POTPUNO UNIŠTENA U POHODU TURAKA Oko Crkve se nalazi srednjovekovna nekropola koja se sastoji od preko 280 grobova
Lokalitet sa nekropolom nalazi se sa leve strane magistralnog puta Ljig-Gornji Milanovac.

U selu Dići u organizaciji Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Valjevu, tokom tri kampanje u periodu od 1991-1993. godine obavljena su arheološka iskopavanja ostataka crkve i nekropole.
Tu se nalaze ostaci srednjevekovne srpske Crkve Svetog Jovana Krstitelja, zajedno sa grobljem koje potiče iz perioda od 15. do 17. veka.

Printscreen Facebook
Ovaj hram Svetog Jovana je sagrađen u raškom stilu krajem 13. ili početkom 14. veka.
Ktitor je bio srpski velmoža Vlgdrag koji je imao titulu čelnika. Na njegovoj nadgrobnoj ploči, koju je ostavila njegova supruga Vladislava, uklesan je natpis u kojem piše da je Vlgdrag preminuo 1327. godine i da je služio srpskog kralja Stefana Dečanskog (1322-1331).

privatna arhiva
Jasno je da je unutrašnjost ovog hrama bila oslikana, majstorskim freskama, što se lako da zaključiti na osnovu ostataka boja na zidovima, kao i delova živopisa koji su pronađeni tokom iskopavanja.
U unutrašnjost crkve registrovano je 17 grobova, s obzirom da je bilo višestrukih sahrana, broj sahranjenih individua sigurno je bio veći. U naosu je pronađeno sedam nadgrobnih ploča izrađenih od mermera. Dve su bile ukrašene. U priprati je pronađeno 10 ploča, na jednoj je bila predstava tzv. malteškog krsta. Pojava ovih ploča dovodi se u vezu sa sahranama ktitora zajedno sa članovima njihove porodice i bliže rodbine.

Privatna arhiva
Kao i sve pravoslavne Crkve u Srbiji i ovu je zadesila ista sudbina dolaskom Turaka. Crkva je potpuno uništena u jednom od turskih pohoda krajem 15. veka.
Oko Crkve se nalazi srednjovekovna nekropola koja se sastoji od preko 280 grobova, pokrivenih velikim pločastim nadgrobnim spomenicima raspoređenih u gustim redovima. Pojedini nadgrobne ploče su ukrašene neobičnim ornamentima. Još uvek nisu istraženi svi grobovi, a do sada je pronađeno 170 skeletnih ostataka.
Selo Dići na mapi:

U OVOM MIRNOM KRAJU SRBI SU NEKADA KOVALI ORUŽJE ZA BORBU PROTIV TURAKA: Selo Štitkovo je muzej na otvorenom koji čuva tradiciju
Ušuškano na padinama Zlatara novovaroško selo Štitkovo svojvrsan je muzej na otvorenom.

JEZIVA LEGENDA VEZANA JE ZA DREVNI SRPSKI MANASTIR Vojnici su probijali prugu i otkrili mesto gde je brutalno usmrćeno 12 nevesti
Manastir Svete Petke, poznat i kao Iverica, srednjovekovni je srpski manastir u Niškoj Banji na oko 20 kilometara istočno od Niša prema Pirotu.

Ni nacisti ni Turci mu nisu ništa mogli! Manastir gde Srbi čuvaju mošti 3 svetitelja, a izvor Svete vode još teče
U određenim istorijskim periodima je manastir Radovašnica bio pljačkan, paljen i rušen, ali je opstao do današnjih dana

Narodno predanje koje prati manastir Zaova: Da zavist može svašta loše da učini, dokaz je i narodna pesma
Narodno predanje koje prati manastir Zaova, smeštenog između Toponice i Velikog Sela, u Braničevskom okrugu, vrlo je zanimljivo.

OVA SRPSKA PLANINSKA LEPOTICA IMA 3 JEZERA, 2 REKE I ČAK 6 MANASTIRA: Top izbor za prolećni odmor (FOTO)
Golija je najverovatnije dobila ime zbog svoje veličine – golema
Komentari(0)