POTPUNO UNIŠTENA U POHODU TURAKA Oko Crkve se nalazi srednjovekovna nekropola koja se sastoji od preko 280 grobova
Lokalitet sa nekropolom nalazi se sa leve strane magistralnog puta Ljig-Gornji Milanovac.
U selu Dići u organizaciji Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Valjevu, tokom tri kampanje u periodu od 1991-1993. godine obavljena su arheološka iskopavanja ostataka crkve i nekropole.
Tu se nalaze ostaci srednjevekovne srpske Crkve Svetog Jovana Krstitelja, zajedno sa grobljem koje potiče iz perioda od 15. do 17. veka.
Ovaj hram Svetog Jovana je sagrađen u raškom stilu krajem 13. ili početkom 14. veka.
Jasno je da je unutrašnjost ovog hrama bila oslikana, majstorskim freskama, što se lako da zaključiti na osnovu ostataka boja na zidovima, kao i delova živopisa koji su pronađeni tokom iskopavanja.
U unutrašnjost crkve registrovano je 17 grobova, s obzirom da je bilo višestrukih sahrana, broj sahranjenih individua sigurno je bio veći. U naosu je pronađeno sedam nadgrobnih ploča izrađenih od mermera. Dve su bile ukrašene. U priprati je pronađeno 10 ploča, na jednoj je bila predstava tzv. malteškog krsta. Pojava ovih ploča dovodi se u vezu sa sahranama ktitora zajedno sa članovima njihove porodice i bliže rodbine.
Kao i sve pravoslavne Crkve u Srbiji i ovu je zadesila ista sudbina dolaskom Turaka. Crkva je potpuno uništena u jednom od turskih pohoda krajem 15. veka.
Oko Crkve se nalazi srednjovekovna nekropola koja se sastoji od preko 280 grobova, pokrivenih velikim pločastim nadgrobnim spomenicima raspoređenih u gustim redovima. Pojedini nadgrobne ploče su ukrašene neobičnim ornamentima. Još uvek nisu istraženi svi grobovi, a do sada je pronađeno 170 skeletnih ostataka.
Selo Dići na mapi:
GAMZIGRAD Ovo mesto u SRBIJI JE BILO REZIDENCIJA RIMSKOG CARA koju je nazvao po MAJČINOM imenu
Gamzigrad je arheološko nalazište antičke rimske carske palate Feliks Romulijane (lat. Felix Romuliana) koje se od 29. juna 2007. nalazi na UNESKO-voj listi svetske baštine.
Cene u ovim banjama u Srbiji su najpristupačnije za praznike: Već se rezervišu mesta za Novu godinu
Banje u našoj zemlji bude interesovanje i kod stranih i kod domaćih turista
USKORO ĆE ZASIJATI NOVIM SJAJEM Ovu srpsku speleološku atrakciju svake godine poseti preko 100.000 ljudi (FOTO)
Najposećeniji speleološki objekat Srbije, Stopića pećina je važan deo ponude „zlatne planine”, svima atraktivna i dostupna, a poseti je svake godine preko 100.000 ljudi.
GOTOVUŠA Simbol opstanka Srba na Kosovu i vekovnog skladnog suživota sa komšijama (VIDEO)
Gotovuša je moderna šarplaninska varošica koja predstavlja simbol opstanka Srba na svojim vekovnim ognjištima na Kosovu. Naselje se nalazi na jugu Kosova, na severoistočnim padinama Šar-planine, sa obe strane gornjeg toka reke Lepenac i Gotovuške reke, ima oko 1300 stanovnika srpske nacionalnosti.
Verovali ili ne, smeštaj u ovoj banji košta ispod 1.000 dinara: Njena lekovita voda izlečila mnoge vladare Srbije
Smeštaj u ovoj banji se može naći i po povoljnim cenama.
Komentari(0)