Skraćenica OK je univerzalna i skoro da nema osobe na svetu koja je ne bi razumela. Ipak, postoji nekoliko teorija koje je pravo značenje ove reči

Okej, O.K. ili OK, je reč koja potiče iz angloameričkog engleskog jezika. NJeno preneseno značenje je da je sve u redu. Izraz se smatra jednim od najpopularnijih na svetu, a koristi se u mnogim jezicima, uključujući i srpski.
Poreklo ove reči nije sasvim poznato. Postoji veliki broj manje ili više uverljivih teorija. Gestikulacija reči OK prstima se iskazuje tako što palac i kažiprst formiraju krug. Međutim, u raznim svetskim regijama se znak različito tumači. U Južnoj Americi ovaj gest može imati uvredljiv ili vulgaran značaj.
Prvo poznato pismeno korišćenje reči OK se dogodilo u "Boston morning postu" 23. marta 1839. u rečenici: "He...would have the "contribution box", et ceteras, o.k. – all correct – and cause the corks to fly, like sparks, upward."
Razlog da se "all correct" ne piše skraćenicom AC nego OK potiče iz mode tih godina. Namerno pravopisno netačno napisane skraćenice "oll korekt", kao i KY za "no use" (know yuse) - nema svrhe.
Nastanak skraćenice nije tačno poznat. Sve interpretacije prvo moraju uzeti u obzir dokaze iz 1839. Postoje nekoliko teorija šta skraćenica OK znači.
Prva je vezana za severonameričke vojnike kojima je OK služilo kao skraćenica za "Known order", rutinsku potvrdu za određenu naredbu. Drugo objašnjenje takođe dolazi iz područja vojske. Prema tom tumačenju OK stoji za "zero (0) killed" (nula ubijenih)
Jedna interpretacija se vezuje za vreme dolaska doseljenika, kada je usled nedostataka pravopisnih veština nastala skraćenica OK. Kada su carinici pitali ljude da li je prtljag u redu, odgovarali bi sa all clear (oll klear), odnosno skraćenicom OK.
Jedan odgovor na pitanje o poreklu dolazi iz zapadne Afrike, prema kome su robovi doneli u Ameriku taj izraz. Ova pretpostavka se temelji na rezultatima istraživanja Dejvida Dalbija, koji je otkrio da u zapadnoafričkim jeziku Wolof postoji reč "woukay", što znači dobar.
Mogućnost postoji i da OK stoji za skraćenicu "by Order of the King", ili na srpskom "po naređenju kralja".

Napustio školu a bio mega talenat, u životu ga pratio uspeh, al više je voleo kafanu: On je poslednji Beogradski mangup
Dijamant brušen na kaldrmi rodnog Beograda,Dušan Prelević Prele bio je mnogo toga: fudbaler, roker, glumac, boem, pisac, scenarista…

Letnje grančice gloga i običaj „vezivanja za snagu“ u periodu između Petrovdana i Velike Gospojine
U selima Srbije grančica gloga tokom leta ne bere se za čaj, već za snagu. Nosi se uz telo ili stavlja pod jastuk – ali tek kad se izgovori misao, jer glog ne čuva onoga ko ne zna šta nosi.

Biće koje preskače senku: Verovanje o stvorenjima koja lutaju planinom kad čovek ostavi vatru nedovršenu
U srpskom narodnom predanju, posebno u planinskim predelima, postojalo je verovanje da postoje bića koja se pojavljuju kad se vatra ugasi, a razgovor ostane nedovršen. Ta stvorenja „preskaču senku“ i ne ostavljaju trag na zemlji, već u sećanju.

„Šumska gospa“ iz avgustovskog predanja: Biće koje dolazi samo kada se zaboravi ime one koja je otišla bez pozdrava
U šumama istočne Srbije, pred kraj leta, postoji verovanje da se pojavljuje šumska gospa – biće koje ne traži ništa, ali sedi u tišini blizu staza. Ne govori, ne gleda, ali zna da podseti.

Maslačak u koji se ne duva kad nema vetra: Letnje verovanje o želji koja se ne nosi svakome
U narodnom verovanju, duvanje maslačka nije samo igra. Ako vetar ne duva, a neko duva maslačak – verovalo se da želja ne zna kuda da ide. Tada se može vratiti onome ko nije bio spreman da je primi.
Komentari(0)