Kada svaki slučajni ili namerni posetilac pređe stari zeleni most, direktno kroz kapiju “Šiljak” ulazite u istoriju. Atmosfera male ušorene ulice će vas poneti da vidite to najvelelepnije zdanje na levoj obali Dunava. Gordog srednjovekovnog diva u srcu Vojvođanske ravnice – Tvrđavu Bač.
Zaista je velelepna i zaista opravdava činjenicu što se Bač sa okolinom nalazi na preliminarnoj listi Uneskove svetske kulturne baštine.
Tvrđava u Baču je važan, višeslojan lokalitet i istorijsko mesto. Kompleks utvrđenog zamka sa podgrađem smešten je na oštrom i dubokom bivšem rečnom meandru Mostonge. Izgradnjom hidrosistema Dunav-Tisa-Dunav ispražnjeno je korito Mostonge, a time je tvrđava sa podgrađem ostala bez vodenog ogledala. Tvrđava u Baču se prvi put pominje već u 12.veku, ali kao palisadna, dok je ova današnja izgrađena od opeke i dignuta u vreme ugarskog kralja Karla Roberta, u periodu 1338. do 1342.godine. Kroz svoju burnu istoriju tvrđava je često menjala gospodare, ali je najduže bila crkveno imanje. Konačno je stradala u vreme Rakocijeve bune, kada je razrušena.
U novije vreme država ulaže značajna sredstva kako bi se ovaj spomenik kulture konzervirao i sačuvao. Obnovljena je centrala, donžon, kula u kojoj su arheološke postavke materijala nađenog na ovom lokalitetu, a donžon je ujedno i jedan od retkih donžona u srednjovekovnim tvrđavama Srbije koji ima uređen enterijer, odnosno unutrašnje prostorije.
Ovo je najbolje očuvan srednjovekovni istorijski kompleks u Vojvodini. Danas ovaj lokalitet, na kome se iz godine u godinu izvode konzervatorski i arheološki radovi, ima potpuno obnovljenu Donžon kulu koja je otvorena za posetioce. Posmatrajući specifičan odnos prirodnog i kulturnog nasleđa oblasti, dosad nijedna druga lokacija na levoj obali Dunava nije prepoznata sa takvim vrednostima kao tvrđava u Baču. Ono što odlikuje područje opštine Bač jeste izuzetna koncentracija prožimanja kulturno-istorijskih i prirodnih vrednosti.
U Baču osim tvrđave možete saznati i interesantne podatke o hamamu, koji predsatvlja jedini ostatak islamske civilizacije na području današnje Vojvodine. To je bila javna građevina u kojoj su se neizmenično kupali muškarci i žene tadašnjeg Bača, koji je u to vreme imao čak šest čaršija, a stanovnika koliko Sombor, Titel i Subotica zajedno. Franjevački samostan je poseban istorijski biser u kojem su se nekada nalazile prva apoteka i biblioteka u ovom delu zemlje, ali i najstarije orgulje na području Vojvodine (iz 1716.godine) koje su 1827. zamenjene novim velikim orguljama koje su još i danas u funkciji i sviraju se redovno na nedeljnoj misi.
Svi ovi nemi svedoci bogate i slavne prošlosti svakako da predstavljaju simbole i ponos gradića u jugozapadnom delu Vojvodine po kojem je cela regija Bačka dobila ime.
Većina posetilaca i turista se slaže da kada se nađe na ovom velelepnom mestu oseti poštovanje prema srednjovekovnom divu, arteriji koja čuva srce bačke ravnice, i vekovima odoleva zubu vremena te vas doziva da mu se uvek iznova vratite.
Tanja Mitrović
GAMZIGRAD Ovo mesto u SRBIJI JE BILO REZIDENCIJA RIMSKOG CARA koju je nazvao po MAJČINOM imenu
Gamzigrad je arheološko nalazište antičke rimske carske palate Feliks Romulijane (lat. Felix Romuliana) koje se od 29. juna 2007. nalazi na UNESKO-voj listi svetske baštine.
Cene u ovim banjama u Srbiji su najpristupačnije za praznike: Već se rezervišu mesta za Novu godinu
Banje u našoj zemlji bude interesovanje i kod stranih i kod domaćih turista
USKORO ĆE ZASIJATI NOVIM SJAJEM Ovu srpsku speleološku atrakciju svake godine poseti preko 100.000 ljudi (FOTO)
Najposećeniji speleološki objekat Srbije, Stopića pećina je važan deo ponude „zlatne planine”, svima atraktivna i dostupna, a poseti je svake godine preko 100.000 ljudi.
GOTOVUŠA Simbol opstanka Srba na Kosovu i vekovnog skladnog suživota sa komšijama (VIDEO)
Gotovuša je moderna šarplaninska varošica koja predstavlja simbol opstanka Srba na svojim vekovnim ognjištima na Kosovu. Naselje se nalazi na jugu Kosova, na severoistočnim padinama Šar-planine, sa obe strane gornjeg toka reke Lepenac i Gotovuške reke, ima oko 1300 stanovnika srpske nacionalnosti.
Verovali ili ne, smeštaj u ovoj banji košta ispod 1.000 dinara: Njena lekovita voda izlečila mnoge vladare Srbije
Smeštaj u ovoj banji se može naći i po povoljnim cenama.
Komentari(0)