Smešten u slikovitom okruženju, manastir Gradac je dragulj srednjovekovne arhitekture. Iako je poznat kao zadužbina kraljice Jelene Anžujske, njegova bogata istorija i kulturno nasleđe još uvek su neotkriveni za mnoge.

Manastir Gradac, osnovan u 13. veku, predstavlja jedno od najznačajnijih sakralnih zdanja tog perioda. Kraljica Jelena Anžujska, supruga kralja Uroša I, bila je izuzetno posvećena kulturi i obrazovanju, što se ogleda i u gradnji ovog manastira. Manastir je vekovima bio centar duhovnosti, obrazovanja i kulture, a danas je deo živopisnog krajolika koji privlači ljubitelje istorije i prirode.
Građen u stilu raške škole, manastir Gradac poseduje jedinstvenu arhitekturu koja kombinuje elemente vizantijske i romaničke umetnosti. U enterijeru se mogu videti ostaci fresaka koje su nekada krasile zidove, pričajući priče iz Svetog pisma i života svetaca. Posebno je zanimljivo što su mnoge freske pretrpele štetu tokom osmanskog perioda, ali su i dalje očuvane u zadivljujućem stanju.
Manastir je takođe bio centar za prepisivanje knjiga i školovanje monaha. Kraljica Jelena Anžujska je, kao obrazovana i pobožna žena, podržavala pisanje i prepisivanje religijskih i svetovnih tekstova, što je dodatno obogatilo kulturni život manastira. Mnoge od tih knjiga su, nažalost, izgubljene tokom vekova, ali neke su sačuvane i danas se čuvaju u muzejima i bibliotekama širom Srbije.
Tokom arheoloških istraživanja u 20. veku, otkriveni su brojni artefakti koji svedoče o bogatom životu u manastiru. Pronađeni su komadi keramike, oruđa, pa čak i ostaci tekstila koji pružaju uvid u svakodnevni život monaha i vernika koji su posećivali Gradac. Ova otkrića su dodatno potvrdila značaj manastira kao kulturnog i duhovnog centra.
Danas, manastir Gradac privlači posetioce ne samo zbog svoje istorijske i kulturne vrednosti, već i zbog prelepe prirode koja ga okružuje. Turisti i hodočasnici dolaze da istraže ovo fascinantno mesto, uživajući u tišini i spokojstvu koje pruža. Gradac je pravi biser Srbije, koji čeka da bude otkriven od strane novih generacija ljubitelja istorije i kulture.

OVDE JE LAZA KOSTIĆ PRONAŠAO UTEHU POSLE LENKINE SMRTI! Turci su ga više puta palili, svoj sjaj sačuvao do danas
U manastiru Krušedol nalaze se mošti kneginje Ljubice Obrenović i kralja Milana Obrenovića.

Za ovu banju mnogi Srbi nisu čuli, a smeštaj košta svega 1.800 dinara: Skriveni biser u kojem su mnogi našli spas!
Bujanovačka banja važi za jednu od najpristupačnijih što se tiče cene, a ima veliku ponudu

Mnogi srpski junaci su svoje rane vidali upravo ovde: Jedna je od najlepših banja koje imamo, pravi raj prirode!
Sve to je najverovatnije i dovelo do nastanka naziva ove banje, koja kao takozvano narodno lečilište funkcioniše počev od 1935. godine

SVE TAJNE MANASTIRA VRAĆEVŠNICA: Turci ga palili, a u njemu su donete dve istorijske odluke za naš narod
Mesto u Srbiji gde su se “Bogu i narodu” zaklinjali i knez Miloš Obrenović i vožd Karađorđe jeste manastir Vraćevšnica.

OVDE SE NALAZI ČUVENA KOPIJA IKONE SA SVETE GORE: Manastir Mesić zadužbina je despota Brankovića i protkan je legendama
Nedaleko od Vršca nalazi se najstariji manastir u Bačkom okrugu.
Komentari(0)