Iriški venac je vrh Fruške gore visine 502 metra nadmorske visine. Putni prevoj se nalazi na 451 metar nadmorske visine. Nalazi se u opštini Irig u Vojvodini. Najbliže naselje vrhu je gradić Irig.

Od oko 20 izletišta Fruške gore, najpoznatije je izletište Iriški venac.
Možda vas zanima:

MESTA LEKOVITOG MAGNETNOG "ZRAČENJA"? Kažu da povoljno utiču na centralni nervni sistem i lečenje raznih bolesti (VIDEO)
Sofijini izvori ili Sofijini krugovi, nalaze se na Fruškoj gori, u blizini raskrsnice Partizanskog puta i puta Ležimir-Sviloš. Nisu uređeni jer niko nije imao "sluha".

BIZONI PONOVO GALOPIRAJU SRBIJOM Smatra se da je poslednji u našoj zemlji odstreljen pre više od 200 godina (VIDEO)
Evropski bizoni - jedan mužjak i četiri ženke poreklom iz Poljske, već treći dan žive u svom novom domu, na Fruškoj gori, saopšteno je iz Nacionalnog parka "Fruška gora".
Iriški venac se nalazi u središnjem delu planine, a u njegovoj blizini nalazi se hotel Norcev, planinarski dom Vojvodina, restoran „Lugarnica”. Ovo poznato izletište na ovoj planini, sa uređenim parkiralištem i delom za kampovanje.
Ovaj vrh možda je više poznat kao najviši prevoj u Vojvodini, koji spaja 20 kilometara udaljen Novi Sad sa delom zemlje južno od njega (Srem, Mačva, Podrinje) kao i sa auto-putem Beograd-Zagreb. Ovaj pravac je veoma važan i ima nivo magistralnog puta. Zbog toga je i sam prevoj veoma bitan - tu se nalazi raskrsnica ovog puta sa Partizanskim putem, koji se prostire celom njenom dužinom od istočnog, ka zapadnom delu Fruške gore, od Banstola do raskrsnice sa putem Vizić—Neštin.
Pre Drugog svetskog rata ovde se nalazilo lečilište za tuberkulozu, jedino modernije za istočni deo države. Turistički dom je izgrađen 1934, Dom društva Fruška gora.
Na Iriškom vencu se nalazi spomenik „Sloboda“, podignut 1951. godine, u znak sećanja na borce Narodnooslobodilačke borbe, autora vajara Sretena Stojanovića i spomenik ljudskom nemaru, podignutom 2010. godine na inicijativu ekoloških organizacija.
Sastoji se od visokog obeliska na čijem vrhu se nalazi skulptura žene koja podignutim rukama simbolično poziva na ustanak. Na postolju ispod predstavljena je grupa naoružanih partizana, a na bočnim stranama spomenika istaknuti su prikazi borbe i stradanja, isklesani u bronzi.
Izvor: vikipedija

TAJANSTVENE MOČVARE SRBIJE: Zaboravljena verovanja i legende o skrivenim mestima
U srpskom folkloru močvare su oduvek zauzimale posebno, misteriozno mesto. Nekada smatrane opasnim i začaranim, ove specifične prirodne formacije bile su okružene brojnim verovanjima, pričama i mitovima, koji su se generacijama prenosili s kolena na koleno.

Zbog horor legende o jednoj porodici, manastir u Srbiji nazvan Zaova, a ima i Sisojevac: Ovako su dobili imena
Ako vam kažemo "zaova" ili "pustinja", naravno da ćete prvo pomisliti na familijarnu relaciju odnosno geografski pojam.

„ZMAJEVA PEĆINA“ NA RUDNIKU: Zašto se verovalo da baš ovde obitavaju mitološka bića?
Rudnik, jedna od najstarijih planina u Srbiji, poznata je ne samo po svojoj bogatoj rudarskoj istoriji već i po fascinantnim pričama i legendama. Jedna od najintrigantnijih je svakako legenda o „Zmajevoj pećini“, za koju se verovalo da je dom pravim mitološkim zmajevima.

MUZEJ RAKIJE U ČAČKU: Ima i prepečenicu iz Drugog svetskog rata, a Cane otkriva zašto je srpska šljivovica bolja od viskija FOTO
Srpska šljivovica mogla bi se naći na UNESKO listi nematerijalnog kulturnog nasleđa, a nadaleko je poznato da se najbolja prepečinica, ljuta i mučenica, kako još nazivaju šljivovicu, pravi u Šumadiji.

U OVOM MIRNOM KRAJU SRBI SU NEKADA KOVALI ORUŽJE ZA BORBU PROTIV TURAKA: Selo Štitkovo je muzej na otvorenom koji čuva tradiciju
Ušuškano na padinama Zlatara novovaroško selo Štitkovo svojvrsan je muzej na otvorenom.
Komentari(0)