TRAGIČNA SUDBINA VELIKOG PESNIKA: Najpotresnijom pesmom dao podršku Srbima, drugom predvideo svoju strašnu sudbinu
1913. rođen je jedan od najpoznatijih jugoslovenskih pesnika i tvorac potresne poeme "Jama".

Pesnik koji je svoju tragičnu sudbinu opevao u pesmi "Moj grob" i napisao čuvenu poemu "Jama", kao protest protiv ustaških pokolja nad Srbima u Drugom svetskom ratu, život je izgubio od ruku četnika 1943. godine.
Ivan Goran Kovačić jugoslovenski je pesnik, pisac, esejista, kritičar, prevodilac, novinar i učesnik Narodnooslobodilačke borbe.
Rođen je 1913. godine u Lukovdolu od majke Ruže, koja je bila jevrejskog porekla, i oca Ivana koji je bio Hrvat.
Osnovnu školu je završio u rodnom mestu, a kasnije se školovao u Karlovcu i Zagrebu.
Već kao gimazijalac, počeo je da objavljuje književne radove u časopisima i listovima.
Studije je započeo na Filozofskom fakultetu u Zagrebu i tada sa dvojicom prijatelja 1932. godine objavljuje prvu zbirku pod naslovom "Lirika", ali ubrzo zatim napušta fakultet.
Kao student filozofije na Zagrebačkom univerzitetu, sarađivao je u časopisima sa jasnom levičarskom orijentacijom.
Pored poezije, Kovačić je pisao i prozu, esejistiku i kritiku. Prevodio je sa nekoliko jezika i imao je zavidnu književnu i jezičku kulturu.
Godine 1936. štampao je knjigu novela "Dani gnjeva".
Progresivno opredeljen, Goran je već 1942. godine zajedno sa poznatim hrvatskim pesnikom Vladimirom Nazorom, stupio u redove partizana.
Poznatu poemu "Jama" napisao je dok je bio u partizanima, kao sećanje na Srbe bačene u kraške jame oko Livanjskog polja.
"Poslednje svjetlo prije strašne noći
Bio je bljesak munjevita noža,
I vrisak, bijel još i sad u sljepoći,
I bijela, bijela krvnikova koža;
Jer do pojasa svi su bili goli
I tako nage oči su nam boli."
Nju je prvi put čitao ranjenicima Prve proleterske divizije glumac Vjekoslav Afrić.
Već sredinom jula 1943. godine, Ivana Gorana Kovačića su u selu Vrbnica, u blizini Foče, ubili četnici. Nepojmljivo tragično obistinile su se njegove reči iz pesme "Moj grob".
"U planini mrkoj nek mi bude hum,
nad njim urlik vuka, crnih grana šum.
Ljeti vječni vihor, zimi visok snijeg,
Muku moje rake nedostupni brijeg."
Kovačiću u čast, od 1964, u njegovom rodnom mestu Lukovdolu, u Gorskom kotaru, održava se pesnička manifestacija "Goranovo proljeće".
Tokom pesničke manifestacije dodjeljuju se nagrade "Goranov vijenac" (od 1971. godine) i "Goran za mlade pjesnike" (od 1977. godine).

TRAGIČNA SUDBINA VELIKOG PESNIKA: Najpotresnijom pesmom dao podršku Srbima, drugom predvideo svoju strašnu sudbinu
1913. rođen je jedan od najpoznatijih jugoslovenskih pesnika i tvorac potresne poeme "Jama".

Usled tuđeg greha decenijama trpeo gnev jedne žene: Zbog silovanja i ubistva nesrećne Dane, Andriću njena sestra nije mogla da oprosti jedan njegov potez
Jer ako je Kaja Milenković oslobodioce posmatrala kroz prizmu sopstvene traume, odnosno ubicu svoje sestre, kako je mogla da doživi Andrića i njegov posleratni angažman s oslobodiocima?

Priča o najskupljem poklonu maršalu, evo gde se nalazi danas
Jedan poklon posebno se izdvaja po svojoj posebnosti i dragocenosti.

Šta se dešava kada zapalite žalfiju i tamjan u kući: Kombinacija koja donosi neverovatne rezultate
U današnjem svetu punom stresa, napetosti i neželjenih uticaja, sve više ljudi traži načine da svoj dom pretvori u oazu mira. Jedan od najstarijih i najefikasnijih rituala za energetsko čišćenje prostora uključuje paljenje žalfije i tamjana – kombinaciju koja donosi neverovatne rezultate.

Gordana je vodenicu nasledila od oca, a sada su je obnovili njeni sinovi: Na Ateničkoj reci u Čačku čuva se tradicija predaka a vodenički kamen i dalje melje - odavde stiže najzdravije brašno
Vodenice potočare, nekada svakodnevnica srpskih sela, danas su prava retkost, ali i dragocena veza sa korenima. Jedna takva, očuvana i u funkciji, nalazi se na Ateničkoj reci u naselju Atenica kod Čačka i pripada porodici Petrović.
Komentari(0)