Minulih decenija jedno od jezera Peskara nadomak grada Zrenjanina bilo je prilično zapušteno.
Verovatno niko nije mogao ni da nasluti da će danas postati pravi pravcati raj za ljubitelje ribolova.
Ipak, počev od 24. juna 2005. godine, jezero Čepel, kako je lokalni naziv jezera poznatog kao Peskara 1, postaje zvanično jedina državna voda na teritoriji naše zemlje, u okviru koje važi režim ribolova koji je poznat kao "uhvati-pusti“, navodi "Peskara-zr“.
Upravo zahvaljujući tome je riblji fond ovog jezera na optimalnom nivou, a taj princip podrazumeva da nakon što neki ribolovac upeca ribu na ovom jezeru, ona biva izmerena i zatim ponovo vraćena u jezero.
I baš zato i jeste posebno važno da svi ribolovci, koji žele da u omiljenoj aktivnosti uživaju na ovom jezeru, poštuju strogo definisana pravila ponašanja, što će se pozitivno odraziti i na ekologiju, odnosno na zaštitu životne sredine.
Jezera Peskara
Upravo zato što je nedaleko od grada Zrenjanina eksploatisan pesak, zahvaljujući čemu su i nastala tri jezera u tom delu naše zemlje, ona dobijaju naziv Peskara, navedeno je na sajtu Grada Zrenjanina.
Budući da tek oko pet kilometara deli ova jezera i sam grad, njihova lokacija se smatra prilično lako dostupnom. Voda u jezerima je čista, pa ne čudi što mnogi stanovnici Zrenjanina i okolnog područja vrlo često spas od letnjih vrelina pronalaze baš na ovim jezerima.
Tačnije na jednom od njih, koje je i uređeno upravo da se posetiocima omogući da uživaju u njegovoj čistoj vodi.
Počev od 2007. godine, nadležni u ovom vojvođanskom gradu nastojali su da prostor oko najvećeg među jezerima urede kako bi s vremenom ono bilo korišćeno kao gradsko kupalište.
Zrenjaninsko kupalište
Da bi jezera Peskara zaista i mogla da budu prepoznata kao gradsko kupalište, što i jeste bila najpre namera, bilo je potrebno očistiti jezersko dno, a zatim i urediti obalu tako da posetioci zaista uživaju. Takođe je izgrađena i adekvatna infrastruktura, te je i nasut pesak.
U toku letnjih meseci mnogi Zrenjaninci, ali i stanovnici okolnih mesta, upravo na jednom od jezera Peskara uspevaju da pronađu spas od žege i visokih temperatura.
Na plaži tog jezera funkcioniše u toku sezone i spasilačka služba.
Skrivena jezera u Srbiji koja morate posetiti: Učka jezero i njegova legenda o čistoj ljubavi
Na obroncima planine Jastrebac, skriveno među gustim šumama, nalazi se Učka jezero – prirodni dragulj koji retko ko posećuje. Ova mirna vodena površina okružena netaknutom prirodom idealno je mesto za one koji žele da pobegnu od gradske vreve i uživaju u tišini. No, ono što jezero čini posebnim nije samo njegova lepota, već i legenda koja ga prati.
TEŠNJAR Ukras je OVOG SRPSKOG GRADA i jedno od retkih orijentalnih naselja sačuvanih u Srbiji
Tešnjar je stari deo grada Valjeva i jedan od njegovih najupečatljivijih simbola. Nalazi se na desnoj obali reke Kolubare, stešnjen između rečnog toka i brda. Ovaj deo grada je danas jedna od retkih orijentalnih celina sačuvanih u Srbiji.
Srpski grad ima 19 mostova, a nema NIJEDNU REKU
Da li ste znali za ovaj podatak?
PROCVAT PRIBOJSKE BANJE Dobili su i stazu zdravlja, , idealnu za šetnju kroz šumu i prilagođenu svim generacijama, a nudi i ovo (FOTO) (VIDEO)
Turisti i meštani Pribojske Banje od sada imaju novi sadržaj za uživanje „Stazu zdravlja”, dugu preko jednog kilometra, koja je nedavno završena u okviru prekogranične saradnje Turističke organizacije Priboj, Eparhije budimljansko - nikšićke i TO Nikšić.
SRBI NE ZNAJU DA NAŠA ZEMLJA IMA JEDINSTVENO JEZERO U OBLIKU SRCA: Turistička je atrakcija, evo gde se nalazi! FOTO
Neobično srcoliko jezero nazvano je Bubanj, po čijem imenu nosi ceo jedan deo grada
Komentari(0)