Kada svaki slučajni ili namerni posetilac pređe stari zeleni most, direktno kroz kapiju “Šiljak” ulazite u istoriju. Atmosfera male ušorene ulice će vas poneti da vidite to najvelelepnije zdanje na levoj obali Dunava. Gordog srednjovekovnog diva u srcu Vojvođanske ravnice – Tvrđavu Bač.
Zaista je velelepna i zaista opravdava činjenicu što se Bač sa okolinom nalazi na preliminarnoj listi Uneskove svetske kulturne baštine.
Tvrđava u Baču je važan, višeslojan lokalitet i istorijsko mesto. Kompleks utvrđenog zamka sa podgrađem smešten je na oštrom i dubokom bivšem rečnom meandru Mostonge. Izgradnjom hidrosistema Dunav-Tisa-Dunav ispražnjeno je korito Mostonge, a time je tvrđava sa podgrađem ostala bez vodenog ogledala. Tvrđava u Baču se prvi put pominje već u 12.veku, ali kao palisadna, dok je ova današnja izgrađena od opeke i dignuta u vreme ugarskog kralja Karla Roberta, u periodu 1338. do 1342.godine. Kroz svoju burnu istoriju tvrđava je često menjala gospodare, ali je najduže bila crkveno imanje. Konačno je stradala u vreme Rakocijeve bune, kada je razrušena.
U novije vreme država ulaže značajna sredstva kako bi se ovaj spomenik kulture konzervirao i sačuvao. Obnovljena je centrala, donžon, kula u kojoj su arheološke postavke materijala nađenog na ovom lokalitetu, a donžon je ujedno i jedan od retkih donžona u srednjovekovnim tvrđavama Srbije koji ima uređen enterijer, odnosno unutrašnje prostorije.
Ovo je najbolje očuvan srednjovekovni istorijski kompleks u Vojvodini. Danas ovaj lokalitet, na kome se iz godine u godinu izvode konzervatorski i arheološki radovi, ima potpuno obnovljenu Donžon kulu koja je otvorena za posetioce. Posmatrajući specifičan odnos prirodnog i kulturnog nasleđa oblasti, dosad nijedna druga lokacija na levoj obali Dunava nije prepoznata sa takvim vrednostima kao tvrđava u Baču. Ono što odlikuje područje opštine Bač jeste izuzetna koncentracija prožimanja kulturno-istorijskih i prirodnih vrednosti.
U Baču osim tvrđave možete saznati i interesantne podatke o hamamu, koji predsatvlja jedini ostatak islamske civilizacije na području današnje Vojvodine. To je bila javna građevina u kojoj su se neizmenično kupali muškarci i žene tadašnjeg Bača, koji je u to vreme imao čak šest čaršija, a stanovnika koliko Sombor, Titel i Subotica zajedno. Franjevački samostan je poseban istorijski biser u kojem su se nekada nalazile prva apoteka i biblioteka u ovom delu zemlje, ali i najstarije orgulje na području Vojvodine (iz 1716.godine) koje su 1827. zamenjene novim velikim orguljama koje su još i danas u funkciji i sviraju se redovno na nedeljnoj misi.
Svi ovi nemi svedoci bogate i slavne prošlosti svakako da predstavljaju simbole i ponos gradića u jugozapadnom delu Vojvodine po kojem je cela regija Bačka dobila ime.
Većina posetilaca i turista se slaže da kada se nađe na ovom velelepnom mestu oseti poštovanje prema srednjovekovnom divu, arteriji koja čuva srce bačke ravnice, i vekovima odoleva zubu vremena te vas doziva da mu se uvek iznova vratite.
Tanja Mitrović
Zlatibor za praznike pun kao šibica: Na hiljade gostiju ponovo biralo srpsku planinu za odmor, evo šta je najpopularnije (FOTO)
Produženi vikend povodom Dana primirja je iza nas, a na Zlatiboru se sumiraju turistički rezultati nakon tri neradna dana.
Zašto se Ribarska banja baš tako zove? O ovom vladaru je reč!
Tu je, naime, vrlo čest gost bio i kralj Petar Prvi. Priča se da je upravo tu lečio reumu.
Mesto gde možete popiti kafu s Če Gevarom i uroniti u duh Kube
U srcu Kragujevca, skriven od užurbanosti svakodnevice, postoji kutak u kojem živi duh Kube – mesto gde se kubanska kultura, muzika i istorija spajaju u harmoničan doživljaj prošlih vremena.
ORLOVI KRUŽE OKO OVOG VIDIKOVCA Orlovo gnezdo, mesto gde se veruje da duhovi predaka vetrom prenose poruke
Na padinama planine Maljen, u srcu Divčibara, smešten je jedan od najlepših i najposećenijih vidikovaca zapadne Srbije – Orlovo gnezdo.
DOBIO IME PO PTICI KOJA OVIM KRAJEM CARUJE VEKOVIMA Sokolov vis, srce Radana gde se spajaju nebo i zemlja
Skrivena od pogleda svakodnevnog sveta, planina Radan čuva jedno od svojih najlepših i najzagonetnijih mesta – Sokolov vis. Ovaj impozantni vrh, visok 1.050 metara, ne samo da dominira pejzažom jugozapadne Srbije već i odiše neobičnom energijom koja privlači planinare, zaljubljenike u prirodu i one koji tragaju za nečim više od obične avanture.
Komentari(0)