PRVA PAMETNA ZGRADA BEOGRADA Kako je nastala čuvena kula "Geneks"
Kolosalno zdanje jedan je od simbola glavnog grada Srbije, ali i mesto gde s kojeg se pruža fantastičan pogled.

Zapadna kapija Beograda, poznata i kao „Geneksova“ kula, drugi je najveći oblakoder u Beogradu. Ova građevina visoka je 115 metara, a smeštena je u Novom Beogradu, neposredno uz auto-put Beograd-Zagreb, koji prolazi kroz grad. Građevina je ime dobila zbog svog položaja, kojim želi dobrodošlicu putnicima koji dolaze iz smera Aerodroma „Nikola Tesla“.
Soliter je 1977. godine projektovao arhitekta Mihajlo Mitrović, a izgrađen je u brutalističkom stilu, koji je bio popularan u arhitekturi između 1954. i 1970. godine, a koji je naziv dobio po francuskom izrazu za sirov beton. Čine ga dva betonska tornja povezana mostovnom strukturom na 26. spratu, te restoran na kružnom vrhu.
View this post on Instagram
Niži toranj koristi se kao poslovni, a viši kao stambeni prostor. Niži toranj ima 26, a viši 30 spratova. Iako deluje kao da su to dve odvojene zgrade, u pitanju je jedna arhitektonska celina. Zgrade su izgrađena sa kosturom od armiranog betona sa nosećim zidovima.
Zapadna kapija Beograda, u ulici Narodnih heroja u novobeogradskom Bloku 33, jedan je od simbola razvoja prestonice i sedište nekada najuspešnije jugoslovenske firme „Geneks“, kao i stecište tadašnjeg poslovnog i političkog sveta.
Svaka zgrada ima po dva u osnovi kružna stepeništa sa baterijom lifta, a stepeništa, stambene i poslovne zgrade neposredno su povezane sa garažom.
Na kuli se nalazi časovnik koji krasi soliter i od 2013. godine nakon dužeg vremenskog perioda ponovo radi. Na 35. spratu zgrade nalazi se rotirajući restoran, iz kojeg se pruža predivan pogled na Beograd. Restoran ima površinu od 250 kvadrata i ima 45 mesta za sedenje, a renoviran je 1988. godine. Prvobitna ideja tokom izgradnje bila je da se postavi motor koji bi rotirao restoran, ali se od nje odustalo pošto je bilo preskupo. Restoran, nažalost, ne radi još od 1999. godine.
View this post on Instagram

ZABORAVLJENA SRPSKA ISTORIJA: Mnogi su za njih čuli MILION puta, a da li zapravo znate ko su bile DELIJE!
Gotovo da svakodnevno možemo da čujemo reč "Delije", međutim, mnogi građani, kako najmlađi, pa tako i stariji gotovo da ne znaju ko su zapravo bile Delije.

BOLJE DA UMREMO JUNAČKI, KAO LJUDI: Da je Karađorđe prihvatio ovo istorija Srbije izgledala bi potpuno drugačije
Povratkom od sultana odmetnutih dahija u Beogradski pašaluk (Smederevski sandžak), početkom 19. veka, položaj Srba postaje nepodnošljiv i oni počinju pripreme za oružani otpor. Početkom 1803. godine, 12 knezova sastaju se u Bogovađi i dogovaraju se da se obrate sultanu za pomoć ali i da za osam meseci podignu ustanak.

ČUVENI BORA STANKOVIĆ SE OŽENIO ZAHVALJUJUĆI SUJEVERJU Svoju Angelinu video u izlogu, pa se SUDBINA OVAKO poigrala sa njima!
31.03. 1876. godine u Vranju rođen je čuveni srpski pisac Borisav Bora Stanković. Stanković je jedan od najznačajnijih pisaca srpskog realizma.

PRE JEDNOG VEKA: Srbija je imala najviše STOGODIŠNJAKA na svetu, a evo šta su tada pisali o nama!
Da li smo pre jednog veka držali svetski rekord u dugovečnosti? Srbija je 1915. smatrana zemljom stogodišnjaka.Ako je verovati tadašnjim američkim novinama, u Srbiji je pre jednog veka živelo 575 stanovnika starijih od 100 godina – tri i po puta više nego danas.

SRBI SU NA PROSTORU LUGANSKA I DONJECKA IMALI SVOJE DVE DRŽAVE Dva Jovana povela su Srbe u seobe, pa postali KRVNI NEPRIJATELJI!
Kriza u Ukrajini tema je koja interesuje ceo svet. Sve oči uprte su u poteze Rusije, NATO pakta, međunarodne zajednice, Ukrajine i svih ostalih bitnih političkih faktora u svetu.
Komentari(0)