Ono pruža izvandredne mogućnosti za odmor, zabavu i izlete i zbog svog potencijala je bilo među najpopularnijim turističkim destinacijama u zemlji, još sredinom 20. veka - a posebno je privlačno ribolovcima usled bogatog ribljeg fonda, koji sadrži kulture babuške, šarana, tostolobika i brojnih drugih.

Облачинско језеро је природно језеро у југоисточној Србији, двадесетак километара западно од Ниша, у близини Малог Јастребца. Језеро је приближно округлог облика и пречника око 1 km, надомак села Облачина, (Општина Мерошина). Видљиво је чак и са висине од око 10.000 m.
Šezdesesetih godina 20. veka, pokraj jezera izgrađen je javni bazen širine-dužine skoro 100 m, košarkaški teren i fudbalsko igralište kao i motel sa bungalovima na obali jezera. Na obalama jezera tada je izgrađeno i vikend naselje. U to vreme bilo je to najposećenije dnevno letovalište Nišlija i uopšte svih iz okoline (i Prokuplje je udaljeno dvadesetak kilometara). Nebrigom vlasti objekti su zapušteni sredinom osamdesetih godina.
Međutim, početkom 21. veka okolina jezera je ponovo uređena tako da je pročišćena obala jezera i napravljena visoka zemljana obala.
U proleće se na jezeru odvijaju akcije izviđača međunarodnih razmera, tako da se jezero očisti, kako voda, tako i obala, tako da je i sada omiljeno izletište Nišlija i Prokupčana.
Na jezeru su se svake godine održavala i takmičenja mladih sportskih ribolovaca što poslednjih godina više nije praksa prvenstveno iz posledica lošeg gazdovanja jezerom. Jezero je ranije redovno poribljavano od strane ribolovačkog udruženja iz Niša, dok od 2010 godine do danas to više ne čini iako i trenutno gazduje ovim jezerom.
Od leta 2014-e godine Oblačinsko jezero postaje omiljena destinacija za fudbalske kampove namenjene deci do 14 godina koja na raspolaganju u svom trenažnom procesu imaju veliki fudbalski teren, pič-teren na veštačkoj travi i bazene. Gostima kampa su potpuno besplatno na raspolaganju i sledeći vidovi zabave: tenis (šljaka), stoni tenis, stoni fudbal, bilijar kao i igračke konzole. Zbog ispred navedenog svi smeštajni kapaciteti Oblačinskog jezera su rasprodati godinu dana unapred i uveliko se spremaju planovi za proširenje smeštajnih kapaciteta koji su u ovom trenutku skromnih 60 mesta.
Jezero sa okolinom pruža izvanredne mogućnosti za odmor, zabavu i turizam. U okolini je ranije bio veliki broj voćnjaka (plantaža) sa čuvenom Oblačinskom višnjom dok ih je sada mnogo manje uglavnom zbog otežanih uslova privređivanja.

Mesta koja gutaju zvuke: Gde u Srbiji tišina nije prazna, već sveta
Postoje tačke na mapi Srbije gde ni korak ne odjekne, ni vetar se ne čuje – a narod veruje da se tamo “čuje ono što je u tebi”

PORED OVOG SVETOG BORA U MANASTIRU NIKOLJE USLIŠENE SU MNOGE MOLITVE: Štiti ga majka Božija, a evo šta treba da uradite
Verovanje u moć drveća staro je koliko i čovečanstvo. Nekad su se i njima podizali hramovi, a ljudi su se molili za zdravlje i sreću.

Jezera koja nikada ne miruju: Tajne voda koje ne znaju da ćute
U Srbiji postoje jezera koja su stalno u pokretu – narod kaže da nisu obična, već “živa”

Planine koje se ujutru pune maglom odozdo: Kad zemlja diše, a nebo ćuti
Rtanj, Stara planina i Tupižnica – mesta gde magla ne dolazi odozgo, već izbija iz zemlje kao da planina ima dušu

ČUDOTVORNA GOVOR VODA IZLEČILA JE MNOGO DECE: Dečak nije progovarao ni reč dok se nije umio i popio SVETU vodu!
Zovu je zgovor voda, voda koja govori, odnosno govor voda. Nije važno kako je ko zove, već je bitno da je izlečila brojnu decu koja nisu mogla da govore.
Komentari(0)