Ono pruža izvandredne mogućnosti za odmor, zabavu i izlete i zbog svog potencijala je bilo među najpopularnijim turističkim destinacijama u zemlji, još sredinom 20. veka - a posebno je privlačno ribolovcima usled bogatog ribljeg fonda, koji sadrži kulture babuške, šarana, tostolobika i brojnih drugih.
Облачинско језеро је природно језеро у југоисточној Србији, двадесетак километара западно од Ниша, у близини Малог Јастребца. Језеро је приближно округлог облика и пречника око 1 km, надомак села Облачина, (Општина Мерошина). Видљиво је чак и са висине од око 10.000 m.
Šezdesesetih godina 20. veka, pokraj jezera izgrađen je javni bazen širine-dužine skoro 100 m, košarkaški teren i fudbalsko igralište kao i motel sa bungalovima na obali jezera. Na obalama jezera tada je izgrađeno i vikend naselje. U to vreme bilo je to najposećenije dnevno letovalište Nišlija i uopšte svih iz okoline (i Prokuplje je udaljeno dvadesetak kilometara). Nebrigom vlasti objekti su zapušteni sredinom osamdesetih godina.
Međutim, početkom 21. veka okolina jezera je ponovo uređena tako da je pročišćena obala jezera i napravljena visoka zemljana obala.
U proleće se na jezeru odvijaju akcije izviđača međunarodnih razmera, tako da se jezero očisti, kako voda, tako i obala, tako da je i sada omiljeno izletište Nišlija i Prokupčana.
Na jezeru su se svake godine održavala i takmičenja mladih sportskih ribolovaca što poslednjih godina više nije praksa prvenstveno iz posledica lošeg gazdovanja jezerom. Jezero je ranije redovno poribljavano od strane ribolovačkog udruženja iz Niša, dok od 2010 godine do danas to više ne čini iako i trenutno gazduje ovim jezerom.
Od leta 2014-e godine Oblačinsko jezero postaje omiljena destinacija za fudbalske kampove namenjene deci do 14 godina koja na raspolaganju u svom trenažnom procesu imaju veliki fudbalski teren, pič-teren na veštačkoj travi i bazene. Gostima kampa su potpuno besplatno na raspolaganju i sledeći vidovi zabave: tenis (šljaka), stoni tenis, stoni fudbal, bilijar kao i igračke konzole. Zbog ispred navedenog svi smeštajni kapaciteti Oblačinskog jezera su rasprodati godinu dana unapred i uveliko se spremaju planovi za proširenje smeštajnih kapaciteta koji su u ovom trenutku skromnih 60 mesta.
Jezero sa okolinom pruža izvanredne mogućnosti za odmor, zabavu i turizam. U okolini je ranije bio veliki broj voćnjaka (plantaža) sa čuvenom Oblačinskom višnjom dok ih je sada mnogo manje uglavnom zbog otežanih uslova privređivanja.
Petrolje, mesto gde vreme stoji: Sela koja nemaju ni struju ni vodu, ali imaju dušu
Petrolje je malo selo na jugozapadu Srbije koje izgleda kao da je zarobljeno u prošlosti. Smešteno daleko od glavnih puteva, ovo selo nema struju, vodovod, niti savremene komunikacione tehnologije. Ipak, ono što mu nedostaje u modernim pogodnostima, nadoknađuje u autentičnosti i gostoljubivosti.
Zaboravljeni pogledi: Planina Devica i tajni vidikovci u blizini Niša
Planina Devica, koja se uzdiže u blizini Niša, i dalje je neotkriven biser za mnoge ljubitelje prirode. Iako manje poznata od svojih suseda, poput Suvog Rta, ova planina krije prelepe pejzaže i tajne vidikovce koji pružaju jedinstvene poglede na okolne doline i planinske vrhove.
Skrivena jezera u Srbiji koja morate posetiti: Učka jezero i njegova legenda o čistoj ljubavi
Na obroncima planine Jastrebac, skriveno među gustim šumama, nalazi se Učka jezero – prirodni dragulj koji retko ko posećuje. Ova mirna vodena površina okružena netaknutom prirodom idealno je mesto za one koji žele da pobegnu od gradske vreve i uživaju u tišini. No, ono što jezero čini posebnim nije samo njegova lepota, već i legenda koja ga prati.
NIJE NI ŠVAJCARSKA NI AUSTRIJA: Jedinstveno jezero u Srbiji, OVAKVU BOJU NEMA NIJEDNO! (FOTO)
Okruženo pravim četinarskim gorostasima koji se u vodi ogledaju, jezero tokom čitave godine ima fenomenalnu tirkiznu boju
TEŠNJAR Ukras je OVOG SRPSKOG GRADA i jedno od retkih orijentalnih naselja sačuvanih u Srbiji
Tešnjar je stari deo grada Valjeva i jedan od njegovih najupečatljivijih simbola. Nalazi se na desnoj obali reke Kolubare, stešnjen između rečnog toka i brda. Ovaj deo grada je danas jedna od retkih orijentalnih celina sačuvanih u Srbiji.
Komentari(0)