VERNICI RUKAMA PRENOSILI NA HILJADE CIGLI DO VRHA KABLARA Gradi se konak na velikoj srpskoj svetinji posvećenoj Svetom Savi (FOTO)
Strma stena i pećina na Kablaru bile su mesto na kom je deo svojih isposničkih dana proveo Sveti Sava, a 1939. godine u čast ovog sveca tu je podignuta crkva.

Do nje se može doći samo peške, uzanim šumskim putem. Sveto mesto je izgrađeno zahvaljujući vladici Nikolaju Velimiroviću, a kako je zadnji deo puta potpuno nepristupačan za bilo koje vozilo ili životinju, radnici su ručno i na leđima preneli sav materijal za izgradnju. Tako je bilo tada, a tako i sada jer se ovde gradi konak u kom će vernici moći da prenoće. Veliki broj vernika odazvao se ovoj akciji i težak materijal ponovo se nosio na leđima.
"Materijal su iznosili dobrovoljci koje smo organizovali po četvrti put, kojih je poslednjeg vikenda bilo preko sto, ko god je voljan, čistog srca došao je da na neki način ugradi deo sebe u ovu bogomolju. Dolazili su čak i ljudi sa decom da pomognu. Sam taj podvig, izaći do samog vrha, vredi doživeti pa čak i za ljude koji nisu u veri, osetili bi ogromnu božiju silu i blagodat", rekao je Branko Radičević jedan od organizatora i učesnik u akciji.
Možda vas zanima:

Meštane ranom zorom dočekao snežni pokrivač od deset centimetara usred marta, voćari se ipak ne plaše snega već samo jakog mraza
"Babini jarčevi" haraju i Ovčarom i Kablarom

NOVITETI NA "SRPSKOJ SVETOJ GORI" Stigla je dozvola, Ovčarsko-kalbarska klisura dobija novu atrakciju
Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture izdalo je građevinsku dozvolu Gradu Čačku, za izgradnju vidikovca u Ovčarsko-kablarskoj klisuri, saopšteno je iz tog ministarstva.
Građevina možda jeste mala ali je za hodočasnike veliki Božji hram, a pešačka staza koja vodi do crkve poznatije pod nazivom Savinje dugačka je oko kilometar. Prvi deo nije naročito zahtevan, ali zadnjih 500 metara je put koji vodi preko stena, kao prirodne stepenice.
"Drugi deo staze je stenovit i tuda se može popeti samo uz pomoć sajli. Na leđima sju dobrovoljci iznosili sav materijal od cementa, vode, peska i sve do preko 3000 cigli. Do sada je urađen potporni zid i proširen je plato za sve one koji žele da posete ovu svetinju, postavljena nova ograda", rekao je Branko.
Prema predanju, ovde se nalazi i sveta voda za koju se tokom isposničkih dana molio Sveti Sava, a koja se, ako je verovati meštanima, i sada ovde može videti, jer se sliva sa stene u jednu pukotinu. Prema legendi, ako se popenjete do crkve, a vode nema, onda ste grešni.
Ovčarsko – kablarska klisura u kojoj se ova crkva nalazi, poznata je i kao mala Sveta gora, na kojoj se nalazi još 10 manastira i jedna crkva. A brojni su putnici namernici koji osim pravoslavnih svetinja ovu destinaciju obilaze u nadi da će pronaći četničko blago za koje se veruje da je skriveno upravo u stenama planine Kablar.
Ovcarsko kablarska klisura na mapi:

Biciklistička ruta “Put šljiva” kod Osečine: Vožnja kroz voćnjake, rakiju i miris drveta
Kad prođeš biciklom kroz kraj u kojem svaka kuća ima kazan, vidiš Srbiju iz drugog ugla – sporiju, topliju i punu ukusa

Splavarenje Drinom kod Ljubovije: Letnja avantura kroz srpski Amazoni
Drina između Ljubovije i Donje Borine nudi jedno od najlepših splavarenja u Srbiji – uz ručak na vodi i kupanje kraj divljih obala

Plantaža lavande kod Svilajnca: Ljubičasti tepih i mirisi juga Francuske u srcu Šumadije
Nadomak sela Troponje, polja lavande prostiru se u nedogled – a posetioci kažu da nikad nisu videli ovakav prizor van Provanse

Jahanje kroz vinograde u Župi: Na leđima lipicanera među čokotima tamjanike
Gastronomija, priroda i konji – autentični doživljaj u srcu srpskog vinogorja

Crni vrh kod Subotice: Najviša tačka Vojvodine s koje se vidi Palićko jezero
Mesto koje niko ne očekuje u ravnici: Uspon na 245 metara iznad mora donosi pogled koji osvežava dušu
Komentari(0)