POTPUNO UNIŠTENA U POHODU TURAKA Oko Crkve se nalazi srednjovekovna nekropola koja se sastoji od preko 280 grobova
Lokalitet sa nekropolom nalazi se sa leve strane magistralnog puta Ljig-Gornji Milanovac.

U selu Dići u organizaciji Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Valjevu, tokom tri kampanje u periodu od 1991-1993. godine obavljena su arheološka iskopavanja ostataka crkve i nekropole.
Tu se nalaze ostaci srednjevekovne srpske Crkve Svetog Jovana Krstitelja, zajedno sa grobljem koje potiče iz perioda od 15. do 17. veka.

Printscreen Facebook
Ovaj hram Svetog Jovana je sagrađen u raškom stilu krajem 13. ili početkom 14. veka.
Ktitor je bio srpski velmoža Vlgdrag koji je imao titulu čelnika. Na njegovoj nadgrobnoj ploči, koju je ostavila njegova supruga Vladislava, uklesan je natpis u kojem piše da je Vlgdrag preminuo 1327. godine i da je služio srpskog kralja Stefana Dečanskog (1322-1331).

privatna arhiva
Jasno je da je unutrašnjost ovog hrama bila oslikana, majstorskim freskama, što se lako da zaključiti na osnovu ostataka boja na zidovima, kao i delova živopisa koji su pronađeni tokom iskopavanja.
U unutrašnjost crkve registrovano je 17 grobova, s obzirom da je bilo višestrukih sahrana, broj sahranjenih individua sigurno je bio veći. U naosu je pronađeno sedam nadgrobnih ploča izrađenih od mermera. Dve su bile ukrašene. U priprati je pronađeno 10 ploča, na jednoj je bila predstava tzv. malteškog krsta. Pojava ovih ploča dovodi se u vezu sa sahranama ktitora zajedno sa članovima njihove porodice i bliže rodbine.

Privatna arhiva
Kao i sve pravoslavne Crkve u Srbiji i ovu je zadesila ista sudbina dolaskom Turaka. Crkva je potpuno uništena u jednom od turskih pohoda krajem 15. veka.
Oko Crkve se nalazi srednjovekovna nekropola koja se sastoji od preko 280 grobova, pokrivenih velikim pločastim nadgrobnim spomenicima raspoređenih u gustim redovima. Pojedini nadgrobne ploče su ukrašene neobičnim ornamentima. Još uvek nisu istraženi svi grobovi, a do sada je pronađeno 170 skeletnih ostataka.
Selo Dići na mapi:

Mnogi srpski junaci su svoje rane vidali upravo ovde: Jedna je od najlepših banja koje imamo, pravi raj prirode!
Sve to je najverovatnije i dovelo do nastanka naziva ove banje, koja kao takozvano narodno lečilište funkcioniše počev od 1935. godine

Ova banja je jedna od najlepših u Srbiji, a smeštaj je 2.000 dinara: Nećete verovati kad vidite ostale cene
Osim toga što povoljno deluje na reumatska i dermatološka stanja, ima blagotvorno dejstvo i na probleme ginekološke i urološke prirode.

Nestvarno mesto na zapadu Srbije – tu se gnezde beloglavi supovi i pogled puca na kanjon Drine: Posetioci iz čitavog sveta obilaze vidikovac Lokve kod Ljubovije
Kada je Bog delio prirodna bogatstva, po svoj prilici njaviše se zadržao u Zapadnoj Srbiji jer ne mogu da se izboroje svi fascinantni vidikovci na njenoj teritoriji.

Mitovi i legende planine Rtanj: Magično mesto u srcu Srbije
Planina Rtanj je poznata po svojim mitovima i legendama koje privlače mnoge posetioce.

Noćenje košta 700 dinara, a izvori su stari 80.000 godina: Srbi se masovno leče kupanjem u ovoj našoj banji!
Izvori ove banje su stari oko 80.000 godina, a organizovanje i korišćenje banjske vode za lečenje počinje 1936. godine.
Komentari(0)