NAJSTARIJA SRPSKA FABRIKA Danas je tu muzej oružja, ordenja, pečata i pehara

Izvor: Lepote Srbije

21:00

Zanimljivosti 0

Nekadašnja Topolivnica nije odolela vremenu, ali je od zaborava čuvaju svedočanstva slavne prošlosti grada.

NAJSTARIJA SRPSKA FABRIKA Danas je tu muzej oružja, ordenja, pečata i pehara
Printscreen youtube

Kneževina Srbija rođena u 19. veku morala je oformiti institucije i upravu kako bi potvrdila i sačuvala svoju samostalnost. Radovi na ovom polju počeli su mnogo pre zvanične nezavisnosti Srbije 1878. na Berlinskom kongresu.

Za mladu kneževinu bio je potreban prestoni grad u kome bi se nalazile sve bitne ustanove koje ima jedna moderna država. Iako ne zvanično Kragujevac se sa obzirom da je u njemu bila rezidencija knaza Miloša bila u njemu. Kragujevac je takođe grad u kome je osnovana topolivnica koja će postati fabrika modernooružja i municije.

Davne 1851. godine Kragujevac je ušao u novo industrijsko doba započevši izlivanje topova, a otvorena je i prva škola sa internatom, u kojoj su se obrazovali kadrovi za rad u fabrici.

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

printscreen youtube

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Ta prva zgrada u kojoj se nalazila topolivnica nije odolela vremenu, posle nje napravljena je zgrada u kojoj se danas nalazi muzej Stara livnica.

Osnovan je 1953. godine. Muzej se nalazi u sastavu fabrike Zastava oružje. Poseduje zbirke oružja i opreme, mašine i alata, arhivske građe, fotografija, likovnih predmeta i zbirku ordenja, pečata, pehara i medalja; zajedno oko 5800 predmeta.

Muzej poseduje značajne raritete kao što su čuvena puška Mauser-Milovanović M 1880 (tzv. Kokinka), zatim njena poboljšana verzija iz 1907. godine sa magacinom od 5 metaka – Mauser-Milovanović-Đurić; ručna bomba sistema Vasić M 1898. Tu su i retki primerci ovde prepravljanih pušaka strane proizvodnje – puška sistema Mini-Frankot-Petrović M 1857 sa žigom Mihajla Cvejića (prva žigosana puška); puška kremenjača sistema Roga sa početka XIX veka.

Lepote Srbije su i na Viberu gde vam donosimo razne priče, pridružite se našoj zajednici.

BONUS VIDEO:

knez mihailo

Kad su kneza Mihaila iskasapili na Košutnjaku, on je došao da se uveri da je mrtav: Lovci na njegovu glavu spremili su odmazdu, a ceh je platio Karađorđev sin

Zanimljivosti

17:00

2 april, 2025

Gotovo sva ubistva srpskih državnika povezuje jedna činjenica, a to je da su pred atentat kao po pravilu svi oni ostajali bez podrške velikih sila. Pošto nije bilo nijedne od tih najmoćnijih država koja bi ih zaštitila, oni bi bili prepušteni određenim činiocima unutar zemlje, koji su ionako želeli njihovo uklanjanje.

Komentari(0)

Loading