MAJSTOR STOJAN SA PLATNOM PRETELEO SAVU Ova zgrada nosi zanimljivu priču retko kome poznatu (FOTO/VIDEO)
Sredinom XIX veka u Knez Mihajlovoj je otvoren jedan od najluksuznijih hotela "Srpska kruna". Vremenom zbog nepogoda, krov hotela morao je biti popravljen. S obzirom da se u trenutku rada spremalo veliko nevreme, svi majstori su se sklonili sa krova, osim Stojana.

Osnovana je 1931. godine, ali svoje istorijske početke ima već u 19. veku. Godine 1986. Biblioteka grada Beograda biva preseljena u adaptiranu zgradu u Knez Mihailovoj 56, u centru Beograda, gde se i danas nalazi. Godine 1994. dobija status matične biblioteke za područje grada Beograda. Danas se u njenom sastavu nalazi trinaest opštinskih biblioteka sa teritorije grada Beograda.

Sredinom XIX veka u Knez Mihajlovoj je otvoren jedan od najluksuznijih hotela "Srpska kruna".
Vremenom zbog nepogoda, krov hotela morao je biti popravljen. S obzirom da se u trenutku rada spremalo veliko nevreme, svi majstori su se sklonili sa krova, osim Stojana.
Niko nije primetio da ćutljivi majstor Stojan nedostaje! Njegov cilj je bio da celofanom pokrije ceo krov od kiše.
Naišla je velika oluja, sa vetrom koji je nosio sve pred sobom. Tako je i sa hotela odleteo majstor Stojan, zajedno sa platnom.

Vetar je bio toliko silan da su Stojan i platno iz čak Knez Mihajlove pleteli Savu, i sleteli na novobeogradsku stranu.
Tamo je živ i zdrav pronađen preplašeni majstor Stojan.
Lepote Srbije/T.T
Ubrzo nakon ovog neprijatnog doživljaja zauvek će napustiti Beograd.
U ovoj zgradi danas je smeštena Biblioteka grada Beograda.
Biblioteka grada Beograda na mapi:
Izvor: bluecowlist
Lepote Srbije su i na Viberu gde vam donosimo razne priče, pridružite se našoj zajednici.
BONUS VIDEO:
"Samo su oni dostojni pričesti": Otac Predrag Popović dao prave uslove koji ljudi smeju da prime svetu tajnu
Po rečima oca Predraga Popovića ne postoji obavezujući uslov za pričešće osim krštenja. No ako u Svetom pismu ne piše jasan uslov osim krštenja, to ne znači da svako može da se pričešćuje kako hoće.

„Nečista krv“ Bore Stankovića: Kako je Sofkina sudbina ispričala život u starom Vranju
Roman koji nije samo književno delo, već hronika jedne kulture, mentaliteta i ženske sudbine u patrijarhalnom društvu kraja 19. veka. Sofka iz „Nečiste krvi“ nije samo lik – ona je ogledalo Vranja onog doba.

Slavske šare iz Šumadije: Umetnost crtanja voskom na hlebu koja izumire
U selima oko Kragujevca i Topole, sve do sredine 20. veka negovao se neobičan običaj – ukrašavanje slavskog kolača crtežima od voska. Te šare nisu bile samo ukras, već i molitva, poruka i izraz domaćinske časti. Danas ovu tehniku poznaje samo nekoliko žena u Šumadiji.

Govor duvanja na Pešterskoj visoravni: Kako su pastiri komunicirali zvižducima na vetru
Na prostranstvima Pešterske visoravni, gde se reči gube u vetru, pastiri su razvili poseban način komunikacije – kroz zvižduke. Ovaj gotovo zaboravljeni običaj nazivan „govor duva“ bio je deo svakodnevice stočara koji su provodili dane na otvorenom, daleko jedni od drugih.

Vojislav Ilić Mlađi i zaboravljena poezija o Šumadiji: stihovi u kojima se čuje miris zemlje i zvuk zvona
Vojislav Ilić Mlađi, često u senci slavnog imenjaka, ostavio je snažan pesnički trag u srpskoj književnosti početkom 20. veka. Njegove pesme o Šumadiji, narodu i običajima danas su nepravedno zaboravljene, iako su svedočanstvo o vremenu u kojem se narodna duša pretakala u stih.
Komentari(0)