SUTRA SLAVIMO SVETOG NIKONA: Veruje se da iskrena molitva na ovaj dan može da napravi čuda
Pravoslavni vernici sutra proslavljaju svetog Nikona, koji je bio oficir u rimskoj vojsci u vreme cara Dekija.

Sveti Nikon nije bio kršten, ali ga je majka tajno učila o Hristovoj veri. Jednom kada je išao u boj sa svojom četom, majka ga je posavetovala, da kada upadne u nevolju da se obavezno prekrsti.
I zaista se dogodilo da se u jednom trenutku njegova vojna četa nađe u bezizlaznoj situaciji, skoro blizu pogibije.
On se tada prekrstio i u srcu se pomolio Bogu i prizvao ga u pomoć. Nakon toga, on je dobio novu snagu i energiju, kojom je uspeo da pobedi neprijatelje i sačuva svoj život.
Možda vas zanima:

Slavimo SVETOG RAVNAAPOSTOLSKOG AVERKIJA JERAPOLJSKOG: Vernici treba da izgovore sledeće molitvu
U vreme cara Antonina beše sv. Averkije episkop u gradu Jerapolju Frigijskom

SLAVIMO SVETICE KOJE SU ŽIVELE RASKALAŠNIM I BLUDNIM ŽIVOTOM: Danas svi mogu dobiti OPROST, samo uradite ovo!
Prepodobna Pelagija bila je hrišćanska mučenica i svetiteljka iz 5. veka izuzetne lepote
Od tog trenutka on je neprestano govorio, kako je veliki Bog. Majku je obradovao što se vratio živ i zdrav sa još jačom verom u Boga.
Tako da je tajno otplovio u Aziju, gde ga je episkop kizički Teodosije krstio. Ubrzo se i zamonašio i predao učenju i duhovnim podvizima.
Starac Teodosije je imao viziju da bi trebalo da postavi Nikona za svog naslednika, što je i učinio. Potom se ponovo vratio gde se oprostio sa majkom, koja je bila na samrti.

Posle smrti majke, povukao se u Siciliju, sa svojih devet učenika koji su nekada bili vojnici. U to vreme krenulo je strašno gonjenje hrišćana i knez Kvintijan uhvati svetog Nikona sa drugovima.
Stavio ih je na užasne muke i njegovih 190 učenika je bilo posečeno. Ovog svetitelja vezali su konjima za repove, bacali ga u provaliju sa visoke stene, tukli ga i strugali mu kožu. Ali on je sve to preživeo.
Najzad su ga posekli mačem, i njegovo telo je ostavljeno u polju da ga pojedu ptice. Kada je jedno čobanče tuda prolazilo, dotakao je njegovo telo. Tog momenta je izlečio svoje besne duhove, koji su zaposeli njegovo telo.
Veruje se da iskrena molitva na ovaj dan može da napravi čuda.
Lepote Srbije su i na Viberu gde vam donosimo razne priče, pridružite se našoj zajednici.
Ukoliko volite predivne fotografije naše zemlje, zapratite našu Instagram stranicu.
BONUS VIDEO:
NEPRESUŠNA MUDROST NAŠEG NARODA! Ljudi smišljali, Vuk skupljao: Ovo su najbolje SRPSKE narodne poslovice!
Vuk Stefanović Karadžić (1787. - 1864.) bio je srpski filolog, reformator srpskog jezika, sakupljač narodnih umotvorina i pisac prvog rečnika srpskog jezika. Imao je toliki uticaj da su miu se divila i čuvena braća Grim, Vilhem i Jakob.

Pečenje hleba ispod sača u selima Homolja: Miris detinjstva koji se ne zaboravlja
U zabitim domaćinstvima istočne Srbije, hleb se i danas mesi ručno, sa sopstvenim kvascem, i peče pod užarenim sačem – kao pre sto godina

"Ruganje pokojnicima": Otac Predrag istakao 1 običaj koji Srbi praktikuju na sahrani, a zapravo nije u skladu sa crkvom
Otac Predrag Popović ukazao je na običaj koji se u mnogim krajevima Srbije poštuje, a koji nikako nije u skladu ca crkvenim učenjem i liturgijskim životom.

Uroš Predić i njegovi zapisi o srpskom selu: delo slikara koji je pisao kao hroničar
Iako je najpoznatiji kao slikar koji je oslikao lice srpskog naroda, Uroš Predić je iza sebe ostavio i pisane tragove o svakodnevici, verovanjima i običajima sela iz kojih je crpeo inspiraciju. Njegovi zapisi iz Orlovata i Banata, danas sačuvani u beleškama, pisamima i memoarima, prava su književnost u zrnima.

Izrada gajdi u selu Kamenica kod Knjaževca: poslednji čuvar zvuka starog Istoka
Na obroncima Stare planine, u selu Kamenica nadomak Knjaževca, još uvek postoji radionica u kojoj nastaju gajde – tradicionalni duvački instrument koji je vekovima bio pratnja svadbi, praznika i pastirskih priča. Sve se pravi ručno, od prirodnih materijala, bez šablona i mašina.
Komentari(0)