Ere pre 100 godina začetnici nordijskog skijanja na Zlatiboru: Danas na Tić polju i na Murtenici postoje odlične staze za ovaj sport (FOTO)
Osim što je prepoznata kao odlična destinacija za porodični odmor, planina Zlatibor pravi je raj i za ljuditelje nordijskog skijanja.

Istorija ovog sporta na srpskoj planini ima dugu tradiciju, a sve je počelo pre jednog veka kada su dovitljive Ere, stanovnici zlatiborskih sela bili prinuđeni da se snađu kako bi u toku zime mogli da hodaju po snegu. Snalazili su se, kako je ko znao i umeo, ne bi li napravili nešto nalik skijama.
- Budući da je njihova primarna svrha bila ne skijanje, nego hodanje po snegu, te da su bile tako izrađivane da imaju slobodnu petu, to se neretko navodi da je nordijsko skijanje disciplina koja je na Zlatiboru razvijena silom prilika, kažu za RINU u TO Zlatibor.
Kasnije je oprema za hodanje po snegu bila koliko-toliko prilagođavana potrebama, što je dovelo do toga da se počne i sa izradom vezova. Doduše ne onakvih kakvi se danas sreću na modernoj skijaškoj opremi. Naime, visprene zlatiborske zanatlije došle su do genijalnog rešenja. Koristili su opanke i to one od gume, koji su imali šuplji “kljun”. Zatim su kroz taj “kljun” provlačili žicu i to tako da je ona bila osigurač, pa je i takva obuća imala neku vrstu vezova.
- Danas se na lokalitetu nazvanom Tić polje, kao i na Murtenici nalaze i odlične staze namenjene upravo ljubiteljima nordijskog skijanja. Budući da su uređene prema FIS standardima, to podrazumeva da ispunjavaju i zvanične uslove za organizaciju međunarodnih takmičenja. Ljubitelji smučanja mogu da koriste i stazu, koja je od samog centra ove planine udaljena tek oko 20 kilometara. U pitanju je rezervna staza na Murtenici, koja je poznata po tome što je dugo pod snegom, dodaju iz lokalne TO.
U ski centru Tornik u funkciji će biti šestosedna žičara Tornik, staza Stankova ravan, dva ski vrtića i bob na šinama.

Za ovo banju retko ko je čuo, nalazi se na samo par kilometara od Beograda! Evo koje bolesti sve leči: Idealna za beg od gradske buke
Lekovita voda otkrivena slučajno tokom 19. veka se koristi za lečenje. Banja nudi terapiju uz kupanje i konzumaciju vode na neutralnim temperaturama.

MAGIČNA SVOJSTVA VODOPADA U SRBIJI: Legende o čudesnim izvorima zdravlja i dugovečnosti
U srpskom narodnom predanju, vodopadi nisu bili samo prirodne lepote vredne divljenja, već mesta sa posebnim, gotovo magijskim moćima. Od pamtiveka su ljudi dolazili do vodopada tražeći lek za telo i dušu, verujući u njihova isceliteljska i obnavljajuća svojstva.

Top 10 mesta koja morate posetiti u Šumadiji
Ako vas put navede ka Šumadiji, evo koja mesta i prirodne lepote jednostavno moraju da se nađu na vašoj listi za posetu.

TAJANSTVENE MOČVARE SRBIJE: Zaboravljena verovanja i legende o skrivenim mestima
U srpskom folkloru močvare su oduvek zauzimale posebno, misteriozno mesto. Nekada smatrane opasnim i začaranim, ove specifične prirodne formacije bile su okružene brojnim verovanjima, pričama i mitovima, koji su se generacijama prenosili s kolena na koleno.

Zbog horor legende o jednoj porodici, manastir u Srbiji nazvan Zaova, a ima i Sisojevac: Ovako su dobili imena
Ako vam kažemo "zaova" ili "pustinja", naravno da ćete prvo pomisliti na familijarnu relaciju odnosno geografski pojam.
Komentari(0)