GOTOVUŠA Simbol opstanka Srba na Kosovu i vekovnog skladnog suživota sa komšijama (VIDEO)
Gotovuša je moderna šarplaninska varošica koja predstavlja simbol opstanka Srba na svojim vekovnim ognjištima na Kosovu. Naselje se nalazi na jugu Kosova, na severoistočnim padinama Šar-planine, sa obe strane gornjeg toka reke Lepenac i Gotovuške reke, ima oko 1300 stanovnika srpske nacionalnosti.

Istorija ovog mesta je bogata. Prema arheološkim ispitivanjima, teritorija današnje Gotovuše je bila naseljena više hiljada godina unazad. Ostaci utvrđenja Gradište (Zidovnica) svedoče o prošlim vremenima, a nedavno otkriveni mozaik pripadao je crkvi iz 6. veka nove ere. U pisanim dokumentima se prvi put u drugoj polovini 13. veka, zatim se ponovo pominje 1331. godine u jednoj od povelja srpskog cara Dušana Silnog.
Tokom srednjeg veka, Gotovuša je doživela procvat, a kroz naselje je prolazio karavanski put koji je povezivao carske gradove Prizren i Skoplje. Trgovci su tada trgovali sa Gotovušanima, prodavali usoljenu morsku ribu i maslinovo ulje, a kupovali vino i vinovu lozu, koja je bila zastupljena u ovom kraju. Srpski srednjovekovni vladari imali su svoje posede u Gotovuši, a narodne pesme i sačuvana imena predela kao što su Careve livade i Careva glava svedoče o njihovom prisustvu.
Ova varošica nije odmah potpala pod tursku vlast nakon Kosovske bitke. To se desilo tek 66 godina kasnije. Gotovušani su uspeli da u viševekovnom ropstvu sačuvaju srpsku veru i narodne običaje, opstajući na vekovnim ognjištima. Srpska vojska je oslobodila Gotovušu iz turskog ropstva 13. oktobra, 1912. godine.
Danas, Gotovuša je mesto koje odiše specifičnim šarmom, okruženo prirodnim lepotama Šar-planine. Dve crkve, crkva Presvete Bogorodice i crkva Svetog Spasa, čuvaju vredno kulturno-istorijsko nasleđe. Ovo mesto je danas simbol opstanka Srba na Kosovu, svedočeći o njihovoj upornosti i vernosti vekovnim ognjištima. Ko turistički poseti ove predele, ostaće zadivljen lepotama Šare i toplinom ljudi.

U OVOM MIRNOM KRAJU SRBI SU NEKADA KOVALI ORUŽJE ZA BORBU PROTIV TURAKA: Selo Štitkovo je muzej na otvorenom koji čuva tradiciju
Ušuškano na padinama Zlatara novovaroško selo Štitkovo svojvrsan je muzej na otvorenom.

JEZIVA LEGENDA VEZANA JE ZA DREVNI SRPSKI MANASTIR Vojnici su probijali prugu i otkrili mesto gde je brutalno usmrćeno 12 nevesti
Manastir Svete Petke, poznat i kao Iverica, srednjovekovni je srpski manastir u Niškoj Banji na oko 20 kilometara istočno od Niša prema Pirotu.

Ni nacisti ni Turci mu nisu ništa mogli! Manastir gde Srbi čuvaju mošti 3 svetitelja, a izvor Svete vode još teče
U određenim istorijskim periodima je manastir Radovašnica bio pljačkan, paljen i rušen, ali je opstao do današnjih dana

Narodno predanje koje prati manastir Zaova: Da zavist može svašta loše da učini, dokaz je i narodna pesma
Narodno predanje koje prati manastir Zaova, smeštenog između Toponice i Velikog Sela, u Braničevskom okrugu, vrlo je zanimljivo.

OVA SRPSKA PLANINSKA LEPOTICA IMA 3 JEZERA, 2 REKE I ČAK 6 MANASTIRA: Top izbor za prolećni odmor (FOTO)
Golija je najverovatnije dobila ime zbog svoje veličine – golema
Komentari(0)