U Srbiji postoji planinski vrh koji izaziva strah i kod najiskusnijih planinara. Strme litice, nepredvidivi vremenski uslovi i divlja priroda čine ga jednim od najnepristupačnijih mesta u zemlji. Malo je onih koji su se usudili da ga osvoje, a još manje onih koji su se vratili sa pričom o uspehu.

Iako Srbija nije poznata po ekstremno visokim planinama, jedan vrh ostaje misterija i za najiskusnije planinare. Nalazi se u jugozapadnom delu zemlje, skriven među stenama i šumama, i poznat je po tome što su ga mnogi pokušali osvojiti – ali malo ko je uspeo. Priče kažu da su vremenske prilike nepredvidive, staze nestaju u divljini, a oni koji krenu bez prave pripreme brzo se vraćaju ili jednostavno odustaju. Koja je to planina i zašto je njen vrh ostao neosvojen za većinu avanturista?
Gde se nalazi ovaj tajanstveni vrh?
Planina se nalazi u jugozapadnoj Srbiji, između Peštera i Zlatara. Iako ne spada u najviše planine Balkana, ono što je čini posebnom jeste njen nepristupačan teren.
Staze koje vode do vrha su gotovo nepostojeće – guste šume, visoke litice i nepredvidiva klima otežavaju uspon. Neki planinari su pokušali da se popnu na vrh, ali mnogi su odustali zbog naglih vremenskih promena ili jednostavno zato što su izgubili put.
Zašto je osvajanje ovog vrha toliko teško?
Iako vrh nije najviši u Srbiji, ono što ga čini zastrašujućim jeste kombinacija nekoliko faktora:
Nepristupačnost terena – put do vrha vodi kroz guste šume, oštre litice i klizave stene, što čini kretanje izuzetno opasnim.
Nagla promena vremena – čak i u letnjim mesecima, oluje se mogu pojaviti iznenada, a vetrovi su toliko jaki da su neki planinari morali da odustanu jer nisu mogli da održe ravnotežu.
Nedostatak obeleženih staza – za razliku od Kopaonika, Stare planine ili Tare, ovde ne postoje markirane rute, a oni koji krenu na uspon moraju da se oslanjaju na sopstvene navigacione veštine.
Legenda o vrhu koji „ne dozvoljava“ ljudima da ga osvoje
Meštani ovog kraja pričaju da je planina vekovima bila sveto mesto i da njeno osvajanje donosi nesreću onima koji pokušaju. Prema predanju, stari ratnici su dolazili ovde da pronađu duhovni mir, ali su govorili da planina „ne pušta svakoga da prođe“.
Neki veruju da su zbog toga oni koji pokušaju da osvoje vrh često primorani da se vrate – ili zbog lošeg vremena, ili zbog toga što jednostavno ne mogu da pronađu pravi put.
Ko je pokušao da osvoji vrh?
Iako ne postoji zvanična statistika, poznato je da su samo retki iskusni planinari uspeli da dođu do vrha. Lokalni vodiči kažu da je potrebno mnogo znanja, odlična fizička spremnost i dobra oprema kako bi se prešao čitav put do vrha.
„Probao sam da se popnem dva puta, ali svaki put sam morao da odustanem jer su uslovi postali previše opasni. Stene su klizave, magla se spušta iznenada i u jednom trenutku ne znaš da li ideš gore ili se samo vrtiš u krug“, kaže jedan planinar koji je pokušao osvajanje.
Da li će neko uspeti da osvoji ovaj vrh?
Iako su neki uspeli da stignu do vrha, on i dalje ostaje jedan od najmanje posećenih u Srbiji. Oni koji vole izazove i žele da testiraju svoje granice možda će pokušati da ga osvoje, ali jedno je sigurno – ovo nije mesto za neiskusne avanturiste.
Ako se jednog dana neko ipak popne na vrh i uspe da podeli priču o svom uspehu, možda će misterija ove planine konačno biti rešena. Do tada, ona ostaje jedno od poslednjih neosvojenih mesta Srbije, čuvajući svoje tajne među stenama i oblacima.

KULTURNO-ISTORIJSKI SPOMENIK NA OBALI REKE MORAVICE Manastir kod Arilja prema legendi potiče iz doba Svetog Save
Na 13 kilometara od Arilja na putu ka Ivanjici, na levoj obali reke Moravice nalazi se manastir Klisura, posvećen Svetim Arhangelima Mihailu, koji je pre bio poznat kao manastir Dobrače

OVA ŽENA JE SRPSKI ROBINZON KRUSO Radica ne viđa ljude po nekoliko meseci i hrani se onim što ubere u šumi
U vrhovima planine Čemerno, na preko 1.500 metara nadmorske visine u skrivenom bespuću već godinama potpuno sama živi Radica Brkušanin (70).

BANJA POZNATA ČAK DO EMIRATA Lekovite vode Gornje Trepče jedinstvene su u svetu, ovu retkost ima još samo Japan (VIDEO)
Kako je jedna od retkih banja sa radioaktivnim izvorima, Gornja Trepča je zbog toga dobila naziv atomska banja, a u njoj je prvi put u termalnim vodama otkriven cezijum. Britanski Gardijan je uvrstio među 10 najboljih banja Istočne Evrope.

ZMIJA ČUVA BLAGO NEMANJIĆA NA OVOJ PLANINI Mnogi su prolazili kroz selo ali samo najhrabriji su upeli da uđu u usku pećinu
Legenda o blagu Nemanjića skrivenom u pećini Sokolici na planini Ostrici kod Čačka aktuelna je već decenijama unazad.

NAJČUDNIJE JEZERO U SRBIJI JE SLANO KAO JADRAN: Na ovakvu boju vode nećete naići U CELOJ EVROPI! (VIDEO)
Tajna ružičaste boje zapravo je posledica visoke koncentracije joda, litijuma i broma
Komentari(0)