Tamo gde biste očekivali pustinju, dočekaće vas šuma, vetar, sunce i pesak pod gumama – Deliblatska peščara je raj za bicikliste.

Smeštena između Dunava i jugoistočnog Banata, Deliblatska peščara važi za jedinstveni prirodni fenomen – najveću peščaru u Evropi van pustinjskih područja. Zovu je i „Evropska Sahara“, ali ko je jednom prošao biciklom njenim stazama zna da ona ima svoju potpuno posebnu priču.
Idealna za rekreativce i zaljubljenike u prirodu
Proleće je pravo vreme za bicikl u ovom delu Srbije. Temperature su prijatne, pesak još nije vreli, a zelenilo tek počinje da se razliva po šumama crnog bora i bagrema. Deliblatska peščara ima označene biciklističke staze, uključujući:
Možda vas zanima:

SVETSKI FENOMEN NA SAT VREMENA OD BEOGRADA "Srpska Sahara" krije mnoge tajne, jedan pogled je dovoljan da se zaljubite (FOTO)
Odavno je poznato da svaki kraj Srbije ima šta da ponudi: Vojvodina, Šumadija, Zapadna Srbija, Istočna Srbija i Južna Srbija obiluju prirodnim bogatstvima, a do većine mesta lako se i stiže.

ZELENA OAZA DELIBLATSKE PEŠČARE Jedinstvena peščara u Evropi koja se nalazi u južnom Banatu, mnogi je nazivaju i srpskom Toskanom!
Deliblatska peščara je jedinstvena peščara u Evropi koja se nalazi u južnom Banatu, u Vojvodini, na površini od oko 35.000 hektara.
- Stazu od sela Deliblato do Čardaka (17 km)
- Kružnu turu oko rezervata Kraljevac
- Stazu ka jezeru Labudovo okno, kroz zaštićenu zonu

Staze su mešavina utabanih peskovitih i šumskih puteva, savršene za MTB ili gravel bicikle. Na mnogim mestima možete naići na divlje zečeve, fazane, pa čak i jelene, a zvuk vetra kroz borovu šumu stvara osećaj da ste hiljadama kilometara daleko od gradske vreve.
Gde stati i predahnuti?
U blizini Čardaka postoji eko-centar sa odmorištem, klupama i izvorom vode. Mnoge rute vode i kroz sela kao što su Grebenac, Šumarak i Dubovac, gde možete stati kod lokalnih domaćina na sok od zove, sir i domaći hleb.
Za koga je ova tura?
Za sve koji vole mirnu vožnju, prirodu i avanturu bez velikih visinskih razlika. Teren je pretežno ravan, ali peskovit, pa zahteva osnovnu fizičku spremu i dobru opremu. Porodice, grupe prijatelja, solo putnici – svi su dobrodošli.

Kako stići?
Deliblatska peščara je udaljena 60 km od Pančeva, 80 km od Beograda. Najbliži punkt za polazak na staze je naselje Deliblato. Moguće je poneti bicikl autom, ili organizovati ture s lokalnim vodičima.

Zašto baš ovde?
Zato što nigde u Srbiji nećete istovremeno voziti kroz pesak, šumu i rezervat prirode. Zato što vam Deliblatska peščara vraća ono što se zove tišina. I zato što vam bicikl ovde ne služi samo za kretanje – već za povezivanje sa prostorom.

PLANINA U SRCU ŠUMADIJE KRIJE MNOGE TAJNE: Ovde su drevni narodi vadili rudu, a tu je iskovan i prvi srpski dinar na ĆIRILICI
Rudna bogatstva Srbije poslednjih godina konstantno privlači strane investitore koji vrše istraživanja i planiraju izgradnju novih rudnika, a upravo to je stručnjake i širu javnost navelo da se prisete i nekih zanimljivosti iz početaka rudarenja u našoj zemlji.

Ovca pramenka sa Peštera: Poslednji čobani na vetrovima koji nikad ne staju
Na visoravni gde se sneg zadrži do maja, još uvek postoji svet u kome se ovce ne broje samo zbog vune, već i zbog opstanka

Vidikovac Crveni čot na Fruškoj gori: Pogled koji vodi do manastira Bešenovo
Na stazi između šume, vetra i tišine, Crveni čot nudi najlepši pogled na Srem, a u podnožju – manastir koji je preživeo zaborav

OVA SRPSKA PLANINA KRIJE NAJKRVAVIJU TAJNU NAŠE ISTORIJE: Nijedan vojnik nije dostojno sahranjen, a kosti se i danas mogu videti!
Ime ove planine se vezuje za čemeran život na opusteloj i nepristupačnoj planini

Biciklistička ruta “Put šljiva” kod Osečine: Vožnja kroz voćnjake, rakiju i miris drveta
Kad prođeš biciklom kroz kraj u kojem svaka kuća ima kazan, vidiš Srbiju iz drugog ugla – sporiju, topliju i punu ukusa
Komentari(0)