Sve više devojčica se danas zove Tara – Svi misle da je zbog naše planine, a NE ZNAJU PRAVO značenje ovog imena
Lično ime detetu se daje odmah po rođenju. Ono postaje neodvojivi deo čoveka, koji, sem u izuzetnim slučajevima, ime nosi do kraja života.

Ranije se verovalo da ime pojedinca magijski štiti od bolesti, uroka i zle sreće, pa su tako nastala imena Vuk, Vukan, Vukosava…
Svako ime imalo je određeno značenje, a kod nas se posebno veruje da ime snagom značenja može odrediti svojstvo i osobine onoga ko ga nosi.
Iz tog razloga, mnogi rositelji utrkuju se da svom detetu daju ime sa što lepšim značenjem.
U davanju imena detetu roditelji često posežu i za trendovima.
U poslednje vreme često se može čuti da su roditelji novorođenoj devojčici dali ime Tara.
Možda vas zanima:

Tara – netaknuta priroda i čudo Srbije koje morate posetiti
Planina na kojoj se susreću magla, borovi i bajkoviti vidikovci

NAJPOPULARNIJE IME NA SVETU: Oduvek se davalo devojčicama, i podjednako je poznato u svakom kutku sveta, a posebno u Srbiji
Bez obzira na vremenske promene i trendove, jedno ime ostaje nepromenjeno popularno širom sveta – Marija.
Međutim, da li je ovo zaista baš srpsko ime i da li ga nose samo devojčice?
Na spomen imena Tara, mnogi Srbi odmah pomisle na našu prelepu reku i planinu Taru. Ali manje je poznato da je Tara zapravo ime iz hinduističke tradicije.
U hinduističkoj tradiciji Tara je bila žena Brihaspatija, Velikog mudraca i Učitelja bogova.
Upravo je Tara postala jedno od najpoštovanijih božanstava u čitavom budističkom svetu. Kult boginje Tare, koju krase samilost i majčinska brižnost, najviše se širi u 11. veku zahaljujući bengalskom princu Atiši.
U hinduističkoj treadiciji ime Tara znači zvezda, te bi kod nas pandan ovog imena bio Zvezdana.
Takođe, iako je u našoj zemlji ovo ime vezano samo za devojčice, u svetu ime Tara ne nose samo žena, već i muškarci. Od poznatih mušaraca u svetu ovo ime nose francuski glumac Tara Romer i nepalski političar Tara Chandra Chaudhari.

"Ruganje pokojnicima": Otac Predrag istakao 1 običaj koji Srbi praktikuju na sahrani, a zapravo nije u skladu sa crkvom
Otac Predrag Popović ukazao je na običaj koji se u mnogim krajevima Srbije poštuje, a koji nikako nije u skladu ca crkvenim učenjem i liturgijskim životom.

Uroš Predić i njegovi zapisi o srpskom selu: delo slikara koji je pisao kao hroničar
Iako je najpoznatiji kao slikar koji je oslikao lice srpskog naroda, Uroš Predić je iza sebe ostavio i pisane tragove o svakodnevici, verovanjima i običajima sela iz kojih je crpeo inspiraciju. Njegovi zapisi iz Orlovata i Banata, danas sačuvani u beleškama, pisamima i memoarima, prava su književnost u zrnima.

Izrada gajdi u selu Kamenica kod Knjaževca: poslednji čuvar zvuka starog Istoka
Na obroncima Stare planine, u selu Kamenica nadomak Knjaževca, još uvek postoji radionica u kojoj nastaju gajde – tradicionalni duvački instrument koji je vekovima bio pratnja svadbi, praznika i pastirskih priča. Sve se pravi ručno, od prirodnih materijala, bez šablona i mašina.

Paljenje strnjike uz pesmu i vino: zaboravljeni prolećni običaj iz sela Guberevac kod Rekovca
U Levču, između Jagodine i Kragujevca, nekada je proleće započinjalo paljenjem strnjike – ali ne kao danas, u tišini i opasnosti, već kao ritual sa pesmom, rakijom i okupljanjem sela. U selu Guberevac, ovaj običaj je bio znak da se zemlja čisti ne samo od korova, već i od zlih sila.
"Samo su oni dostojni pričesti": Otac Predrag Popović dao prave uslove koji ljudi smeju da prime svetu tajnu
Po rečima oca Predraga Popovića ne postoji obavezujući uslov za pričešće osim krštenja. No ako u Svetom pismu ne piše jasan uslov osim krštenja, to ne znači da svako može da se pričešćuje kako hoće.
Komentari(0)