MALENI NASMEJANI VONICI KRAJ NAŠIH PUTEVA Čuvene krajputaše možete sresti širom Srbije, a ovo je razlog zašto su postavljani
Slični spomenici pored puta podizani su u čast ratnicima južnoetipskog plemena Gala.
Skoro da nema puta u nekom selu, zaselku ili planini u Srbiji na kome nećete videti specifične i upadljive vojnike uklesane u kamenu i postavljene pored puta. Na njima se mogu pročitati i poneki duhovit epitaf, a na izbledelom krečnjaku je moguće još uvek prepoznati vojnika sa krupnim očima i blagim osmehom.
Poreklo ovih spomenika, popularno nazvanih krajputaši, nije moguće utvrditi. Iako ih u Srbiji ima najviše, oni nisu vezani isključivo za srpska, pa čak ni za staroslovenska verovanja, a slični spomenici pored puta podizani su u čast ratnicima južnoetipskog plemena Gala.
Printscreen
Izgled spomenika je isti korz sve krajeve gde se nalaze. Visine od oko 1,5 metara, uklesani u meni krečnjak su vojnici sa puškom o ramenu ili kod nogu, a neretko sa isukanom sabljom. Sa zadnje strane se nalazi epitaf koji govori o vojniku kome je podignut, kao i mesto gde je poginuo ili u kojoj borbi je stradao.
Krajputaša u Srbiji ima mnogo i podgnuto ih je najviše nakon Prvog svetskog rata, kad su mnoge porodice ostale bez svojih bližnjih, a nisu ni imali njihova tela da ih sahrane kako običaji nalažu.

ZABORAVLJENA SRPSKA ISTORIJA: Mnogi su za njih čuli MILION puta, a da li zapravo znate ko su bile DELIJE!
Gotovo da svakodnevno možemo da čujemo reč "Delije", međutim, mnogi građani, kako najmlađi, pa tako i stariji gotovo da ne znaju ko su zapravo bile Delije.

BOLJE DA UMREMO JUNAČKI, KAO LJUDI: Da je Karađorđe prihvatio ovo istorija Srbije izgledala bi potpuno drugačije
Povratkom od sultana odmetnutih dahija u Beogradski pašaluk (Smederevski sandžak), početkom 19. veka, položaj Srba postaje nepodnošljiv i oni počinju pripreme za oružani otpor. Početkom 1803. godine, 12 knezova sastaju se u Bogovađi i dogovaraju se da se obrate sultanu za pomoć ali i da za osam meseci podignu ustanak.

PRE JEDNOG VEKA: Srbija je imala najviše STOGODIŠNJAKA na svetu, a evo šta su tada pisali o nama!
Da li smo pre jednog veka držali svetski rekord u dugovečnosti? Srbija je 1915. smatrana zemljom stogodišnjaka.Ako je verovati tadašnjim američkim novinama, u Srbiji je pre jednog veka živelo 575 stanovnika starijih od 100 godina – tri i po puta više nego danas.

SRBI SU NA PROSTORU LUGANSKA I DONJECKA IMALI SVOJE DVE DRŽAVE Dva Jovana povela su Srbe u seobe, pa postali KRVNI NEPRIJATELJI!
Kriza u Ukrajini tema je koja interesuje ceo svet. Sve oči uprte su u poteze Rusije, NATO pakta, međunarodne zajednice, Ukrajine i svih ostalih bitnih političkih faktora u svetu.

Kad su kneza Mihaila iskasapili na Košutnjaku, on je došao da se uveri da je mrtav: Lovci na njegovu glavu spremili su odmazdu, a ceh je platio Karađorđev sin
Gotovo sva ubistva srpskih državnika povezuje jedna činjenica, a to je da su pred atentat kao po pravilu svi oni ostajali bez podrške velikih sila. Pošto nije bilo nijedne od tih najmoćnijih država koja bi ih zaštitila, oni bi bili prepušteni određenim činiocima unutar zemlje, koji su ionako želeli njihovo uklanjanje.
Komentari(0)