Smešten u slikovitom okruženju, manastir Gradac je dragulj srednjovekovne arhitekture. Iako je poznat kao zadužbina kraljice Jelene Anžujske, njegova bogata istorija i kulturno nasleđe još uvek su neotkriveni za mnoge.
Manastir Gradac, osnovan u 13. veku, predstavlja jedno od najznačajnijih sakralnih zdanja tog perioda. Kraljica Jelena Anžujska, supruga kralja Uroša I, bila je izuzetno posvećena kulturi i obrazovanju, što se ogleda i u gradnji ovog manastira. Manastir je vekovima bio centar duhovnosti, obrazovanja i kulture, a danas je deo živopisnog krajolika koji privlači ljubitelje istorije i prirode.
Građen u stilu raške škole, manastir Gradac poseduje jedinstvenu arhitekturu koja kombinuje elemente vizantijske i romaničke umetnosti. U enterijeru se mogu videti ostaci fresaka koje su nekada krasile zidove, pričajući priče iz Svetog pisma i života svetaca. Posebno je zanimljivo što su mnoge freske pretrpele štetu tokom osmanskog perioda, ali su i dalje očuvane u zadivljujućem stanju.
Manastir je takođe bio centar za prepisivanje knjiga i školovanje monaha. Kraljica Jelena Anžujska je, kao obrazovana i pobožna žena, podržavala pisanje i prepisivanje religijskih i svetovnih tekstova, što je dodatno obogatilo kulturni život manastira. Mnoge od tih knjiga su, nažalost, izgubljene tokom vekova, ali neke su sačuvane i danas se čuvaju u muzejima i bibliotekama širom Srbije.
Tokom arheoloških istraživanja u 20. veku, otkriveni su brojni artefakti koji svedoče o bogatom životu u manastiru. Pronađeni su komadi keramike, oruđa, pa čak i ostaci tekstila koji pružaju uvid u svakodnevni život monaha i vernika koji su posećivali Gradac. Ova otkrića su dodatno potvrdila značaj manastira kao kulturnog i duhovnog centra.
Danas, manastir Gradac privlači posetioce ne samo zbog svoje istorijske i kulturne vrednosti, već i zbog prelepe prirode koja ga okružuje. Turisti i hodočasnici dolaze da istraže ovo fascinantno mesto, uživajući u tišini i spokojstvu koje pruža. Gradac je pravi biser Srbije, koji čeka da bude otkriven od strane novih generacija ljubitelja istorije i kulture.
Cene u ovim banjama u Srbiji su najpristupačnije za praznike: Već se rezervišu mesta za Novu godinu
Banje u našoj zemlji bude interesovanje i kod stranih i kod domaćih turista
USKORO ĆE ZASIJATI NOVIM SJAJEM Ovu srpsku speleološku atrakciju svake godine poseti preko 100.000 ljudi (FOTO)
Najposećeniji speleološki objekat Srbije, Stopića pećina je važan deo ponude „zlatne planine”, svima atraktivna i dostupna, a poseti je svake godine preko 100.000 ljudi.
GOTOVUŠA Simbol opstanka Srba na Kosovu i vekovnog skladnog suživota sa komšijama (VIDEO)
Gotovuša je moderna šarplaninska varošica koja predstavlja simbol opstanka Srba na svojim vekovnim ognjištima na Kosovu. Naselje se nalazi na jugu Kosova, na severoistočnim padinama Šar-planine, sa obe strane gornjeg toka reke Lepenac i Gotovuške reke, ima oko 1300 stanovnika srpske nacionalnosti.
Verovali ili ne, smeštaj u ovoj banji košta ispod 1.000 dinara: Njena lekovita voda izlečila mnoge vladare Srbije
Smeštaj u ovoj banji se može naći i po povoljnim cenama.
Skijanje za 400 dinara: Koja planina je najjeftinija u Srbiji?
Golija je jedna od mnogobrojnih planina u Srbiji koja pruža prelepu prirodu, ali pored prirode nudi korektne cene boravka.
Komentari(0)