POTPUNO UNIŠTENA U POHODU TURAKA Oko Crkve se nalazi srednjovekovna nekropola koja se sastoji od preko 280 grobova
Lokalitet sa nekropolom nalazi se sa leve strane magistralnog puta Ljig-Gornji Milanovac.

U selu Dići u organizaciji Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Valjevu, tokom tri kampanje u periodu od 1991-1993. godine obavljena su arheološka iskopavanja ostataka crkve i nekropole.
Tu se nalaze ostaci srednjevekovne srpske Crkve Svetog Jovana Krstitelja, zajedno sa grobljem koje potiče iz perioda od 15. do 17. veka.

Printscreen Facebook
Ovaj hram Svetog Jovana je sagrađen u raškom stilu krajem 13. ili početkom 14. veka.

privatna arhiva
Jasno je da je unutrašnjost ovog hrama bila oslikana, majstorskim freskama, što se lako da zaključiti na osnovu ostataka boja na zidovima, kao i delova živopisa koji su pronađeni tokom iskopavanja.
U unutrašnjost crkve registrovano je 17 grobova, s obzirom da je bilo višestrukih sahrana, broj sahranjenih individua sigurno je bio veći. U naosu je pronađeno sedam nadgrobnih ploča izrađenih od mermera. Dve su bile ukrašene. U priprati je pronađeno 10 ploča, na jednoj je bila predstava tzv. malteškog krsta. Pojava ovih ploča dovodi se u vezu sa sahranama ktitora zajedno sa članovima njihove porodice i bliže rodbine.

Privatna arhiva
Kao i sve pravoslavne Crkve u Srbiji i ovu je zadesila ista sudbina dolaskom Turaka. Crkva je potpuno uništena u jednom od turskih pohoda krajem 15. veka.
Oko Crkve se nalazi srednjovekovna nekropola koja se sastoji od preko 280 grobova, pokrivenih velikim pločastim nadgrobnim spomenicima raspoređenih u gustim redovima. Pojedini nadgrobne ploče su ukrašene neobičnim ornamentima. Još uvek nisu istraženi svi grobovi, a do sada je pronađeno 170 skeletnih ostataka.
Selo Dići na mapi:

Uđete bolesni, a izađete preporođeni! Ova banja je pravo čudo, o njenoj lekovitosti se naširoko priča
Termalna voda ima konstatnu temperataru od 26 stepeni, a istraživanja Instituta za rehabilitaciju iz Beograda su pokazala da ima izuzetno specifične fizičko-hemisjke karakteristike.

Rudinsko jezero kod Sjenice: Nestvarno plavetnilo koje ne postoji na mapama
Na visoravni između Peštera i Zlatara, nadomak sela Rudine, nalazi se veštačko jezero koje nije poznato ni većini lokalnih turista. Rudinsko jezero, stvoreno zbog regulacije vodotoka, danas je pravo prirodno ogledalo – tiho, čisto i gotovo zaboravljeno.

Veliki vrh kod sela Lopiže: Najlepši nepoznati vidikovac iznad Uvca
Iznad čuvenih meandara reke Uvac, postoji vidikovac koji turisti retko posećuju, ali koji nudi jedan od najimpresivnijih pogleda u Srbiji. Veliki vrh, smešten iznad sela Lopiže, prava je prirodna terasa za ljubitelje tišine, fotografije i planinarenja.

Ova banja u Srbiji ima jednu od najlekovitijih voda u Evropi: Zbog blagodeti i lečenja dolaze ljudi iz celog sveta
Za njena lekovita svojstva znali su još Dositej Obradović i knez Miloš

Vodopad Kozica kod Ljubovije: Najmanji vodopad u Srbiji koji skriva najlepši planinski potok
Na obroncima Azbukovice, u blizini Ljubovije, nalazi se vodopad koji visinom ne osvaja, ali lepotom toka i prirodnim ambijentom oduzima dah. Vodopad Kozica, visok svega tri metra, deo je istoimenog potoka koji pravi jedno od najčistijih kupališta u zapadnoj Srbiji.
Komentari(0)