Sada ima jedva 1.000 stanovnika a nekada tu živelo čak 40.000 Rimljana: Kod Skelana se nalazi pravo arheološko blago, ni divlja reka Drina nije mu mogla ništa
Na obalama Drine na samoj granici između Srbije i Bosne i Hercegovine u Skelanima nalazi se pravo arheološko blago. Iako sada broji oko 1.000 stanovnika, nekada je upravo ovo malo mesto bilo veliki rimski administrativni centar sa čak 40.000 žitelja. Skelanski rimski grad Municipijum Malvezacijum prvi je otkrio austrougarski istoričar Karl Pač krajem 19. veka koji je otkrio nadgrobne spomenike, rimsku nekropolu i kasnoantičko groblje.

- Tu se nalazio jedan veliki grad koji je imao svoje uređene puteve kojima je novac išao do Višegrada i dalje prema Dubrovniku. Lokalitet se prostire na oko 900 kvadrata, a na oko 100 kvadrata se nalaze mozaici na kojima su ostali sačuvani motivi, tu su i ostaci rimskih termi, zidova. S obzirom na veličinu prostorija i kvalitet mozaika pretpostavlja se da je to bio objekat nekog gradonačelnika, kažu za RINU u Arheološkom muzeju u Skelanima.
Ovaj arheološki lokalitet je od izuzetnog značaja kako za domaće, tako i za svetske istraživače i arheologe. Doprinosi i turističkom razvoju opštine Srebrenica.
Tokom prethodnih godina vršena su brojna arheološka istraživanja, a krajem 2023. godine završeni su radovi na zaštiti lokaliteta. Postavljena je tada nadstrešnica, zaštitna ograda, adekvatno osvteljenje i obeleženo je nalazište informacionom tablom.
- Više od 100 godina priča o ovom lokalitetu j bila zaboravljena, jer se mislilo da je tokom vremena reka Drina sve odnela i uništila, jer se nakon prvobitnih istraživanja Karla Pača ona izlila. Međutim, na inicijativu arheologa Mirka Babića iz Bijeljine otpočela su arheološka istraživanja 2008. godine na više lokacija u Skelanima. Radilo se oko pet sedmica, a tokom prvih dana otkriven rimski mozaik, koji se smatra jednim od najbolje sačuvanih. Potom sa daljim iskopavanjima počeli su se ukazivati ostaci velelepne palate, za koju se pretpostavlja da je bila u upotrebi do početka 4. veka kada je stradala u ratbom sukobu, dodaju naši sagovornici.
Nakon ovih istraživanja osnovan je Arheološki muzej u Skelanima, a potom je Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika 2011. godine proglasila Arheološko područje Skelani nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine.

Ova banja u Srbiji ima jedinstvenu terapiju za mnoge zdravstvene probleme: Pravi je raj i oaza mira za posetioce!
Ova banja posebno je dobra za pacijente sa reumatskim problemima

VERUJE SE DA MOŠTI TUMANSKIH ČUDOTVORACA IMAJU MOĆ ISCELJENJA: Otac Dimitrije otkrio zašto manastir godišnje poseti milion vernika
Manastir Tumane se nalazi na 120 kilometara od Beograda i devet kilometara od Golupca, u podnožju Golubačkih planina, okružen šumom na levoj obali Tumanske reke, što samoj svetinji daje posebnu lepotu, zbog čega je jedna od najposećenijih u Srbiji.

MRAČNA PRIČA O SRPSKOM JEZERU: Skoro svake godine se neko utopi, a meštani veruju da ZLO NE MIRUJE zbog potopljenog sela
Misteriozne stvari vezuju se uz priče o jezeru Ćelije nedaleko od Kruševca.

MILICA IZ BEČA OPISALA SVOJE ISKUSTVO IZ MANASTIRA TUMANE: Jedan detalj tokom molitve ulio joj veru, a onda joj se ostvarila želja
Manastir Tumane, koji se nalazi nedaleko od Golupca, poznat je nadaleko po mnogim svedočenjima vernika o izlečenju, ali i ispunjenju želja nakon posete ovom svetom mestu, kao i molitvi svetiteljima Zosimu i Jakovu.

Vodopad Skakalo kod Kosjerića: Spektakularna prirodna lepota sakrivena bez putokaza
Na samo desetak kilometara od Kosjerića nalazi se jedan od najlepših vodopada zapadne Srbije – ali ga turisti gotovo nikada ne posete, jer do njega ne vodi nijedna tabla.
Komentari(0)