LEPOTE LEVČA I OKOLINE Manifestacija u znaku narodnih običaja i sabornosti
Privlačni ambijent i okolina samog manastira je bila odlična osnova za pojavu se narodnog stvaralaštva i narodne umetnosti u programu.

Već više od 50 godina održava se sabor „Prođoh Levač, prođoh Šumadiju“. Prvi sabor održan je 1970. godine na inicijativu kulturnih, prosvetnih i zdravstvenih radnika Belušića.
Program prvog sabora se sastojao iz dva segmenta: nadmetanje u narodnom višeboju (skok s motkom, bacanje kamena s ramena, skok iz mesta, bacanje bombe u cilj i nadvlačenje konopca) i izbor najboljeg pevača amatera.
Možda vas zanima:
BISER LEVAČKOG KRAJA Najlepši manastir takozvanog moravskog stila graditeljstva
U manastiru se tradicionalno svake godine održava Sabor „Prođoh Levač, prođoh Šumadiju”, pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture Republike Srbije, i opštine Rekovac.
MANASTIR SKRIVEN U PRELEPOM LEVČU Ubraja se među najznačajnije spomenike kulture u Srbiji
Manastir Kalenić je ženski manastir Srpske pravoslavne crkve, pripada šumadijskoj eparhiji. Nalazi se u blizini Rekovca i 12 km od sela Oparić. Posvećen je Vavedenju Bogorodice.
Promena u programu sabora dešava se nakon prelaska sedišta održavanja u portu manastira Kalenića. Privlačni ambijent i okolina samog manastira je bila odlična osnova za pojavu se narodnog stvaralaštva i narodne umetnosti u programu.

printscreen youtube
Na letnjoj pozornici sabora svake godine prođe četredesetak kulturno-umetničkih društava sa preko 1200 izvođača iz Šumadije i Pomoravlja, Župe, Levča i ostalih delova Srbije, sa Vojvodinom i Kosmetom, na saboru se pojave i srpska kulturno-umetnička društva iz Mađarske i Rumunije, kao i iz drugih zemalja.
U toku sabora organizuju se mnoge izložbe narodne radinosti i likovne kolonije, kao i zanimljivi izbori najdužeg brka i najduže pletenice i najbolje očuvane muške i ženske narodne nošnje.
Cilj sabora „Prođoh Levač, prođoh Šumadiju“ negovanje narodnih običaja i narodne radinosti, već i prilika da se prikažu lepote života na selu, kao i prilika da se mladi koji su napustili levačka sela, vrate na ognjišta njihovih predaka.

printscreen youtube

Guča – festival trube koji svake godine okuplja ceo svet
Najveći trubački spektakl Balkana gde muzika, tradicija i veselje ne prestaju

Nisu samo maline - i zlatiborska pršuta je pravi srpski brend: Ovo selo je prestonica suvomesnatih proizvoda, još jedna čuvena "Pršutijada" zakazana u Mačkatu
Ovogodišnja čuvena i tradicionalna Pršutijada u zlatiborskom selu Mačkat biće održana od 14. do 16. februara u porti crkve Svetog Proroka Ilije . Zlatiborska Pršutijada datira od 2001. godine kada je u crkvenom domu u Mačkatu održana izložba na prvom Sajmu užičke pršute kako je tada manifestacija nazvana, da bi kasnije dobila sadašnji popularni naziv.

Sjajna slika iz srpskog sela: Nakon tri decenije u Žaočane stiglo lutkarsko pozorište, mališani oduševljeni pričom o pravoslavlju
U čačanskom selu Žaočani, meštanke su se udružile iz tri podjelička sela i osnovale Udruženje „Ljubav na seoski način", a u seoskom Domu kulture uz podršku Centra za negovanje tradicije organizovano je lutkarsko pozorište na kome su nastupali glumci iz Kragujevca.

Pokažite da ste hrabri, odani veri i tradiciji: Počele prijave za plivanje na Bogojavljenje u Čačku, manifestacija započinje prazničnom liturgijom i litijama
U susret velikom pravoslavnom prazniku Bogojavljenju u nedelju 19. januara u Čačku biće održano tradicionalno plivanje za zaleđeni Bogojavljenski krst.

Ovo je najbolja turistička manifestacija u Srbiji ove godine: Drinska regata okitila se laskavim priznanjem, desetine hiljada posetilaca dođe u Bajinu Baštu samo zbog nje
Bajinobaštanska „30. Drinska regata” proglašena je za zvanično najbolju turističku manifestaciju u Srbiji za 2024. godinu u tradicionalnom izboru koji pri kraju svake godine organizuje Turistička organizacija Srbije. „Turistički cvet”, najprestižniju turističku nagradu, bajinobaštanski karneval na vodi dobio je po drugi put za 39. godina koliko se ova nagrada dodeljuje najboljima u turizmu.
Komentari(0)