GOTOVUŠA Simbol opstanka Srba na Kosovu i vekovnog skladnog suživota sa komšijama (VIDEO)
Gotovuša je moderna šarplaninska varošica koja predstavlja simbol opstanka Srba na svojim vekovnim ognjištima na Kosovu. Naselje se nalazi na jugu Kosova, na severoistočnim padinama Šar-planine, sa obe strane gornjeg toka reke Lepenac i Gotovuške reke, ima oko 1300 stanovnika srpske nacionalnosti.

Istorija ovog mesta je bogata. Prema arheološkim ispitivanjima, teritorija današnje Gotovuše je bila naseljena više hiljada godina unazad. Ostaci utvrđenja Gradište (Zidovnica) svedoče o prošlim vremenima, a nedavno otkriveni mozaik pripadao je crkvi iz 6. veka nove ere. U pisanim dokumentima se prvi put u drugoj polovini 13. veka, zatim se ponovo pominje 1331. godine u jednoj od povelja srpskog cara Dušana Silnog.
Tokom srednjeg veka, Gotovuša je doživela procvat, a kroz naselje je prolazio karavanski put koji je povezivao carske gradove Prizren i Skoplje. Trgovci su tada trgovali sa Gotovušanima, prodavali usoljenu morsku ribu i maslinovo ulje, a kupovali vino i vinovu lozu, koja je bila zastupljena u ovom kraju. Srpski srednjovekovni vladari imali su svoje posede u Gotovuši, a narodne pesme i sačuvana imena predela kao što su Careve livade i Careva glava svedoče o njihovom prisustvu.
Ova varošica nije odmah potpala pod tursku vlast nakon Kosovske bitke. To se desilo tek 66 godina kasnije. Gotovušani su uspeli da u viševekovnom ropstvu sačuvaju srpsku veru i narodne običaje, opstajući na vekovnim ognjištima. Srpska vojska je oslobodila Gotovušu iz turskog ropstva 13. oktobra, 1912. godine.
Danas, Gotovuša je mesto koje odiše specifičnim šarmom, okruženo prirodnim lepotama Šar-planine. Dve crkve, crkva Presvete Bogorodice i crkva Svetog Spasa, čuvaju vredno kulturno-istorijsko nasleđe. Ovo mesto je danas simbol opstanka Srba na Kosovu, svedočeći o njihovoj upornosti i vernosti vekovnim ognjištima. Ko turistički poseti ove predele, ostaće zadivljen lepotama Šare i toplinom ljudi.

Ostrvo Mamula na Dunavu: Zaboravljena tvrđava kod Novog Slankamena
Malo ko zna da se na Dunavu kod Novog Slankamena nalazi misteriozno ostrvo Mamula, čija tvrđava krije bogatu i skoro potpuno zaboravljenu istoriju.

Kozji kamen kod Brđana: Tajanstveni simboli staroslovenske Srbije
Nedaleko od Gornjeg Milanovca nalazi se malo poznat kamen koji vekovima krije tajnu staroslovenskih simbola, a meštani ga zovu Kozji kamen.

Tri najjeftinije banje u Srbiji u kojima je provod zagarantovan: Ovde ćete najbolje proći
Cene su prilagođene svačijem džepu

KRALJEV DAR PRIRODI I GRADU: Botanička bašta „Jevremovac” čuva više od 1.300 biljnih vrsta
„Jevremovac” je osnovan 1874. godine, inicijativom Josifa Pančića, a svoj naziv duguje Gospodaru Jevremu Obrenoviću

JEDNA OD NAJSTARIJIH BANJA U SRBIJI I Turci bili očarani lekovitim izvorima ovog mesta u kojema su uživali samo oni najbogatiji
Datira još iz 4. veka nove ere, iz doba Rimljana i jedno je od najpoznatijih klimatskih lečilišta, sa čak 6 termalnih izvora.
Komentari(0)