Hisar (ranije Hameum, Komplos i Toplica), je tvrđava u Srbiji oko koje se razvilo današnje Prokuplje.
vikipedija/Hisar, Prokuplje
Smeštena je na uzvišenju iznad današnjeg grada, koje sa tri strane opkružuje Toplica. Samo utvrđenje, u današnjem obliku, je nastalo u drugoj polovini 14. veka, najverovatnije između 1371. i 1389. godine, radi zaštite ove oblasti od najezde Osmanlija, ali je izvesno da je podignuto na starijoj osnovi. Najstariji pronađeni tragovi na ovom lokalitetu pripadaju antičkom predrimskom periodu, a kasnija utvrđenja su podizana na rimskoj osnovi.
vikipedija/Hisar, Prokuplje
Ostaci utvrđenja, u srpskom narodu poznatog kao grad Milana Toplice, nalaze se na brdu Duvarine, iznad sela Viča, u opštini Prokuplje.
Prema predanju utvrđenje je podigao srpski vlastelin 14. veka, Milan Toplica, koga narodna epika opeva kao gospodara Srednje Toplice i srpskog vojvodu u službi kneza Lazara (1373 – 1389).
Pronađeni pokretni materijal, međutim, svedoči da je utvrđenje starije od 14. veka. Postoji mogućnost da datira još iz vremena Rimljana. U prilog ovom ide i činjenica da je 1909. godine u selu Viča otkrivena rimska kaptaža i dva kupatila. Neophodna su detaljna arheološka i istorijska istraživanja radi dobijanja tačnijih podataka o vremenu nastanka utvrđenja.
Na mestu nekadašnjeg utvrđenja danas se može videti ostatak severnog bedema u visini od 3 metra, koji je zidan od lomljenog kamena vezanog krečnim malterom. Takođe se uočava jedan objekat zidan tehnikom opus mixtum, a identifikovana su i osuta platna zidova. Postoje i tragovi kule koja isto nosi ime Milana Toplice.
U jugozapadnoj Srbiji, između Prijepolja i Brodareva, nalazi se reka Grabovica – hidrološki fenomen koji je jedinstven u Srbiji. Grabovica i izvire i uliva se u reku Lim, stvarajući prirodni tok koji izgleda kao da pravi pun krug.
Na samo nekoliko kilometara od Ivanjice, iznad sela Brusnik, uzdiže se Krstac – stena sa drvenim krstom koja pruža jedan od najlepših pogleda na dolinu reke Moravice. Iako nije deo zvaničnih turističkih ruta, ovo mesto nudi tišinu, visinu i prizor koji ostaje urezan u pamćenju.
Termalna voda ima konstatnu temperataru od 26 stepeni, a istraživanja Instituta za rehabilitaciju iz Beograda su pokazala da ima izuzetno specifične fizičko-hemisjke karakteristike.
Na visoravni između Peštera i Zlatara, nadomak sela Rudine, nalazi se veštačko jezero koje nije poznato ni većini lokalnih turista. Rudinsko jezero, stvoreno zbog regulacije vodotoka, danas je pravo prirodno ogledalo – tiho, čisto i gotovo zaboravljeno.
Tradicija vezuje ovaj lokalitet za vojvodu Nikolu Skobaljića, velikog junaka koji je ratovao sa Turcima Osmanlijama i nikada nije bio poražen. Ovaj čovek, po predanju, Nikola Skobaljić nije rođen, a nije ni stradao kao drugi, "obični" ljudi.
Komentari(0)