Ere pre 100 godina začetnici nordijskog skijanja na Zlatiboru: Danas na Tić polju i na Murtenici postoje odlične staze za ovaj sport (FOTO)
Osim što je prepoznata kao odlična destinacija za porodični odmor, planina Zlatibor pravi je raj i za ljuditelje nordijskog skijanja.

Istorija ovog sporta na srpskoj planini ima dugu tradiciju, a sve je počelo pre jednog veka kada su dovitljive Ere, stanovnici zlatiborskih sela bili prinuđeni da se snađu kako bi u toku zime mogli da hodaju po snegu. Snalazili su se, kako je ko znao i umeo, ne bi li napravili nešto nalik skijama.
- Budući da je njihova primarna svrha bila ne skijanje, nego hodanje po snegu, te da su bile tako izrađivane da imaju slobodnu petu, to se neretko navodi da je nordijsko skijanje disciplina koja je na Zlatiboru razvijena silom prilika, kažu za RINU u TO Zlatibor.
Kasnije je oprema za hodanje po snegu bila koliko-toliko prilagođavana potrebama, što je dovelo do toga da se počne i sa izradom vezova. Doduše ne onakvih kakvi se danas sreću na modernoj skijaškoj opremi. Naime, visprene zlatiborske zanatlije došle su do genijalnog rešenja. Koristili su opanke i to one od gume, koji su imali šuplji “kljun”. Zatim su kroz taj “kljun” provlačili žicu i to tako da je ona bila osigurač, pa je i takva obuća imala neku vrstu vezova.
- Danas se na lokalitetu nazvanom Tić polje, kao i na Murtenici nalaze i odlične staze namenjene upravo ljubiteljima nordijskog skijanja. Budući da su uređene prema FIS standardima, to podrazumeva da ispunjavaju i zvanične uslove za organizaciju međunarodnih takmičenja. Ljubitelji smučanja mogu da koriste i stazu, koja je od samog centra ove planine udaljena tek oko 20 kilometara. U pitanju je rezervna staza na Murtenici, koja je poznata po tome što je dugo pod snegom, dodaju iz lokalne TO.
U ski centru Tornik u funkciji će biti šestosedna žičara Tornik, staza Stankova ravan, dva ski vrtića i bob na šinama.

OVOG NEMA U UDŽBENICIMA: Tu se oženio vožd Karađorđe, a srpska vojska pričestila! Ova crkva čuva velike tajne srpske istorije FOTOv
Iako danas potpuno oronula, crkva Svetog Preobraženja Hristovog u selu Gorovič pored Topole, mesto je od velikog značaja za srpsku istoriju.

Reka Grabovica kod Prijepolja: Jedina reka u Srbiji koja izvire i uliva se u istu reku
U jugozapadnoj Srbiji, između Prijepolja i Brodareva, nalazi se reka Grabovica – hidrološki fenomen koji je jedinstven u Srbiji. Grabovica i izvire i uliva se u reku Lim, stvarajući prirodni tok koji izgleda kao da pravi pun krug.

Krstac iznad Ivanjice: Zaboravljeni planinski vidikovac sa pogledom na dolinu Moravice
Na samo nekoliko kilometara od Ivanjice, iznad sela Brusnik, uzdiže se Krstac – stena sa drvenim krstom koja pruža jedan od najlepših pogleda na dolinu reke Moravice. Iako nije deo zvaničnih turističkih ruta, ovo mesto nudi tišinu, visinu i prizor koji ostaje urezan u pamćenju.

Uđete bolesni, a izađete preporođeni! Ova banja je pravo čudo, o njenoj lekovitosti se naširoko priča
Termalna voda ima konstatnu temperataru od 26 stepeni, a istraživanja Instituta za rehabilitaciju iz Beograda su pokazala da ima izuzetno specifične fizičko-hemisjke karakteristike.

Rudinsko jezero kod Sjenice: Nestvarno plavetnilo koje ne postoji na mapama
Na visoravni između Peštera i Zlatara, nadomak sela Rudine, nalazi se veštačko jezero koje nije poznato ni većini lokalnih turista. Rudinsko jezero, stvoreno zbog regulacije vodotoka, danas je pravo prirodno ogledalo – tiho, čisto i gotovo zaboravljeno.
Komentari(0)