Stari narodni običaj "Dodola" iz Bukovika: Prizivanje kiše kroz pesmu i ples

Kiza R

18:00

Kultura 0

U selu Bukovik kod Aranđelovca i danas živi stara tradicija Dodola – drevni običaj prizivanja kiše, koji meštani čuvaju kao dragocen deo svog kulturnog nasleđa.

kiša
Shutterstock

Skriveno u pitomim brežuljcima Šumadije, selo Bukovik čuva jedan od najstarijih srpskih običaja – Dodolu. Ovaj narodni ritual, poznat i kao prizivanje kiše, vekovima se izvodi u periodima velike suše, a simbolizuje blisku povezanost ljudi i prirode.

Šta je Dodola?

Dodola je običaj u kojem devojke, odevene u haljine od lišća i cveća, obilaze selo pevajući posebne ritualne pesme, moleći nebo da pusti dugo očekivanu kišu. Plesni koraci i melodije koje se pevaju u Dodoli prenose se s kolena na koleno.

Značenje i simbolika rituala

Prema starom verovanju, kiša dolazi kao odgovor na pesme Dodola. Simbolika rituala je duboka – povezuje mladost i plodnost sa snagom prirode, izražavajući želju zajednice za obiljem i prosperitetom.

Kako se danas čuva tradicija?

U Bukoviku se običaj Dodola održava redovno, naročito u letnjim mesecima kada kiša izostane. Mladi meštani aktivno učestvuju u obredu, održavajući ga živim i prenoseći ga budućim generacijama kroz lokalne manifestacije i seoska okupljanja.

Značaj Dodole za kulturni identitet

Za meštane Bukovika, ovaj običaj je deo identiteta i ponosa. Privlači i pažnju etnologa i kulturnih radnika, jer predstavlja jedan od retkih sačuvanih primera staroslovenskih obreda u modernoj Srbiji.

Kako posetiti Bukovik i upoznati Dodolu?

Do Bukovika se lako stiže putem od Aranđelovca, a gostoljubivi domaćini će rado dočekati posetioce zainteresovane za ovaj jedinstveni običaj. Najbolje je doći u vreme manifestacija, kada se može doživeti potpuni ugođaj Dodole.

Tagovi:

Komentari(0)

Loading