"Uroševa politika je smotreno pratila političke i novčane tokove koji su se u ovom delu Evrope dešavali velikom brzinom, jer u to vreme Srbija postaje primamljiva politička udavača o čiju će se pažnju mnogi otimati..."

"Ovo je verovatno jedini put u istoriji srednjovekovne Srbije gde na prestolu sedi supružnički par jednako inteligentan, jednako smeo i obrazovan i podjednako velikih ambicija u kojima su jedno drugo podržavali..."

"Zahvaljujući Sasima, Uroš je dobio stručnjake koji su zaboravljene rimske rudnike aktivirali slivajući reke srebra u Uroševu i Jeleninu riznicu. Prve, veće emisije srpskog dinara pripadaju Urošu..."

"Dok se bavio međunarodnim pregovorima, Uroš je uređivao unutrašnja pitanja. Kralj, naime, nije voleo autonomiju.

Posebno onu koja je dolazila od njegovih srodnika: potomaka humskog kneza Miroslava Jednim potezom Uroš će izbrisati iz titule srpskog kralja ''Hum, Zetu, Travuniju'' i zaokružiti je kao ''kralj sve srpske zemlje i pomorske'', što će njegovo potomstvo dosledno koristiti za promenu titule je postojao i lični razlog, pogotovo jer su kod Uroša politika i lično išli ruku pod ruku.

Posle teškog rata između Uroša i Dubrovnika, Dubrovčani stupaju u opasan savez sa Bugarskom dobivši obećanje od cara iz Trnova da će na teritoriji Srbije imate iste one povlastice koje su imali i pod srpskim vladarima.. Dubrovačni, besni na Uroša, a uspevši da dobiju od Bugara ono što ni u najluđim snovima nisu zamišljali privole na svoju stranu i humskog kneza Radoslava (brata od strica kralja Uroša) Knez Radoslav je priznavao Uroša za vrhovnog vladara, ali Uroš nije polagao puno na to da ga okolina voli. Radoslav se odmetnuo i stao na suprotnu stranu. Uroš i njegova porodica će biti pred istrebljenjem."

Napad Bugara, Dubrovača i Radoslava je bio prilično jak: prodrli su sve do crkve svetog Petra na Limu. A onda, iz naočigled nepoznatih razloga Bugari su brže-bolje pobegli odakle su i došli. Smatra se da je Uroš u tom presudnom času potražio pomoć od ugraskog kralja Bele. Bela je pomogao sa svojom vojskom, ali je Uroš morao da pristane na vazalni status. Nije teško pogodoti ko je Urošu obeznedio kontakt sa Budimom: Jelena.

Jelena je bila pripadnica vizantijsko-ugrasko-francuskog plemstva i sigurnio je znala kako da Uroš najbržim pute Bugari se više nisu čuli, Dubrovik je morao da plati ratnu odštetu i vrati sve zarobljenike, a humskom knezu Radoslavu se (tako zgodno) gubi svaki trag i o njemu više niko nikad ništa nije čuo.m da zatraži i dobije preko potrebnu pomoć. Ne zna se kako je Jelena provodila vreme tokom tih godina Uroševe vladavine, sem da je sigurno bila zadužena za odgoj i obrazovanje Dragutina, Milutina i Brnče.

"Po kasnijim postupcima svojih sinova, Jelena Anžujska je bila veoma predan i posvećen učitelj. Gotovo sigurno, jako zahtevan. Jelenin prvi, javni nastup o kojem imamo pouzdanih dokaza je sahrana njene svekrve, kraljice Ane Dandolo. Prva srpska kraljica i Uroševa majka sklopila je oči (za to vreme) u jako dubokoj starosti. Antropološkim ispitivanjima utvrđeno je da je Ana Dandolo imala preko šezdeset godina u trenutku smrti, da je bila visoka oko 1,60 cm-a, da je patila od problema sa kičnom u starosti, ali i da je imala sve zube. Na odru leži pokojna kraljica Ana okružena vlastelom. Njen pastorak, episkop Sava drži opelo, dok Uroš u belom, žalodbenom sakosu stoji poviše majke dramatično podignutih ruku sa neutešnim izrazom lica.""

"Iza Uroša su sinovi Dragutin, kći Brnča i Milutin. Svi su oni prenapregnute pažnje usmereni na kraljičin odar. Ako se pogleda pažljivo, scena je podeljena u dve zone. U gornjoj, odrasli muškarci ridaju za starom kraljicom. U dononjj zoni, kraj odra je sama mlada Jelena Anžujska koja klečeći ljubi ruku svoje svekrve. Prizor je intiman.

Ovaj tužan trenutak dele samo pokojna i živa kraljica u poslednjem, nežnom oproštaju. Freska je dosta oštećena, ali se vidi da je Jelena odevena istovetno Ani.Pored episkopija koje je Sveti Sava uspostavio nakon dobijanja autokefalnosti, u Baru je postojala katolička nadbiskupija osnovana u još 11. veku na inicijativu dinastije Vojislavljevića sa kojima je Stefan Nemanja bio u srodstvu. Pre osnivanja barske nadbiskupije cela tadašnja Duklja (a u 13. veku) Zeta potpadala je pod dubrovačku nadbiskupiju. Od trenutka osnovanja dijeceze u Baru, Dubrovčani će raditi na tome da se barska nadbiskupiuja ugasi."

Komentari(0)

Loading