Arhitektonsko čudo Stare planine koje odoleva vekovima

Na obroncima Stare planine, skriveno od savremenog sveta, nalazi se selo Gostuša – poznato kao „kameno selo“. Njegova autentičnost, tradicionalna arhitektura i netaknuta priroda čine ga jednim od najneobičnijih mesta u Srbiji.
Kuće od kamena, blata i drveta
Gostuša je jedinstvena jer su gotovo sve kuće napravljene od prirodnih materijala koji se mogu pronaći u okolini. Umesto cigle i betona, ovde se koriste kamen, blato i drvo, što doprinosi savršenom skladu s prirodom. Ovakav način gradnje obezbeđuje prirodnu izolaciju – leti je unutra prijatno hladno, a zimi toplo.
Možda vas zanima:

TAMO GDE JE VREME STALO Da li ste čuli za "Kameno selo", "dragi kamen" Stare planine? (FOTO)
U ovom selu kuće su građene od materijala koji se mogao naći u blizini, što je uglavnom bio kamen, zbog čega ovo mesto i ima ovakav naziv.

"NA SVETU NE POSTOJI NIŠTA SLIČNO" Srpsko selo na Staroj planini zaintrigiralo strance (FOTO)
Glavna specifičnost tog mesta je jedinstvena arhitektura koja je sačuvana u svom autentičnom stanju, zajedno sa starim običajima i kulturom življenja.
Priroda i tradicija ruku pod ruku
Selo se nalazi u srcu Parka prirode Stara planina, što ga čini savršenim mestom za ljubitelje ekoturizma. Ovde možete videti kako su ljudi nekada živeli u harmoniji s prirodom, obrađivali zemlju i gajili stoku na tradicionalan način.
Zašto vredi posetiti Gostušu?
Osim autentičnih kuća, Gostuša je bogata istorijom i pričama koje se prenose s kolena na koleno. U selu možete osetiti duh prošlih vremena, uživati u pogledu na netaknutu prirodu i probati domaće specijalitete koje pripremaju lokalni meštani.
Ako želite da posetite mesto gde vreme stoji i gde priroda i arhitektura žive u savršenom skladu, Gostuša je destinacija koju ne smete propustiti!

JEDNA OD NAJVEĆIH MISTERIJA VEZUJE SE ZA JEZERO U SRCU KOPAONIKA: Naučnici imaju svoje, meštani svoje pretpostavke VIDEO
U selu Semeteš će vas dočekati ljubazni domaćini, prelepa priroda koja vas sigurno neće ostaviti ravnodušnim.

ZAŠTO JE MANASTIR KUMANICA OSTROG S OVE STRANE: Verovanje je da ovde slepi progledaju, hromi prohodaju, a nerotkinje rađaju
Drevni manastir Kumanica, na sjeničko-pešterkoj visoravni u blizini granice sa Crnom Gorom bio je značajan duhovni centar. Posvećen je Svetom arhangelu Gavrilu. Mnogi ga smatraju Ostrogom s ove strane.

Devojke bi pre udaje prvo otišle u amam da se okupaju: Evo kako danas izgleda tursko kupatilo u centru Vranja
Tursko kupatilo Amam kulturno-istorijski spomenik grada Vranja nalazi se u Gornjoj Čaršiji, jednom od najstarijih delova grada.

Mesta koja gutaju zvuke: Gde u Srbiji tišina nije prazna, već sveta
Postoje tačke na mapi Srbije gde ni korak ne odjekne, ni vetar se ne čuje – a narod veruje da se tamo “čuje ono što je u tebi”
PROHOR PČINJSKI STARIJI I OD HILANDARA: Pravi i jedini stub i čuvar zakona hrišćanskog i imena srpskoga
Manastir Prepodobnog Prohora Pčinjskog, koji se nalazi 30 kilometara južno od Vranja, danas obeležava 950 godina postojanja i sedam vekova od upokojenja kralja Milutina, koji ga je u 14. veku obnovio.
Komentari(0)