Oblačinsko jezero, smešteno u jugoistočnoj Srbiji, pravi je prirodni biser u blizini Malog Jastrepca, udaljeno samo 20 km od Niša i Prokuplja.

Ovaj turistički lokalitet, sa prelepim okruženjem i bogatom istorijom, svakodnevno privlači posetioce koji žele da uživaju u netaknutoj prirodi, sportskoj rekreaciji i opuštanju.
Jezero, koje je nastalo početkom 60-ih godina prošlog veka, ima površinu od 23 hektara i dubinu od 4,7 metara. Smešteno je na nadmorskoj visini od 275 metara, dok je njegovo okruženje prelepo i bogato vegetacijom. Iako je u početku bilo veštački preoblikovano kako bi postalo pogodnije za ribolov, Oblačinsko jezero danas predstavlja pravi raj za sve ljubitelje prirode.
„Oblačinsko jezero je jedan od glavnih turističkih aduta naše opštine. Osim što je prirodni fenomen, ono je i simbol razvoja turizma u Merošini“, kažu u Turističkoj organizaciji Merošina.
Svojim jedinstvenim okruženjem, bogatstvom flore i faune, kao i brojnim sadržajem, jezero je postalo popularno odredište za turiste i ljubitelje prirode.
Jezero je poznato po svojoj netaknutoj prirodi, a područje oko njega idealno je za šetnje, opuštanje i sportske aktivnosti. Niz borova, povetarac sa zapada i osvežavajuća voda stvaraju atmosferu koja podseća na obalu mora.
Na samo 60 metara od jezera, smešten je hotel „Oblačinsko jezero“, luksuzni Garni hotel sa četiri zvezdice, koji je otvoren 2021. godine. Hotel je savršeno ukomponovan u prirodnu lepotu okoline i nudi prelep pogled na jezero. Ovaj objekat, kao i sportsko-rekreativno naselje, pružaju brojne mogućnosti za turizam i rekreaciju, uključujući sportove na vodi, ribolov i šetnje.
Oblačinsko jezero je dom za brojne zaštićene vrste životinja, uključujući ćubastog gnjurca, čapljicu, riđoglavog patka, orla zmijara, kobca i kukavicu. Ova bogatstvo života čini jezero i njegovu okolinu još atraktivnijim za posetioce.
„Legenda koja se vezuje za Oblačinsko jezero još dodatno doprinosi njegovom šarmu. Prema jednoj od legendi, jezero je nastalo na mestu gde je živela troglava zmija, koja je svojim telom okruživala jezero, a glavu je stavljala na Čukarčetu. Nakon što su zmiju ubili Turci, jezero je presušilo, a legendi se pripisuje i naziv sela Oblačina“, prepričavaju meštani.
Danas, Oblačinsko jezero i okolni turizam privlače sve veći broj posetilaca, a turistička ponuda se neprestano širi. Planira se izgradnja novih sportskih igrališta i adaptacija postojećih objekata kako bi se privuklo još više turista i obezbedio potpuniji doživljaj prirode.
„Naš cilj je da razvijemo turizam na način koji poštuje prirodu i tradiciju, ali i da pružimo posetiocima sve što im je potrebno za uživanje u ovom prelepom okruženju“, kazao je direktor Turističke organizacije Merošina Dušan Vasković.
Oblačinsko jezero je, bez sumnje, jedno od najlepših i najposećenijih prirodnih jezera jugoistočne Srbije, koje pruža savršen balans između prirode, rekreacije i odmora. Bilo da dolazite zbog ribolova, sportova na vodi, ili jednostavno želite da se opustite i uživate u miru prirode, Oblačinsko jezero nudi sve to i mnogo više.

Neverovatna priča iz sela kod Tutina: Semir uz pomoć komšija uredio selo kao da je mala Švajcarska, zovu ga još i evropsko Veseniće
I dok kroz Srbiju se neretko mogu videti napuštena ognjišta i zaboravljena sela iz Tutina nam stiže jedna sjajna priča i to zahvaljujući entuzijazmu i požrtvovanošću jednog meštanina kog su podržali i ostali. Na inicijativu Semira Ćolovića selo Vaseniće uređeno je i sada izgleda kao mala Švajcarska.

Vožnja kvadovima, zip lajn i paraglajding: Počela letnja sezona na Torniku, fokus na aktivnom odmoru i sjajnim manifestacijama
Na jednoj od najpopularnijih planina u regionu, na zlatiborskom Torniku počela je i zvanično letnja sezona, a za goste su kao i obično pripremljeni brojni sadržaji.

Ova banja u Srbiji je stvorena za odmor: Pruža spokoj za dušu, retko ko je za nju čuo, a cene bagatela!
Banja Palanački Kiseljak je banja sa izvorom minerale vode

OVDE JE LAZA KOSTIĆ PRONAŠAO UTEHU POSLE LENKINE SMRTI! Turci su ga više puta palili, svoj sjaj sačuvao do danas
U manastiru Krušedol nalaze se mošti kneginje Ljubice Obrenović i kralja Milana Obrenovića.

Za ovu banju mnogi Srbi nisu čuli, a smeštaj košta svega 1.800 dinara: Skriveni biser u kojem su mnogi našli spas!
Bujanovačka banja važi za jednu od najpristupačnijih što se tiče cene, a ima veliku ponudu
Komentari(0)