EKOLOŠKI I GEOGRAFSKI FENOMEN Srpska sahara na samo sat vremena udaljenosti od Beograda

Lepote Srbije

14:00

Turizam 0

Putovanja po našoj zemlji sve više ulaze u modu, a situacija sa koronavirusom doprinela je da Srbiju, kao destinaciju idealnu za kraće i produžene vikende, ali i za kompletan odmor, istražimo.

EKOLOŠKI I GEOGRAFSKI FENOMEN Srpska sahara na samo sat vremena udaljenosti od Beograda
Shutterstock

Odavno je poznato da svaki kraj Srbije ima šta da ponudi: Vojvodina, Šumadija, Zapadna Srbija, Istočna Srbija i Južna Srbija obiluju prirodnim bogatstvima, a do većine mesta lako se i stiže.

meštaj u Srbiji je raznolik, a neretko prilagođen džepu lokalnog posetioca: Pored hotela, tu je privatni smeštaj, ali i etno sela, kampovi, banje, vile, kao i bungalovi koji daju specifičan doživljaj putovanja. Naš vikend predlog za beg od gradske gužve jeste pravi fenomen prirode u Evropi, Deliblatska peščara.

Peščara je poznata po svojim neobičnim dinama, nalazi se u Banatu i predstavlja ekološki i geografski fenomen u Evropi: Ona je najveća evropska kontinentalna peščara.

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Turističku ponudu u okviru peščare predstavljaju izleti, kampovi, i seoski turizam. Poznata izletišta su Devojački bunar i Čardak sa 6 planinarskih staza ukupne dužine 45 km (pojedinačno od 3 do 15 km ). Rezervat je označen brojnim edukativnim, informativnim tablama za obeležavanje. Izgrađeno je 5 osmatračnica od 20 m visine i 50 od 5 metara, kao i brojni vidikovci.

EKOLOŠKI I GEOGRAFSKI FENOMEN Srpska sahara na samo sat vremena udaljenosti od Beograda Printscreen/Youtube
 

Kampovanje je predviđeno u okviru centra "Čardak", a postoje i posebno obezbeđeni kampovi u naselju Devojački bunar i uz jezero Vračev Gaj. Postoji i nekoliko lovačkih kuća a ugostiteljske usluge u svakom objektu su za do 10 osoba u zatvorenom prostoru i do 30 osoba pod nadstrešnicom.

U selima Skorenovac i Šušara cveta seoski turizam. U ponudi se za posetioce pripremaju tradicionalni mađarski specijaliteti.
Devojački bunar je jedno od izletišta i naselja sa vikendicama. Najpoznatije je izletište u okviru Specijalnog rezervata prirode "Deliblatska peščara" nedaleko od Banatskog Karlovca i Alibunara, a prostire se na teritoriji četiri opštine - Kovin, Alibunar, Bela Crkva i Vršac.

Devojački bunar je izuzetno popularna turistička destinacija, jer se nalazi na svega 60 minuta vožnje od Beograda, a prirodni pejzaž je neverovatan. Kafići i restorani u okruženju najbrojni su u Devojačkom bunaru i Beloj Crkvi.

Jedno od srpskih čuda prirode, Deliblatska peščara predstavlja i značajno gnezdilište retkih vrsta ptica.

Veliki uticaj na izgled i pojavu peščare ima upravo njen položaj. Deliblatska ili Banatska peščara prostire se severno od reke Dunav što je uslovilo tome kako će reljef biti oblikovan, pa se ovaj deo naziva i "Niska peščara".
EKOLOŠKI I GEOGRAFSKI FENOMEN Srpska sahara na samo sat vremena udaljenosti od Beograda Shutterstock
 

Pored toga što je na maloj udaljenosti od Beograda, osim neverovatnog pejzaža, svako će naučiti mnogo toga neverovatnog o srpskoj Sahari, najvećoj evropskoj kontinentalnoj peščari.

Za nastanak neobičnog imena vezuje se nekoliko narodnih predanja. Prvo kaže da su na ovom mestu devojke izuzetne lepote uzimale vodu sa bunara da nose umornim radnicima.

Drugo predanje potiče od tužne priče mlade devojke Dostane, koja se zaljubila u jednog turskog mladića i planirala sa njim da pobegne. Kada je njena porodica saznala, kao i ljuti meštani, ubili su mladu devojku kraj bunara. Jedna romantična priča tvrdi da svaka devojka koja se umije vodom iz bunara i tada zamisli voljenu osobu, sigurno će sa njom i venčati.

Devojački bunar opremljen je svim elementima za zabavu posetilaca, otvoreni su sportski tereni i mesto je održavanja nekoliko manifestacija. Najpoznatije su Sabor pčelara i Lov na banatsku lisicu. Kako je Deliblatska peščara obrasla bagremovom šumom, Devojački bunar je postao poznat po održavanju sajmova meda gde se okuplja veliki broj pčelara iz cele Srbije.

Specijalni rezervat prirode "Kraljevac"

Na obodu Deliblatske peščare u selu Deliblatu se prostire Specijalni rezervat prirode "Kraljevac". Jezero Kraljevac je mnogima poznato po svojim plutajućim ostrvima okruženim livadama i šumama.

Interesantan je podatak da pozemni izvori ispod ostrva nikada ne mrznu zbog čega se ovde okuplja veliki broj ribljih vrsta. Česti posetioci Kraljevca su i vidre.

 

 

Što se smeštaja u blizini tiče, cene noćenja u apartmanima kreću se od 30evra, dok bi trebalo izdvojiti 50 evra za najam cele kuće u Deliblatskoj peščari.

Ukoliko se odlučite za ovu vrstu odmora, predlog je da svakako odete na kupanje u Belu Crkvu. Romantična vojvođanska varošica na samom jugoistoku Banata prava je oaza mira za sve koji žele da pobegnu od gradskih gužvi.

Njeni meštani sa oduševljenjem prihvataju turiste, čiji broj iz godine u godinu postaje sve veći. Ovaj gradić ima blizu 10.000 stanovnika i turisti rado obilaze njegove znamenitosti, a možete se kupati na više jezera, pa je ovo neretko dobra zamena za more.

Kada je reč o najlepšim turističkim mestima u Srbiji, naša zemlja ima mnogo šta da ponudi, a iz tog razloga je izuzetno zanimljiva kako domaćim tako i stranim turistima.

Lepote Srbije su i na Viberu gde vam donosimo razne priče, pridružite se našoj zajednici.

BONUS VIDEO:

Komentari(0)

Loading