Prizori od kojih zastaje dah: Peščane dine zaslužne su za nastanak ovog blaga, nalazi se samo 2 sata od Beograda
Iako ne može da se tvrdi sa sigurnošću, veruje se da su ova brda nastala zahvaljujući nanosima peska sa dna Panonskog mora

Na oko 90 kilometara od Beograda, u severoistočnom delu Deliblatske peščare, nalaze se Zagajička brda. Loptasti bregovi dopadljivog izgleda su drevne peščane dine, delom šumovite a delom prekrivene stepskom vegetacijom, jedinstveni relikt pra-pejzaža Panonske nizije pre nego što su istu progutale oranice.
Iako ne može da se tvrdi sa sigurnošću, veruje se da su ova brda nastala zahvaljujući nanosima peska sa dna Panonskog mora. Tačnije, zahvaljujući vetru koji je nanosio pesak formirana su uzvišenja koja su potom prekrivena tanjim slojem zemlje.
Većina njih dostiže visinu od oko dve stotine metara, dok se na 256 metara nadmorske visine nalazi najviše među Zagajičkim brdima, te su zato i okarakterisana kao najviša tačka na području Deliblatske peščare, navodi "Vikipedia".
Posebno iskustvo doživećete ako ovaj predeo posetite u proleće i leto, kada se sve zazeleni i kada priroda oživi, bićete u prilici da upoznate svu njegovu lepotu.
Inače, mnogi komentarišu kako Zagajička brda nestvarno podsećaju na ona sa najpopularnije "Windows" pozadine, te Vojvođani stalno govore da su njigova brda bolja njihovih.
Kako stići do Zagajičkih brda?
Ukoliko želite i vi da izbliza vidite ovu lepotu, od Beograda će vam biti potrebno tek oko dva sata vožnje. Putuje se preko Pančeva i stiže do sela Grebenac, odakle možete da nastavite i pešice.
Odatle je do Zagajičkih brda potrebno pešačiti tek nešto više od pet kilometara.
Na mestu koje se smatra najvišom tačkom Zagajičkih brda nalazi se i jedan spomenik, u vidu obeliska, bele boje. Prepoznaje se po meteorološkom stubu koji je namenjen merenju brzine vetra, a koji je vremenom podignut uz ovaj spomenik.
Međutim, nije poznato kada je tačno ovaj spomenik izgrađen.

Top 10 mesta koja morate posetiti u Šumadiji
Ako vas put navede ka Šumadiji, evo koja mesta i prirodne lepote jednostavno moraju da se nađu na vašoj listi za posetu.

TAJANSTVENE MOČVARE SRBIJE: Zaboravljena verovanja i legende o skrivenim mestima
U srpskom folkloru močvare su oduvek zauzimale posebno, misteriozno mesto. Nekada smatrane opasnim i začaranim, ove specifične prirodne formacije bile su okružene brojnim verovanjima, pričama i mitovima, koji su se generacijama prenosili s kolena na koleno.

Zbog horor legende o jednoj porodici, manastir u Srbiji nazvan Zaova, a ima i Sisojevac: Ovako su dobili imena
Ako vam kažemo "zaova" ili "pustinja", naravno da ćete prvo pomisliti na familijarnu relaciju odnosno geografski pojam.

„ZMAJEVA PEĆINA“ NA RUDNIKU: Zašto se verovalo da baš ovde obitavaju mitološka bića?
Rudnik, jedna od najstarijih planina u Srbiji, poznata je ne samo po svojoj bogatoj rudarskoj istoriji već i po fascinantnim pričama i legendama. Jedna od najintrigantnijih je svakako legenda o „Zmajevoj pećini“, za koju se verovalo da je dom pravim mitološkim zmajevima.

MUZEJ RAKIJE U ČAČKU: Ima i prepečenicu iz Drugog svetskog rata, a Cane otkriva zašto je srpska šljivovica bolja od viskija FOTO
Srpska šljivovica mogla bi se naći na UNESKO listi nematerijalnog kulturnog nasleđa, a nadaleko je poznato da se najbolja prepečinica, ljuta i mučenica, kako još nazivaju šljivovicu, pravi u Šumadiji.
Komentari(0)